Reklamı Kapat

Ya şerit değiştireceğiz ya da virajı alamayıp uçurumdan düşeceğiz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısıyla gelişmeleri değerlendirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye ekonomisinin 2019’un ikinci çeyreğinde 1.5 daraldığına dikkat çeken Karamollaoğlu, “Bu küçülme son 10 yılın en büyük düşüşü. Enflasyon yüzde 15.1, işsizlik yüzde 12.8 seviyesinde. 4 milyon 100 binin üzerinde vatandaş resmi rakamlara göre işsiz. Rakamlar açık bir şekilde ortada, iktidar ya düzgün bir ekonomi anlayışı ortaya koyup frene basacak, şerit değiştirecek. Ya da bu araba virajı alamayıp uçurumdan aşağı uçacak” dedi.

“18 YILDA EĞİTİM SİSTEMİNİ OTURTAMAYAN İKTİDAR”

Yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, “Bir ülke öğretmenine değer verdiği ölçüde güçlüdür. Ne yazık ki bugün ülkemizde öğretmenlerimiz hak ettiği maaşı alamadığı gibi hak ettiği saygıyı da göremiyor. AK Parti tarihe 18 yıl işbaşında kalıp eğitim sistemini oturtamayan iktidar olarak geçecektir” diye konuştu.

ADALET, HASMININ BİLE HAKKINI GÖZETMEKTİR

ADLİ yıl açılışı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, “Adalet öç almak değildir. Bakınız defalarca dile getirdik, bir devlet adalet ile kaimdir. Adil olmayan bir devlet ayakta duramaz. Zayıfın ezildiği güçlünün korunduğu bir adalet sisteminde bir ülkenin huzur bulması mümkün değildir. Bu sebeple başta KHK mağdurları olmak üzere ülkemizde mağdur edilen her kesimin mağduriyetlerinin giderilmesini temenni ediyoruz. Ebetteki biz suçluların hak ettiği cezaları almalarını istiyoruz. Ancak adalet içerisinde” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında haftanın öne çıkan gündemlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Partisinin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısına Karamollaoğlu, Mardin’de şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar dileyerek konuşmasına başladı.  Sivas Kongresi’nin 100’üncü sene-i devriyesi olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Sivas Kongresi aziz milletimizin makûs tarihinin tersine dönmesi noktasında önemli bir adımdır. Çünkü bu kongrede; ‘Vatan bölünmez bir bütündür ve parçalanamaz kararı alınmış, manda ve himaye reddedilmiş, her türlü işgale karşı direniş kararı alınmıştır.’ Bu duygu ve düşüncelerle Sivas Kongresi’nde emeği geçen bütün Milli Mücadele kahramanlarımızı bir kere daha rahmetle anıyorum” dedi.

BİR ÜLKE ÖĞRETMENE VERDİĞİ DEĞER ÖLÇÜSÜNDE GÜÇLÜ OLUR

Yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, “Öncelikle belirtmek isterim ki öğretmen; Bir ülkenin en stratejik görevlerinden birisini yapmaktadır.  Geleceğimiz öğretmenlerimizin eli ile şekillenmektedir.  Bu sebeple bir ülke öğretmenine değer verdiği ölçüde güçlüdür. Ne yazık ki bugün ülkemizde öğretmenlerimiz hak ettiği maaşı alamadığı gibi hak ettiği saygıyı da görememektedir. Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk geçtiğimiz haftalarda ‘bizim meselemiz öğretmen meselesidir’ demişti. Söylediği mesele doğrudur ama son derece eksik bir yaklaşımdır. Elbette eğitimde öğretmen kalitesinin artırılması önemlidir, fakat asıl problemimiz eğitimde şekilciliğe takılan iktidardır. Eğitim sadece öğretmen ile alakalı değildir, eğitim, müfredat demektir.  Eğitim vizyon demektir, akıllı tahtalarla, güzel binalarla bir ülkenin eğitim seviyesi yükselmez. AK Parti tarihe 18 yıl işbaşında kalıp eğitim sistemini oturtamayan iktidar olarak geçecektir. Siz eğitim sistemini oturtmadan meselemiz öğretmen meselesidir derseniz bu eksik bir yaklaşım olur. Bu düşüncelerle görev başı yapan bütün öğretmenlerimize hem maddi hem de manevi olarak hak ettiği değeri gördüğü bir Türkiye temennisi ile görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

ADALET HASMININ BİLE HAKKINI GÖZETMEKTİR

Yeni adli yıl açılışı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, Türkiye’nin adalet karnesini gözler önüne serdi. Adli yılın çelişkilerle başladığına vurgu yapan Karamollaoğlu,  şöyle devam etti: “Adli yıl açılışı adalet birimleri içinde olması gerekirken yine Külliye’de gerçekleşti. Ne yazık ki adalet bugün ülkemizde en çok yara alan kurum oldu. Son zamanlarda verdiği mesajlar Sayın Cumhurbaşkanı’nın da adaletteki sıkıntıların farkına vardığını gösteriyor. 15 Temmuz’dan sonra başlayan süreç ile birlikte adeta at izi it izine karıştı, suçlu suçsuz ayrımı yapılmadan birçok insanın canı yakıldı. Adalet öç almak değildir. Hasmının bile hakkını gözetmezsen orada adaletin varlığından bahsedemezsin.  Bakınız defalarca dile getirdik bir devlet adalet ile kaimdir. Adil olmayan bir devlet ayakta duramaz. Zayıfın ezildiği güçlünün korunduğu bir adalet sisteminde bir ülkenin huzur bulması mümkün değildir. Bu sebeple başta KHK mağdurları olmak üzere ülkemizde mağdur edilen her kesimin mağduriyetlerinin giderilmesini temenni ediyor. Ebetteki biz suçluların hak ettiği cezaları almalarını istiyoruz. Ancak adalet içerisinde.”

İKTİDAR SÖZÜN DOĞRUSUNU SÖYLÜYOR, İCRAATIN YANLIŞINI YAPIYOR

Son dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hz. Ömer’in adaletinden bahsettiğini de hatırlatan Karamollaoğlu şöyle devam etti: “Kendisi sık sık Hz. Ömer’i hatırlatıyor. Bundan dolayı biz de Hz. Ömer’le alakalı bazı hususları hatırlatmak istiyoruz. Bakınız; Hz. Ömer hiçbir zaman bir sarayda yaşamadı, saraylarda yöneticilik yapmadı. Hz. Ömer hiçbir zaman itibarda tasarruf olmaz demedi, lüks yaşamadı öyle ki elbisesinde onlarca yama vardı.  Hz. Ömer hiçbir zaman devlet kaynaklarını israf etmedi öyle ki devletin mumunu dahi kendi işi için kullanmadı. Hz. Ömer hiçbir zaman adam kayırmacılık yapmadı yeri geldi haksız olan Müslüman’a karşı haklı olan Yahudi’yi destekledi. Hz. Ömer hiçbir zaman akraba kayırmacılığı yapmadı, yerine oğlu halife olsun denilince bir evden bir kurban yeter dedi. Hz. Ömer hiçbir zaman sorumlulukları için kandırıldım, bilmiyordum demedi, ‘Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, gelir de Adl-i İlahi sorar Ömer’den onu’ anlayışı ile hareket etti. Buradan şu hususu belirtmek istiyorum; Hz. Ömer’in devlet yönetim anlayışını dilinden düşürmeyenler ne yazık ki onun gibi yaşamamaktadırlar.  Hz. Ömer’in icraatları ortadadır.  Eğer onun gibi adil bir yönetim icra etmek istiyorsanız işte yapılacaklar çok açık bir şekilde karşınızda durmaktadır. İktidar sözün doğrusunu söylüyor, icraatın yanlışını yapıyor.  Biz yöneticileri Ömer gibi söylemeye, Ömer gibi yaşama gibi hareket etmeye davet ediyoruz.”

ZAMLARDA DÜNYA BİRİNCİSİ OLACAĞIZ

Son dönemlerde yapılan zamlara da atıfta bulunan Karamollaoğlu, Havuz Medyası’nın zam haberlerini iyimser göstermeye çalıştığını söyleyerek, “İyimser olmak iyidir ama her şeye de iyimser yaklaşırsak uçuruma sürükleniriz. Maalesef yanlış ekonomik politikalar sebebiyle ülkemizin gittiği durum hiç iç açıcı değil. Biz elimizden geldiğince uyarmaya çalışıyoruz fakat iktidar bizi anlamamak konusunda ısrarcı. Cenap Şahabettin’in dediği gibi; ‘Doğruyu söylemek değil, anlatmak güçtür.’ Biz iktidara derdimizi anlatamıyor olsak da iktidar anlayana kadar doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Bakınız bu hafta da gündemimizde doğalgaz zammı yer aldı. Herhalde bu kış yatak yorgan sarılıp yatacağız. Nasıl ısınacağız bilmiyoruz. Geçtiğimiz hafta doğalgaza yüzde 14.9 zam geldi. Böylelikle 1 yılda doğal gaza gelen zam oranı yüzde 53.4 oranına ulaştı. Doğalgaz zammı ile alakalı ilginç olan husus dünya genelinde fiyatlar yüzde 50 ucuzlarken bizde ise yüzde 50’nin üzerinde artmasıdır. Bu gidişle eğitimde, adalette, ifade özgürlüğünde son sıralarda olan Türkiye zamlarla birinciliği ele alacaktır” dedi.

YA ŞERİT DEĞİŞTİRECEĞİZ, YA DA VİRAJI ALAMAYIP UÇURUMDAN DÜŞECEĞİZ

TÜİK rakamlarına göre Türkiye ekonomisinin 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 1.5 daraldığını söyleyen Karamollaoğlu, “Bazı gazeteler diyor ki; ‘Bunu böyle demeyin, milletin morali bozulur.’ Ne diyelim peki? ‘Yüzde -1,5 kalkındı diyelim.’ Herhalde böyle denilince millet eksiyi görmez kalkınmaya odaklanır diye düşünüyorlar.  Ama maalesef bunlar acı gerçekler; sanayi sektörü yüzde 2,7 ve inşaat sektörü yüzde 12,7 daraldı. Özel sektör ve kamu sektörü yatırımları, yüzde 22,8 ile çok keskin bir şekilde küçüldü. Bu küçülme son 10 yılın en büyük düşüşü oldu. Enflasyon yüzde 15.1, işsizlik yüzde 12.8 seviyesinde. 4 milyon 100 binin üzerinde vatandaş resmi rakamlara göre işsiz. Rakamlar açık bir şekilde ortada, iktidar ya düzgün bir ekonomi anlayışı ortaya koyup frene basacak, şerit değiştirecek, ya da bu araba virajı alamayıp uçurumdan aşağı uçacak” diye konuştu.

BELEDİYELER BİZİM AMA AĞAÇLAR İTHAL

“Tarım bir ülkenin asla yabana atamayacağı bir konudur” diyen Karamollaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Kendi çiçeğimizi bile dışarıdan alıyoruz. Belediyeler bizim ama ağaçlar ithal. Kaz dağlarındaki ağaçları belediyelere verseler en azından her yer yeşillenirdi. Tarım meselesi bir milli güvenlik meselesidir. Tarımı ele alırken bu şuur ve anlayışa sahip olmayan bir iktidar başarılı olamaz. O sebeple bugün Türkiye kendi tohumunu üretmek mecburiyetindedir.  Tarımda girdiler ucuzlatılmalı, çiftçinin cebine para girişi sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde çiftçi ekip biçmeye devam eder. Ne yazık ki üreticimiz hak ettiği değeri alamamaktadır. Tarımı ve hayvancılığı güçlü olmayan ülkenin ayağa kalması söz konusu olamaz.”

TÜRKİYE İLE ABD İÇİN BİR TERCÜMANA İHTİYAÇ VAR

Suriye meselesinin içinden çıkılamaz bir hal aldığını belirten Karamollaoğlu şunları kaydetti: “Suriye’de ABD ile üs kurduk, kurmamamız gerekirdi. ABD ile Türkiye arasında bir tercümana ihtiyaç var. Çünkü toplantıda biz ‘anlaştık’ diyorlar çıkınca da biz böyle ‘anlaşmadık ki’ diyorlar. Ya onlar Türkçe bilmiyor ya da bizimkiler İngilizce bilmiyor ya da anlamak istemiyor. Bunun başka bir açıklaması olamaz. Haftalardır tırmanan İdlib krizi hepimizi endişelendirmektedir. İdlib’de yaşayan yüz binlerce sivil çatışmaların ortasında kalmıştır. Eğer bölgede ağır bir savaş yaşanırsa büyük bir can kaybı olacağı aşikârdır, biz konu hakkında görüşlerimizi sürekli dile getiriyoruz. Suriye politikasında gömlek en başta yanlış iliklendi bugün bir türlü doğru adımlar atılamıyor. Her ne olursa olsun biz Suriye konusunun bölge ülkelerinin bir araya gelerek çözmesinin doğru olduğuna inanıyoruz. Artık kendinize gelin artık. Suriye politikasının baştan beridir iflas ettiğinin göstergesi bugün yaşananlar…  Bu şaka değil insan canı... Yüz binlerce insan sınıra dayandı. Canları kurtarmak istiyorlar. Esad bombalıyor, Rusya bombalıyor, ABD bombalıyor…  Bu coğrafyanın sorunlarını ne ABD ne de Rusya çözer. Bu coğrafyanın sorunlarını ancak bu coğrafyada yaşayan asli unsurlar çözebilir. Bu sebeple bölge ülkeleri ile bir araya gelinmeli ve İdlib’de yaşayan masum insanların can güvenliği emniyet altına alınmalıdır.”

İÇİŞLERİ BAKANI NE HAKİMDİR NE DE SAVCI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik ‘pejmürde ederiz’ sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Karamollaoğlu, “İçişleri Bakanı belediyelerin yöneticisi değildir. Onların yanlış yapıp yapmadığını takip edebilir ancak hakim değildir savcı da değildir. Kimseyi perişan etme hakkı yoktur. Onun işi de değildir. Ben üzüldüm. İnşallah bu kelimeler yanlış aktarılmıştır diye düşünüyorum” diye cevap verdi.

DEVLETİN MUMUNU DAHİ KENDİ İŞİ İÇİN KULLANMADI

Son dönemlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hz. Ömer’in adaletinden bahsettiğini de hatırlatan Karamollaoğlu “ Bakınız; Hz. Ömer hiçbir zaman bir sarayda yaşamadı, saraylarda yöneticilik yapmadı. Hz. Ömer hiçbir zaman itibarda tasarruf olmaz demedi, lüks yaşamadı öyle ki elbisesinde onlarca yama vardı. Hz. Ömer hiçbir zaman devlet kaynaklarını israf etmedi öyle ki devletin mumunu dahi kendi işi için kullanmadı. Akraba kayırmacılığı yapmadı, yerine oğlu halife olsun denilince bir evden bir kurban yeter dedi” diye konuştu.

ZAMLARDA DÜNYA BİRİNCİSİ OLACAĞIZ

Son dönemlerde yapılan zamlara da atıfta bulunan Temel Karamollaoğlu, Havuz Medyasının zam haberlerini iyimser göstermeye çalıştığını söyledi.

Karamollaoğlu, “Herhalde bu kış yatak yorgan sarılıp yatacağız. Nasıl ısınacağız bilmiyoruz. Geçtiğimiz hafta doğalgaza yüzde 14.9 zam geldi. Böylelikle 1 yılda doğalgaza gelen zam oranı yüzde 53.4 oranına ulaştı. Bu gidişle eğitimde, adalette, ifade özgürlüğünde son sıralarda olan Türkiye zamlarda birinciliği elde edecektir” dedi.

05 Eyl 2019 - 00:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?