Güvenli bölgede güven sorunu

Türkiye, ısrarla ABD için “müttefik” ifadesini kullansa da ABD, “müttefiki” YPG/PKK lehine çalışmaktan geri durmazken Suriye'de oluşturulacak güvenli bölgede güven sorunu yaşanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye, ısrarla ABD için “müttefik” ifadesini kullansa da ABD, “müttefiki” YPG/PKK lehine çalışmaktan geri durmuyor. ABD, Suriye’de 700 kişiyi daha eğiterek terör örgütü YPG/PKK’nın saflarına kattı. Türkiye sınırından uzak bölgelerde kurulan kamplarda, ABD’li danışmanlar askeri, YPG/PKK’lılar ise ideolojik eğitim verdi.

1- AMERİKA HÂLÂ EĞİTMEYE DONATMAYA DEVAM EDİYOR…

Daha önce Türkiye sınırındaki Ayn İsa ve Tel Abyad’da verilen eğitimler, ABD ve Türkiye arasında başlayan güvenli bölge görüşmelerinden sonra güney ve doğu kesimlerİNdeki kamplara taşındı.

Haseke iline bağlı Şeddadi beldesi, Rakka il merkezinin kuzeyi ve Tabka’da ABD’li askeri danışmanların eğittiği yaklaşık 700 terörist, YPG/PKK saflarına katıldı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) alınan bilgiye göre, söz konusu eğitimde iç güvenlik, el yapımı patlayıcı tespit ve imha eğitimi, kontra-terör konularında danışmanlık veriliyor. 2015’ten bu yana DEAŞ ile mücadeleyi gerekçe göstererek YPG/PKK’ya askeri destek veren ABD’nin Suriye’de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor. YPG/PKK, Suriye’nin üçte birinde işgalini sürdürüyor.

ABD, DEAŞ ile mücadele bahanesiyle yardım etmeye başladığı YPG/PKK’ya lojistik ve eğitim desteğini sürdürüyor. Suriye’nin kuzeydoğusunu işgal eden YPG/PKK, ABD’nin desteğiyle son birkaç ayda 700 teröristi eğitti.Daha önce Türkiye sınırındaki Ayn İsa ve Tel Abyad’da verilen eğitimler, ABD ve Türkiye arasında başlayan güvenli bölge görüşmelerinden sonra güney ve doğu kesimlerdeki kamplara taşındı. Haseke iline bağlı Şeddadi beldesi, Rakka il merkezinin kuzeyi ve Tabka’da ABD’li askeri danışmanların eğittiği yaklaşık 700 terörist, YPG/PKK saflarına katıldı. Büyük kısmı Arap kökenli bu kişilere ideolojik eğitimi ise YPG/PKK verdi.

ABD’NİN DESTEĞİYLE YPG İŞGALİ SÜRÜYOR

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) alınan bilgiye göre, söz konusu eğitimde iç güvenlik, el yapımı patlayıcı tespit ve imha eğitimi, kontra-terör konularında danışmanlık veriliyor.

2015’ten bu yana DEAŞ ile mücadeleyi gerekçe göstererek YPG/PKK’ya askeri destek veren ABD’nin Suriye’de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor.

YPG/PKK, Suriye’nin üçte birinde işgalini sürdürüyor.

YPG/PKK YİNE AZEZ’E SALDIRDI

Terör örgütü YPG/PKK, önceki gece saatlerinde Kilis’in karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Azez’in güneyinde işgal ettiği Meranaz köyünden sızma amaçlı saldırılar düzenledi. Bunun üzerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve terör örgütü arasında ağır silahlarla çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda ÖSO’dan 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

Türk Silahı Kuvvetleri (TSK) sabah saatlerinde Tel Rıfat’ta konuşlu YPG/PKK’lı teröristlere ait mevzilere atışlar yaptı.

2- SAVUNMA BAKANI, ABD’YE GÜVENEMEDİKLERİNİ DİLE GETİRİYOR

Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile devam eden Güvenli Bölge çalışmalarına ilişkin, “Herhangi bir şekilde bize verilen sözlerde bir aksaklık olursa, bunlar yerine getirilmezse, bununla alakalı olarak Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin B planı da var, C planı da var. Onları da uygulamaya koymaya hazırız. Bizim daha önceden Münbiç’te, Rakka’da verilen sözlerle alakalı tecrübelerimiz, hafızalarımızda bilgiler var. Bunların hiçbirini unutmadık. Dolayısıyla büyük bir hassasiyet ve dikkatle verilen sözlerin yerine getirilmesini takip ediyoruz. Bize verilen bilgilerin her birini tek tek kontrol etmeden o işi kabul etmiyoruz” dedi.

“B PLANI DA C PLANI DA VAR”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile devam eden Güvenli Bölge çalışmalarına ilişkin, “Herhangi bir şekilde bize verilen sözlerde bir aksaklık olursa, bunlar yerine getirilmezse, bununla alakalı olarak Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin B planı da var, C planı da var. Onları da uygulamaya koymaya hazırız. Gerekirse, Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, kendi göbeğimizi kendimiz kesebilecek durumdayız” dedi. Bakan Akar, 2019-2020 Uçuş Eğitim Yılı Açılış Töreni’ne katılmak üzere dün beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Çiğli’deki 2inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na geldi.

“BİZE VERİLEN SÖZLERİN GERÇEKLEŞMESİNİ TAKİP ETMEKTEYİZ”

Burada konuşan Bakan Akar, Silahlı Kuvvetler’in gece-gündüz, dağ-bayır, yaz-kış demeden yoğun bir mücadele içinde olduğunu söyledi.  Bakan Akar, ABD ile devam eden Güvenli Bölge çalışmaları kapsamında, yapılan görüşmeler çerçevesinde belli mutabakatların sağlandığını, bir takvim oluşturulduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Bununla ilgili yapılan görüşmeler çerçevesinde belli mutabakatlar sağlandı, belli bir takvim oluşturuldu. Bu husus komutan arkadaşlarımız tarafından hassas ve dikkatli bir şekilde takip ediliyor. Bizim daha önceden Münbiç’te, Rakka’da verilen sözlerle alakalı tecrübelerimiz, hafızalarımızda bilgiler var. Bunların hiçbirini unutmadık. Dolayısıyla büyük bir hassasiyet ve dikkatle verilen sözlerin yerine getirilmesini takip ediyoruz. Bize verilen bilgilerin her birini tek tek kontrol etmeden o işi kabul etmiyoruz. Bu çerçevede teröristlerin bölgeden uzaklaştırılması, oradaki tahkimatın tahrip edilmesi, ağır silahların toplanması hem İHA’larımızın hem helikopterlerimizin hem de ilerleyen zamanda jetlerimizin uçması ve devriyelerin gerçekleşmesi ve üs bölgelerin kurulması. Bunun için Birleşik Müşterek Harekat Merkezi Akçakale’de kuruldu, oradaki arkadaşlarımız yoğun bir çalışma içindeler, sıralı tüm kademeler gelişmeleri yakın bir şekilde takip ediyor. Bize verilen sözlerin gerçekleşmesini takip etmekteyiz. Herhangi bir şekilde bize verilen sözlerde bir aksaklık olursa, bunlar yerine getirilmezse, bununla alakalı olarak Silahlı Kuvvetlerimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin B planı da var, C planı da var. Onları da uygulamaya koymaya hazırız. Gerekirse, Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, kendi göbeğimizi kendimiz kesebilecek durumdayız.”

‘OLDUBİTTİYE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ’

Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki faaliyetlere de değinen Bakan Akar, Türkiye’nin uluslararası hukuktan, ikili anlaşmalardan ve problemlerin dostane çözümünden yana olduğunu bildirdi. Bunun hiçbir şekilde taviz veya zafiyet olarak anlaşılmaması gerektiğini ifade eden Akar, herhangi bir oldubittiye izin vermeyeceklerini, Türkiye ve KKTC vatandaşların hakkını hukukunu çiğnetmeyeceklerini kaydederek, şunları söyledi: “Hazırlıklarımız da buna göre tamdır. Bu da bir tehdit değil. Biz sadece rasyonel bir şekilde iyi komşuluk ilişkilerinin devamını istiyor, karşı taraftan da buna uygun cevap vermesini bekliyoruz. Fatih, Yavuz sondaj gemilerimizi, Barbaros Hayrettin Paşa, Oruç Reis sismik gemilerimiz görevlerini orada eksiksiz yapıyor. Hem ülkemizin hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak ve hukukunun gereği neyse bunları yerine getiriyor. Bu konuda Deniz Kuvvetlerimiz başta olmak üzere Hava Kuvvetlerimiz ile yapılması gereken destek neyse bunları sonuna kadar verdik, vermeye devam edeceğiz. Oradaki haklarımızın gereği neyse bunları gerçekleştireceğiz. Herhangi bir oldubittiye asla izin vermeyeceğiz.”

3- DERİNLİK KONUSUNDA ORTADA SOMUT BİR UZLAŞI YOK

Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye ve ABD tarafından ortak tesis edilmesi beklenen ‘güvenli bölge’ için geri sayım sürerken, Türkiye ‘güvenli bölge’nin derinliğinin sınırdan itibaren 32 kilometre olmasında ısrarlı.

Böylece Haseke-Rakka-Halep otoyoluna kadar ulaşmayı ve teröristlerin ellerindeki silahlar ile bu hattın dışına taşınmasını isteyen Türkiye, sınır hattındaki yerleşim alanlarını da havan ve roket menzilinden çıkarmayı hedefliyor. ABD’nin daha az derinlik önerisini kabul etmeyen Türkiye’nin, 32 kilometre ısrarını sürdürürken, hâlâ derinliğin ne kadar olacağı konusu netlik kazanmadı.

Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye ve ABD tarafından ortak tesis edilmesi beklenen ‘güvenli bölge’ için geri sayım devam ediyor. Müşterek Harekat Merkezi’nin kurulup, iki ülke askerlerinin havadan devriye görevi yapmasının ardından şimdi de teröristlerin silahlarıyla ‘güvenli bölge’ dışına çıkarılmasıyla karadan devriyelerin başlaması bekleniyor. Müşterek Harekat Merkezi’nin faaliyete geçmesinin ardından Türk ve ABD askerleri, helikopter ile havadan devriye görevine başladı. ABD’ye ait helikopter ile yapılan ilk devriyenin ardından geçen hafta TSK’ya ait 2 helikopter Türkiye, ABD’ye ait 2 helikopter ise Suriye tarafında eş zamanlı devriye görevi gerçekleştirdi. Türkiye, oluşturulacak ‘güvenli bölge’nin derinliğinin sınırdan itibaren 32 kilometre uzanmasını istiyor. Böylece Haseke- Rakka- Halep otoyoluna kadar ulaşmayı ve teröristlerin ellerindeki silahlar ile bu hattın dışına taşınmasını isteyen Türkiye, sınır hattındaki yerleşim alanlarını da havan ve roket menzilinden çıkarmayı hedefliyor. ABD’nin daha az derinlik önerisini kabul etmeyen Türkiye, 32 kilometre ısrarını sürdürürken, hala derinliğin ne kadar olacağı konusu netlik kazanmadı.

KARADAN DEVRİYE BEKLENİYOR

Türkiye ile ABD arasında havadan devriye faaliyetlerinin başlamasının ardından Müşterek Harekat Merkezi’nin karadan devriye faaliyetlerine başlaması bekleniyor. Müşterek Harekat Merkezi’nin birçok konuda iki ülke askerlerinin yükümlülüklerini belirlediği, kara devriye için de kullanılacak güzergah konusunda birkaç alternatif üretildiği kaydedildi. Zırhlı araç ve personel ile yapılacak devriye faaliyetlerinin, derinlik konusunun netleşmesinin ardından başlayacağı belirtildi.

TERÖRİSTLER NÖBET TUTUYOR

Akçakale’nin karşısında bulunan Suriye’nin terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Tel Abyad kentinde ise teröristlerin, oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’de birçok mevzi, siper, tünel, hendek, sığınak oluşturduğu görülüyor. Türkiye sınırına yakın noktalardaki binaların teraslarının etrafını kum torbaları ile siper haline getiren teröristlerin buralarda nöbet tuttuğu, yine kentin etrafına olası askeri harekata karşı hendekler kazdıkları görüldü. Teröristlerin birçok noktada da oluşturdukları karargahlarda son süreçte zorla askere aldıkları kişilere eğitim verdikleri öğrenildi. Teröristlerin son zamanlarda kendilerinin mühimmat depoları ile karargahlarının bulunduğu bölgelerde İHA’ların görüntü almaması için de sık sık ateş yakarak karartma uygulamaya çalıştıkları da bildirildi.

04 Eyl 2019 - 00:30 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Abdi - Jpg ve pkk nin patronu abd olduğunu tayyip dahi söylediği halde, jpg ye karşı olacağini beklemek akil tutulmasıdir.

Jpg+pkk+isid+...= abd

Yani abd ye güvenen bir tane akilli görmedim!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 04 Eylül 07:28
01

Tt - iyi de akp zaten yaklaşık yirmi yıldır bop projesi eş başkanı değil mi?

Türkiyenin bütün güney sınırında üç farklı sayıda israile bağlı kürt devletçikleri kurulacak ve bu kuklalar israile petrol taşıyacaklar.

buna da kürt yani israil koridoru diyorlar.

o zaman bilalcik te boş durmayıp gemilerini israilin emrine verir boşuna mı o kadar gemicik aldı.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 04 Eylül 02:27


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?