Reklamı Kapat

İmamoğlu, Diyarbakır'da Ahmet Türk ve Selçuk Mızraklı ile buluştu

Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır'da görevden alınan Türk ve Mızraklı ile bir araya geldi. İmamoğlu kayyım atamalarına "Kayyım atanması da tam bir gaflettir, dalalettir." sözleriyle tepki gösterdi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Diyarbakır ziyaretini gerçekleştirdi. İmamoğlu'nu Diyarbakır Havaalanı’nda partililer karşıladı. İmamoğlu çiftini havaalanında, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın karşıladı. Havaalanından CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na geçen İmamoğlu burada basın mensuplarına görevden alınan belediye başkanlarına ilişkin konuştu. 

İmamoğlu ayrıca, Ahmet Türk ile Selçuk Mızraklı ile bir araya geldi. İmamoğlu, "Biz asla aldatılmayız, birbirimize iyi gözle ve evrensel değerlerle bakıyoruz." dedi. 

​İmamoğlu'nun ziyaretini değerlendiren Selçuk Mızraklı ise, "Toplumun kutuplaşmayı değil buluşmayı güçlendirdiği yarınlar için beraber yürüyeceğiz. Buraya gelişiniz bizim için bir değerdir." ifadelerini kullandı.

KAYYIM ATANMASI TAM BİR GAFLETTİR, DALALETTİR

“İmamoğlu, “Böyle bir ülkede, kendi iradesini milletin iradesinden üstün görme gafletine düşenler, bunun bedelini sandıkta en ağır şekilde öderler." diyen İmamoğlu, "Seçilmiş belediye başkanlarının soyut ve hukukta karşılığı bulunmayan kamu vicdanını ikna etmekten uzak sebeplerle görevden alınıp yerlerine kayyım atanması da tam bir gaflettir, dalalettir. Seçimle gelenin seçimle gitmediği yerde ne demokrasi olur ne hukukun üstünlüğü kalır. Vatandaşın sandıktan çıkan iradesi bir takım makam sahiplerinin kendi arzularına göre geçerli ya da geçersiz sayabileceği bir irade değildir. Vatandaşın seçme ve seçilme hakkını özgürce kullanmasının önüne engeller çıkarmak, demokrasi dışı arayışlar içindeki kesimleri güçlendirmekten başka hiçbir işe yaramaz. Bu kesimlere karşı hep birlikte mücadele edeceksek, demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmak zorundayız. Bu ülkeyi yönetenleri, bu ülkede 82 milyon vatansever yaşadığını kabul etmesi ve bu idrakle ülkeyi yönetmesi şarttır.” diye konuştu.

NİHAİ KARARI VERECEK OLAN YARGIDIR

İmamoğlu, “Bazı seçmen kesimlerini, bazı siyasi partileri, bazı seçilmişleri diğerlerinden ayrı tutmak farklı ölçütler ve farklı kurallar uygulamaya kalkmak kabul edilemez. Bu çok tehlikeli, çok riskli bir ayrımcılıktır. Ne yazık ki, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarına ve onların seçmenlerine yönelik tavır böyle bir ayrımcılık görüntüsü ortaya koymaktadır. Siyasi partiler ve onların seçilmiş yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları ya hukukun içindedirler ya da dışında. Buna dair nihai kararı verecek olan da yargıdır.” ifadelerini kullandı.

BU İDDİALARI TOPLUM VİCDANINA KABUL ETTİRMEK ZORUNDALAR

İmamoğlu, şunları söyledi:

“Hangi göreve gelirlerse gelsinler, seçilmişler de birer vatandaştır ve her vatandaş gibi hukuka tabi olmak mecburiyetindedirler. Ancak seçilmiş milletvekillerinin, belediye başkanlarının hukuk dışına çıktığını iddia edenlerin önünde önemli bir sorumluluk vardır. Bu iddialarını yargı organlarına ve toplum vicdanına kabul ettirmek zorundadırlar. Toplum vicdanı onay vermediği halde yapılan görevden almalar, seçimi yenilemeler gibi işlere karşı milletin ne cevap verdiğini unutmuş olanlara 31 Mart ve 23 Haziran 2019 günlerini bir kez daha hatırlatmak isterim.”

“BU, CUMHURİYET’E VE DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKMA MÜCADELESİDİR”

“31 Mart'ta ortaya konulmuş millet iradesini yok saymak için söylenmiş yalanların atılmış iftiraların sahipleri bugün o sözlerinin utancı içindedirler. Kendileri utanmıyorsa, eşleri, dostları, partilileri, seçmenleri onlar adına utanıyor” diyen İmamoğlu, “İstanbul seçimlerini iptal ettirmek için yalan ve iftiradan medet uman bir avuç azınlığın, asıl niyetlerinin, alabildiğine istismar ettikleri bir israf düzenini sürdürmek olduğu açıkça görüldü. Ne yazık ki kayyıma devretme uygulamalarının altında da israf düzenini sürdürme niyeti olduğuna dair pek çok emareler ortaya çıkmaktadır.” dedi.

İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini her koşulda, her zeminde savunmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin eşit ve onurlu insanları olarak, barışı, adaleti ve özgürlüğü aramaktan asla vaz geçmeyeceğiz. Bu ülke insanlarının sağduyusu, birlikte ve huzur içinde yaşama arzusu, her türlü baskıyı, her türlü ayrımcılığı yenecek güçtedir. Bizim gönül zenginliğimiz her zenginliğin üstündedir. Bizim, güzel günlere olan umudumuz her zorluğun üstesinden gelecek güçtedir. Çünkü biz anadoluyuz.” 

ŞAHSIM ADINA ZERRE KADAR ENDİŞE DUYMUYORUM

İmamoğlu, "Kayyım atanacağının sinyalleri seçimlerden önce verilmişti, sizin de böyle bir endişeniz var mı?" sorusuna, "Duyacağım tek endişe demokrasi adına olur. Şahsım adına zerre kadar endişe duymuyorum. Bunun adı Diyarbakır olmuş, başka bir yer olmuş çok önemli değil. İnsana insan olduğu için hizmet eden anlayış ortaya koymak adına mücadelemize devam ediyoruz." şeklinde cevap verdi.  

TAHİR ELÇİ’NİN MEZARINI ZİYARET ETTİ

İmamoğlu eşiyle birlikte, 2015 yılının Kasım ayında bir cinayete kurban giden eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin mezarını da ziyaret etti. İmamoğlu, karanfil bırakıp dua ettiği Elçi’nin kabri başında konuştu. İmamoğlu, “Diyarbakır ve ülkemiz için çok değerli bir insanı kaybettik. Terörü, terörün her türlüsünü lanetliyorum. 82 milyon vatansever olarak teröre karşı hep birlikte mücadele vermeliyiz. Bu mücadele birlik ve beraberlikle olur.” ifadelerine yer verdi. 

# EKREM İMAMOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

31 Ağustos 2019 - Gündem

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Eturkyilmaz - Hdp eşittir pkk ey chp ne yapmaya çalışıyorsun mehmetcigi şehit eden bu hainler bu politikayla ilk seçimde barajı gecemezsiniz reis düşmanlığı vatana ihanet edenlere mavi boncuk taktiriyor chp yazıklar olsun şehitlerimizin kanı sizi bogar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Eylül 22:04
02

Adnan - akp'de apo'dan mektup okutuyor,bunlarda hdp ile yakınlaşıyor.Biri kendine cumhur ittifakı diyor,diğeri millet ittifakı anlaşılan o ki güvenilecek siyasi parti yok.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 01 Eylül 15:24
01

Hadra - İmamoğlu PKK nın kandildeki Elebaşlarına gidip; Ne olur daha Fazla Asker ve Polisimizi Şehid etmeyin Ne olur etmeyin!! demesi yakışır kendisine , Zira geldiği ekol ve sistem bunu gerektirir! ne de olsa hepsi İlerici, Devrimci ,Sosyalist vb daha fazlasını yazmayayım

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 31 Ağustos 23:25

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?