Reklamı Kapat

İlyas Tongüç: Hedefleri Suriye’yi 4’e bölmek

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tongüç, ABD ve İsrail, Suriye’de; Fırat’ın doğusu, Fırat’ın batısı, Şam ve civarı ve Suriye’nin güneyi olmak üzere en az dört özerk bölge kurulmasını amaçlıyor."

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, düzenlediği basın toplantısıyla partisinin Suriye meselesiyle ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştı. Balgat Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Tongüç, ABD’nin ve İsrail’in Suriye’yi 4 küçük devletçiğe bölmek istediğini dile getirerek, uyarılarda bulundu. Tongüç, geçtiğimiz gün hayatını kaybeden yazar ve gazeteci Şule Yüksel Şenler’e Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başladı. 

İktidarın milli çıkarları ve İslam coğrafyasının menfaatlerini dikkate alması gerektiğini söyleyen İlyas Tongüç, “Suriye meselesi Türkiye’nin başını sıkıntıya sokuncaya kadar sürdürülecek bir meseledir. 23 milyon nüfusu olan Suriye’de 11 milyon göç etmiş, 4 milyonu Türkiye’dedir. Suriye’nin parçalanması Türkiye ve bölgenin istikrarını bozacaktır. İsrail, ABD ile birlikte bölgenin Lübnanlaşması için uğraşmaktadır. İstikrarsızlığın kurumsallaşmasını istemektedirler.” şeklinde konuştu.

Arap Baharı ile İslam coğrafyasının dış güçlerin müdahalesine müsait hale getirildiğinin altını çizen Tongüç, yaşanan gelişmelerin ardından bölgemizde sorunların kronikleştiğini ve kaosun arttığını ifade etti. 2011 yılında Suriye’de başlayan kargaşanın içinden çıkılmaz bir hale dönüştüğünü söyleyen Tongüç,  bugün yaşanan olayların temelinin, çıkış sebeplerinin iyi anlaşılması gerektiğini belirtti. Tongüç, ABD’nin İsrail’in güvenliği için Ortadoğu’da küçük devletçikler kurmaya çalıştığını dile getirerek, “ABD’nin Ortadoğu’da küçük devletçikler kurarak ‘her petrol kuyusunun başına bir devletçik’ bulundurmayı planlıyor.” dedi. 

HEDEFLERİ SURİYE’Yİ 4’E BÖLMEK

Tongüç, 1980 yılında CIA raporlarında Suriye’nin bölüneceğinin belirtildiğini hatırlatarak, ileriki süreçte 11 Eylül olaylarıyla birlikte 22 ülkenin sınırının değiştirilmesi konusunda planların devreye koyulduğuna dikkat çekti. Tongüç, şöyle devam etti:

“İsrail, 2011 yılı sonrası defalarca Suriye topraklarına yönelik hava operasyonu düzenlemiştir. Amerika, İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırılarını desteklerken Rusya, Şam yönetiminin elinde bulunan S-300 hava savunma sisteminin kullanılmasına izin vermeyerek ve düşük dozlu kınama açıklamaları ile Siyonist rejime destek vermiştir. Rusya, ABD ve Siyonist İsrail’in Suriye ile ilgili duruşlarını net bir şekilde ortaya koydukları ve Suriye’nin geleceği ile ilgili büyük oranda anlaştıklarını görmemizi sağlayan 25 Haziran 2019’da Kudüs’te ABD, İsrail ve Rusya ulusal güvenlik danışmanlarının katılımıyla yapılan Suriye konulu toplantı olmuştur. ABD ve İsrail, Suriye’de; Fırat’ın doğusu, Fırat’ın batısı, Şam ve civarı ve Suriye’nin güneyi olmak üzere en az dört özerk bölge kurulmasını amaçlamaktadır.”

ABD TÜRKİYE’Yİ OYALIYOR

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile ABD’nin oluşturmak istediği güvenli bölge konusunu değerlendiren Tongüç, AKP hükümetinin daha önce de Münbiç özelinde Amerika ile mutabakat yaptığını ancak Washington yönetiminin mutabakatın şartlarını yerine getirmediğini hatırlattı. Tongüç, “Türkiye’nin baştan beri savunduğu 460 kilometre genişliğinde ve 32 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge tezindeki ısrarından vazgeçtiği görülmektedir. Açıktır ki, ABD, Münbiç’te olduğu gibi Fırat’ın doğusunda da Türkiye’yi oyalamaktadır. ABD, Irak’ta uyguladığı yöntemi PYD, PKK’nın üzerinden Suriye’de Fırat’ın doğusunda uyguluyor. 110 bin kişilik ordu kuruyor ve silahlandırıyor. Türkiye yanı başında meydana gelen gelişmelerle ilgili, özellikle Fırat’ın doğusuna kendisi bizzat Zeytindalı ve Fırat Kalkanı gibi bir harekât yapmadan ABD’nin bölgede PYD’yi gözden çıkarması mümkün değildir. Güvenli bölge safsatadan öteye geçmez. PYD/PKK’ya zaman kazandırır. Türkiye bölgeye yönelik atacağı her adımda ekonomi ve dolar artışı üzerinden tehdit edilmektedir. ABD ile müşterek karargâh kurarak güvenli bölge politikası ABD ve İsrail’in sinsi planları uzun vadede Irak’taki gibi Suriye’nin kuzeyinde de devletçikler kurulmasına yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE SURİYE’NİN KARŞI KARŞIYA GELMESİ TEHLİKELİDİR

Tongüç, Suriye krizinin düğümlendiği yer olan İdlib konusunda Türkiye ve Rusya’nın yaptığı Soçi Mutabakatı’nda imzacı ve taraf ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirmediklerine ifade ederek, “10 maddelik Soçi Mutabakatı’nı incelediğimizde, anlaşmanın İdlib’de köklü bir çözüm önermediği görülmektedir. Ancak anlaşmanın şartlarının ülkeler tarafından yerine getirilmesi, İdlib’deki krizin boyutunu hafifletecektir. İdlib’deki krizin temelini terör örgütü olarak nitelendirilen ve Türkiye’nin de terör listesinde yer alan HTŞ ile ılımlı muhalifler olarak isimlendirilen silahlı örgütlerin birbirinden ayırtılmaması ve kentte bulunan yabancı savaşçılar oluşturmaktadır. Son günlerde İdlib kırsalında yaşanan sıcak gelişmeler Türkiye ile Suriye ordularının karşı karşıya gelme ihtimalini doğurmuştur. Türkiye ve Suriye ordularının çatışması, Suriye krizini daha derinleştirecek, çözülmesi zor sorunları da kronikleştirecektir. Bu bakımdan, yetersiz ve kesin çözüm önermese de Soçi Mutabakatı’na uyulması ve anlaşmanın hayata geçmesi için tarafların gayret sarf etmesi hayati önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

İSTİKRARSIZLIĞI KURUMSALLAŞTIRIYORLAR

“Suriye meselesi Türkiye’nin başını sıkıntıya sokuncaya kadar sürdürülecek bir meseledir” diyen Tongüç,  şunları kaydetti:

“23 milyon nüfusu olan Suriye’de 11 milyon göç etmiş, 4 milyonu Türkiye’dedir. Suriye’nin parçalanması Türkiye ve bölgenin istikrarını bozacaktır. İsrail, ABD ile birlikte bölgenin Lübnanlaşması için uğraşmaktadır. İstikrarsızlığın kurumsallaşmasını istemektedirler. Lübnan devleti içerisinde çeşitli pek çok dini, mezhepsel ve etnik olarak ülke dış müdahaleye açık hale gelmiş, ülkede toplumsal parçalanmışlık, istikrarsızlık kurumsal hale gelmiştir. Buna göre Cumhurbaşkanı Marunî, Başbakan Sünni, meclis başkanı ise Şii olacak ve bu durum bir süreklilik arz edecekti. Parlamento sandalye dağılımı da benzer şekilde bölüştürülmüş. Aynısını Irak’ta gerçekleştiriyorlar. Suriye’de de aynısını denemek istiyorlar. Böylece istikrarsızlığa açık bir bölge olmasını istemektedirler.”

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ KORUNMALI

ABD, İsrail ve Rusya’nın Suriye’de kendi menfaatleri doğrultusunda çalışma yürüttüklerini dile getiren Tongüç, “ABD, İsrail ve Rusya Suriye’nin genelinde İsrail’in güvenliği ve Suriye’nin parçalanmasında beraber hareket ediyorlar. Türkiye, Fırat’ın batısında Rusya ve İran’la beraber çalışıyor. ABD, burada rakip. Fırat’ın doğusunda ise ABD ile ortak karargâh ile güvenli bölge oluşturmada beraber çalışıyor. İdlib’de ise Türkiye, Rusya ile birlikte çalışıyor. Hükümet;  sahanın gerçekliğini, iç dinamikleri, uluslararası hukuku, milli çıkarları ve İslam coğrafyasının menfaatlerini dikkate alan, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak bir Suriye planı hazırlaması zaruri görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

31 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Hadra - BU olayı sadece bugünlük olay görmek yanlıştır. Hafız Esad Değilmiydi, Öcalanı Elbaaka beselyen, 1982-1984 de Hama yı, Humusu ve Ehli Sünnet Alimleri ve Mücahid Gençleri Katl eden ne Hepsi Fransa, İsviçre, Almanya , bs vs Yani AB, İSRAİL; ABD Planları idi ve Bugün BOP ile uygulanıyor Suriye Yönetimi diye bir şeymi Var? Vatanına sahip Çıkmayan , kendi Öz kardeşini Bombalarla katl eden İslamla lakası olmayan bir zihniyet, ABD yi, Rusyayı, İsraili vatanına sokan kim? Suriye Yönetimi, bir PKK, YPG, SDG yi zamanında yok etmeyen ,Besleyen ve Bugün Müslümanların Başına musibet olan ESED ne söylenebilir ki?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 23:32
01

Ahmet - Suriye yönetimini düşman olarak görerek mi suriyenin toprak bütünlüğü sağlanacak...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 31 Ağustos 10:44

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?