Reklamı Kapat

“Devlet okulları para talep edemez”

Her yıl olduğu gibi bu yıl da okulların açılmasına az bir süre kala devlet okullarına kayıt işlemlerinde velilerden istenen ücretler yeniden gündeme geldi.

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Çocuklarının devlet okullarında eğitim almasını isteyen veliler, kayıt ücreti, kâğıt parası ve temizlik giderleri gibi birçok masrafla karşı karşıya kalıyor. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamalarda, hiçbir devlet okulunun velilerden kayıt döneminde zorla para talep edemeyeceği bilgisine yer verildi. Öte yandan İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada devlet okullarında ‘okul aile birliği’ adı altında hiçbir bağış ve ücret talep edilemeyeceği bilgisine de yer verildi. Mevzuata aykırı hareket eden okul idareleri hakkında işlem başlatılacağının altı çizildi.

“VELİLERİMİZDEN HİÇBİR ŞEKİLDE ÜCRET TALEP EDİLMEYECEKTİR”

Velilerden gelen şikâyetler üzerine İstanbul Valiliği bir basın açıklaması yayınlayarak, “Anayasa’nın 42’nci Maddesi ‘İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır’ hükmünü emreder. Aynı zamanda MEB Okul Aile Birliği Yönetmeliği’nin Birlik Gelirleri başlıklı 15’inci Maddesi’nin 2’nci fıkrasında, ‘Birlikler, velileri hiçbir surette bağış yapmaya zorlayamaz, okul kayıt döneminde bağış ve yardım toplayamaz. Ayrıca bakanlık tarafından yürütülen proje ve yapılan protokoller kapsamında okul ve kurumlarda yapılacak faaliyetlerden ücret talep edilemez’ hükmü yer almaktadır. Bu nedenle kayıt esnasında velilerimizden hiçbir şekilde ücret talep edilmeyecektir” denildi.

“MEVZUATA AYKIRI HAREKET EDENLERE MÜSAMAHA YOK”

Kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı şekilde hareket eden okul yönetimleri hakkında İstanbul Valiliği tarafından işlem başlatılacağının altının çizildiği açıklama, “Valiliğimizce toplam 55 adet inceleme/soruşturma başlatılmıştır. Bunlardan 7’si sonuçlandırılmış olup, 3 idareciye “idarecilik görevinin alınması” teklifi getirilmiş, 4 idareciye de muhtelif disiplin cezaları verilmiştir. 48 dosyanın soruşturması halen devam etmektedir. Okullarımıza velilerimizin yaptıkları gönüllü bağışlar haricinde; okul idarecileri veya okul aile birliği yöneticileri tarafından, hiçbir velimizden rızası dışında kayıt ücreti veya bağış talep edilmeyecektir. Yasal mevzuata aykırı hareket eden okul idarecilerine kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek, Valiliğimize ulaşan ihbar ve şikâyetler ivedilikle değerlendirilerek, ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılacaktır” ifadeleriyle son buldu.

30 Ağustos 2019 - Eğitim

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?