Reklamı Kapat

Binlerce eğitimcinin hakkı yok sayıldı

EĞİTİM-BİR-SEN, hazırladığı tutanağa masada uzlaşılan konuları da ekleyerek hakem heyetine gönderdi…

Sezer Yılmaz
Sezer Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Memur ve hükümet arasında sürdürülen 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde uzlaşma çıkmayınca konu Hakem Heyeti’ne gönderildi. Memurların maaşlarına yapılacak zam oranında anlaşılmasa da 11 hizmet koluna ait birçok konuda uzlaşma sağlandı. Kamu İşveren Heyeti uyuşmazlık tutanağını imzalayarak Hakem Heyeti’ne gönderdi. Fakat masada uzlaşılan maddeleri yok saydı. Bunun üzerine masada yetkili olan Memur-Sen Konfederasyonu yeni bir tutanak hazırlayarak uzlaşılan maddeleri de ekleyerek Hakem Heyeti’ne gönderdi. Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen, hizmet görüşmeleri neticesinde uzlaşılan maddeleri uyuşmazlık tutanağına ekleyerek kamuoyu ile paylaştı.

UZLAŞILAN MADDELER TUTANAĞA EKLENDİ

Kamu İşveren Heyeti tarafından yok sayılan maddeler binlerce eğitimcinin sosyal ve özlük haklarını içeriyor. Kamu İşveren Heyeti tarafından uyuşmazlık tutanağına eklenmeyen fakat masada uzlaşılan maddeleri Eğitim-Bir-Sen hazırladığı tutanakla Hakem Heyeti’ne gönderdi. 30’un üzerinde uzlaşmaya varılan maddeleri hükümetin yok sayması eğitimciler tarafından yok sayıldı.

ANLAŞILAN MADDELER YOK SAYILDI

Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada, “Mutabakatsızlık sonucu imzasız kalan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri neticesinde, kanunun öngördüğü ve geçmiş dönemlerde uygulandığı gibi uzlaşılan maddeleri içeren bir toplantı tutanağı tutulması gerekirken, bu dönemde her ne hikmetse kanuna aykırı yeni bir durum ihdas edilerek bir zapt metni tutulmuş; 20 günlük müzakere sürecinde hiçbir şey olmamış, hiçbir konuda uzlaşmaya varılamamış gibi davranılmıştır” denildi.

26 Ağustos 2019 - Eğitim

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?