Reklamı Kapat

Dışişleri Bakanlığı'ndan dikkat çeken Venezuela açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Türkiye-Venezuela ilişkilerinin önemine ilişkin bir açıklama yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Dışişleri Bakanlığı Türkiye Venezuela ilişkileriyle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Yaptığı açıklamada Venezuela'nın egemenlik haklarına değinen Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Venezuela arasındaki ekonomik ilişkilerinin önemine de vurgu yaptı.

Konuya ilişkin açıklamasında Dışişleri Bakanlığı şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'nin Venezuela’yla ilişkileri, içişlerine karışmama, devletlerin egemenlik haklarına, halk iradesine ve demokrasiye saygı ilkeleri ile karşılıklı çıkarlara dayanmaktadır.
Meşru hükümetleri ve anayasal rejimleri devirmek için dış müdahaleye, demokratik olmayan yöntemlere başvurulmasına ve tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına karşı olduğumuzu; diğer taraftan, Venezuela ile ilgili sorunlara kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme giden tek yolun anlamlı ve kapsayıcı diyalogdan geçtiğini bugüne kadar hep vurguladık.
Öte yandan, özellikle ABD’nin Venezuela’ya yönelik tek taraflı kapsamlı yaptırımları nedeniyle, özel sektör ve kurumlarca alınan bazı kararlar ticari tercihler olup, bunlar Türkiye-Venezuela ikili resmi ilişkilerinden bağımsızdır.
Türkiye’nin Venezuela’ya yönelik ilkeli duruşunda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.
Venezuela’daki mevcut uyuşmazlıklara kalıcı çözüm bulunmasını arzu eden tüm tarafların siyasi diyalog sürecine destek sunmaya devam etmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çabalar, iç siyasi tartışmalar ve günlük çıkarlar uğruna heba edilmemelidir"

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının Ziraat Bankası'nın Venezuela Merkez Bankası ile olan ilişkilerini kesmesinin ardından gelmesi dikkat çekici olarak görüldü.

19 Ağustos 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?