Reklamı Kapat

Pakistan’dan “yeni Srebrenitsa” uyarısı

Pakistan Başbakanı İmran Han, “Dünya Keşmir’deki Müslümanlara yönelik Srebrenitsa benzeri bir diğer katliama sessizce tanıklık mı edecek?” dedi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin stratejik hata yaptığını belirten İmran Han, bu hatanın hem kendisi hem de Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümetine pahalıya mal olacağını söyledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, “Dünya Keşmir’deki Müslümanlara yönelik Srebrenitsa benzeri bir diğer katliama sessizce tanıklık mı edecek?” dedi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin stratejik hata yaptığını belirten İmran Han, bu hatanın hem kendisi hem de Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümetine pahalıya mal olacağını söyledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han, işgalci Hindistan’ın Keşmir politikaları nedeniyle uluslararası toplumu uyardı. Bölgedeki durumun daha da kötüleşebileceğini belirten Han, “Dünya, Hindistan işgali altındaki Keşmir’de Müslümanlara yönelik Srebrenitsa benzeri bir diğer katliam ve etnik temizliğe sessizce tanıklık mı edecek? Uluslararası toplumu, buna izin vermesi halinde, gelişmelerin Müslüman dünyasında radikalleşme ve şiddet döngülerine yol açacak sert yankılar ve tepkiler doğuracağı konusunda uyarmak istiyorum” ifadelerini kullandı. Han, Keşmirli Müslümanlara yönelik kısıtlamaların ve halihazırda işgal altında bulunan bölgedeki ilave askerlerin varlığının, Hint Başbakan Narendra Modi’nin daha önce Gujarat eyaletinde “Müslümanlara yönelik etnik temizliğinin bir örneği olduğu” değerlendirmesinde bulundu.

HAN’DAN MODİ’YE TEPKİ: PAHALIYA MAL OLACAK

İmran Han, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Keşmir’i uluslararası sorun haline getirerek stratejik hata yaptığını belirterek, bu hatanın hem kendisi hem de Hindistan Halk Partisi (BJP) hükümetine pahalıya mal olacağını söyledi. Han, Hindistan’ın Keşmir konusunda planlar yaptığına işaret ederek, Keşmir’de atacağı her adıma Pakistan’ın daha güçlü karşılık vereceğini açıkladı. Hindistan’da iktidardaki BJP’nin ideolojisini Nazi ideolojisine benzeten Han, “Bu tehlikeli ideoloji, Babri Camisi ve inek linçleri gibi kazalarla sonuçlandı. Modi’nin Hindistanı’nda yaşananlar Nazi Almanyası’na benziyor. Hindistan’daki entelektüeller konuşmaya korkuyorlar çünkü konuşurlarsa hedef haline gelecekler” değerlendirmesinde bulundu.

HİNDİSTAN KORKU YAYIYOR

Hindistan’ın Keşmir bölgesinde keyfi gözaltıların yapıldığı, işgal güçlerinin orantısız güç kullandığı ve özel statünün kaldırılmasının destek görmediği bildirildi. Hindistan Basın Kulübü’nde açıklanan “Kafesteki Keşmir” başlıklı raporda, Hint işgal güçlerinin paniğe yol açmak amacıyla keyfi gözaltılar yaptığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi: “Ziyaret ettiğimiz her köyde, Srinagar’ın merkezinde de polis ya da askeri/paramilis güçler tarafından keyfi alınıp götürülen ve yasa dışı gözaltında tutulan gençler ve okul çağındaki çocuklar vardı. Yüzlerce erkek çocuğu ve genç, gece yarısı baskınlarında yataklarından kaldırılıp götürüldü. Bu baskınların tek amacı korku oluşturmak.”

10 GÜNDÜR İLETİŞİM YOK

Hindistan tarafından özel statüsü kaldırılan ve sonrasında bölgede yaşayanların iletişim ve hareket özgürlüğünün kısıtlandığı Keşmir’de 10 gündür telefon ve internet bağlantısı yok. İnsan haklarının ihlal edildiği belirtilen ve iletişimin büyük oranda kesildiği Keşmir’deki yakınlarından haber alamayanlar kaygılı.

 

16 Ağustos 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?