Reklamı Kapat

Albayrak'tan 'sigara zammı' yanıtı: Kaçak sigara kullanımı düşmüştür

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sigara zammı ve tüketimine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine Berat Albayrak'tan cevap geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önergeye verdiği yanıtta, "Ülke genelinde yapılan yaygın ve yoğun denetimler neticesinde yasadışı sigara yakalama rakamlarında artış, kaçak sigara kullanım oranlarında ise düşüş yaşanmaktadır" diyen Albayrak'ın tüm sorularına yanıt vermekten kaçındığını belirten Gürer, "Kaçak sigara kullanımının azaldığı ispatı nedir? Bakan yanıtları, sorulara açık yanıt verilinceye kadar anlamsızdır" dedi.

CHP’li Gürer’in yazılı soru önergesine cevap veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tütün mamulleri sektöründe faaliyet gösteren, üretici ve/veya ithalatçı firmaların takibine yönelik olarak 2007 yılından itibaren Bandrollü Ürün İzleme Sisteminin uygulandığını hatırlattı ancak Bakan Albayrak, Gürer’in sorularına yanıt vermekten kaçındı.

Ayrıca Bakan Albayrak, “Ülke genelinde yapılan yaygın ve yoğun denetimler neticesinde yasadışı sigara yakalama rakamlarında artış, kaçak sigara kullanım oranlarında ise düşüş yaşanmaktadır” dedi. Fakat önergede sunulan bütün sorular yanıtsız kaldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bakan yanıtında görüldüğü üzere, yasa dışı sigara yakalama rakamlarında artış görülmüş. Bakanın bu cevabı esasen kaçak sigaranın ülkemizde varlığının itirafı gibidir. Kaçak sigara ülkemize nereden, nasıl, hangi yollarla gelmektedir? Ayrıca sorularımız yanıtlansa gerçek açığa çıkacaktı. Halkın ve Milletvekilinin bilgi edinme hakkı ne yazık ki bu tür yanıtlarla suiistimal ediliyor. Veriler eğer saklanıyorsa orada sorunun varlığı gizlenmek isteniyor demektir. Kaçak sigaranın yakalanması, kaçak sigara kullanımı azaldı sonucunu vermez. Kaçak sigara kullanımının azaldığı ispatı nedir? Bakan yanıtları, sorulara açık yanıt verilinceye kadar anlamsızdır” dedi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer yanıtlanması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltmişti:

“Hükümetin sigaradan alınan vergileri arttırmasına paralel olarak sigara satışlarında azalma görülmekte midir?

2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında ülkemizde tüketilen sigara miktarı ne kadardır? 2009 ve 2018 yıllarında sigaradan alınan vergi oranları nedir?

Artırılan vergilerle beraber kayıt dışı kaçak sigaraların tüketimindeki artışla ilgili bir araştırma yapılmış mıdır?

Yapıldıysa kaçak sigaralardan dolayı devletin yaşadığı vergi kaybı ne kadardır?

2009 ve 2018 yıllarında ele geçirilen kaçak sigara miktarları yıl bazında ayrı ayrı olmak üzere ne kadardır?

Ülkemizdeki tütün üretimi miktarı 2009 ve 2018 yıllarında ayrı ayrı olmak üzere ne kadardır?

Ülkemizde en çok hangi illerde tütün üretimi yapılmaktadır?”

14 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Mehmet Güler - Bir daha secim olacak o zaman göreceğiz bu damat ve güvendiği cumhurbaşkanını tahttan indiklerinde inşallah görecez...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 21:10
03

Binali KACIR - Kaçak sigara oranı azalmıştı doğru ama bundan sonra artacaktır.

Bende düşünmüyor değilim. Sigara en az %40 zamlandı.

Kendileri duşunsun bundan sonrasını.

Saray da oturanlar halkın halinden anlamıyor gozukuyorlar.

Kendilerine yakın Birileri anlatsın durumu.

Gururlanma Padişahım.

Senden Büyük Allah var.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 20:22
02

Kalbikirık - sen dedi isen kesin kaçak sigara ve tütünde artış vardır... eskiden az kaçak satılıyordu şimdi Tütün shop diye alenen ve ruhsatlı satılıyor ve hepsi kaçak tütün efendi sen uzayda mı yaşıyorsun... i

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 12:15
01

Yunus - Kacak sigara icilne oranini nasil takip edebilirsin . Komiksiniz cok komiksiniz. Konusmak icin konusmak bu olsa gerek .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Ağustos 09:21

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?