Reklamı Kapat

Hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? Bu organlar ne yapılmalı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? Bu organların ne yapılması gerekir?" sorusuna cevap verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan 'Dini Sorular' başlıklı bölümde Kurban ibadetine ilişkin merak edilen sorulara yanıt veriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yanıtlanan sorulardan biri de "Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? Bu organların ne yapılması gerekir?" sorusu oldu.

"Bir hayvanın yenilmeyecek yerleri nerelerdir? Bu organların ne yapılması gerekir?" sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen cevap şu şekilde:

Etlerinin yenmesi helal olan hayvanların, -ister kurban olarak ister başka bir amaçla kesilmiş olsun- kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, cinsel organları ve husyelerini (yumurtalarını) yemek tahrîmen mekruhtur (İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 553; el-Fetâva’l-Hindiyye, VI, 495).
Bir hadisi şerifte Hz. Peygamberin (s.a.s.), eti yenen hayvanların cinsel organlarının, husyelerinin (yumurtalarının), dübürlerinin (anüslerinin), bezelerinin, öd keselerinin, mesanelerinin yenilmesini uygun görmediği bildirilmektedir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, X, 12). Bununla birlikte Malikî ve Şâfiî mezheplerinde eti yenen hayvanların yumurtalarını (husye) yemek caizdir (Uleyş, Şerhu minah, V, 8-9; Zekeriyyâ el-Ensârî, Esne’l-metâlib, IV, 256).
Kurbanın veya başka bir amaçla kesilen bir hayvanın yenilmeyen kısımlarını toprağa gömmek, sağlık ve çevreyi temiz tutma açısından öncelikli olmakla beraber çevreyi kirletmemek kaydıyla, kedi ve köpek gibi hayvanlara da verilebilir.

10 Ağustos 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?