Reklamı Kapat

Saadetli gençlerden Kaz Dağları protestosu

Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları, Çanakkale’deki Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları sebebiyle ortaya çıkan doğa katliamını Kanada Başkonsolosluğu önünde protesto etti.

Ali Çağlar Tınbek
Ali Çağlar Tınbek Tüm Haberleri

Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları, Çanakkale’deki Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları sebebiyle ortaya çıkan doğa katliamını Kanada Başkonsolosluğu önünde protesto etti. İstanbul Levent’te bulunan başkonsolosluk binası önünde toplanan Saadet Partisi İstanbul İl Gençlik Kolları bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan İl Gençlik Kolları Başkanı Yasin Kalaycı, Kaz Dağları’nda 195 bin ağacın katledilmesinde baş aktörlerden biri olan Alamos Gold firmasını protesto etti. Basın açıklamasının ardından gençlik kolları üyeleri, ‘Tek karış vatan toprağına el sürdürtmeyiz’ sloganı atarken, Gençlik Kolları Başkanı Kalaycı ise yanlarında getirdikleri üç adet çam fidesini konsolosluk önüne bıraktı.

MADENLERİMİZ EMPERYALİST ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞTİR

Kalaycı, “Öncelikle, Kaz Dağları’ndan bahsetmemiz gerekirse, bu bölge gerek yeraltı gerek yerüstü zenginlikleriyle büyük önem taşımaktadır. Yeraltında altın rezervleri, yerüstünde ise dünyanın ikinci önemli oksijen deposu bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki emperyalist şirketler ve onlara müsaade eden işbirlikçi idareciler, altından girip üstünden çıktılar ve bu milli servetimizi talan ettiler. Erbakan Hocamızın, ‘Toprak ayağımızın altından kayıyor’ haykırışını hatırlıyor ve ne yazık ki yine haklı çıktığını görüyoruz. Cenab-ı Hak bu coğrafyanın, bu cennet vatanın altını-üstünü nimetlerle donatmış. Dünyanın en kıymetli madenleri bu coğrafyada. Altın, bor, uranyum ve saymakla bitmeyen maden rezervleri ve yine dünyanın en kıymetli yerüstü güzellikleri yine bu coğrafyada. İşte en bariz örneği, Alplerden sonra dünyanın ikinci oksijen deposu Kaz Dağları ancak bir avuç mutlu azınlığın, emperyalist şirketlerin çıkarı uğruna madenlerimiz emperyalist şirketlerin bitmek bilmeyen iştahına sunulmuştur. Rant uğruna yüzlerce yıldır ayakta kalan ağaçlarımız da tarumar edilmiştir. Sadece Kaz Dağları’nda değil, Erzincan’dan Antalya’ya, Aydın’dan Artvin’e kadar uzanan madenlerimiz ne yazık ki yine belirli emperyalist şirketlere peşkeş çekilmiştir” dedi.

VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, ALTIN HIRSINA ASLA ÇİĞNETİLMEYECEKTİR

Kanada Başkonsolosluğu önünde toplanma amaçlarını dile getiren Kalaycı, “Kaz Dağları’nda 195 bin ağacın katledilmesinin baş aktörlerden biri olan Alamos Gold firması bir Kanada şirketidir. Ve ilginçtir Kanada, üzerinde akça ağaç yaprağı bulunan bir bayrağa sahip. 10 milyon kilometrekare bir yüz ölçüme sahip Kanada’nın yüzde 47’si ormanlarla kaplıdır. Yani Türkiye’nin yaklaşık 7 katı büyüklüğünde bir alan ormanlarla kaplı. Ancak orada bir ağacın dahi izinsiz kesilmesine müsaade edilmezken, topraklarımız adeta işgal edilmişçesine, Kanadalı şirket tarafından ağaçlarımız, doğal güzelliklerimiz talan edilmektedir. Bu sebeple, bir kez daha yineliyor, bir kez daha Alamos Gold şirketi nezdinde bütün emperyalist şirketlere sesleniyoruz; bu vatanın her karış toprağı kutsaldır ve bu kutsalımız sizin altın hırsınıza asla çiğnetilmeyecektir” şeklinde konuştu.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

09 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Ali Çağlar Tınbek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?