Reklamı Kapat

Türk-İş: Bu işi masada halledelim

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümet yetkililerine çağrıda bulundu…

Sezer Yılmaz
Sezer Yılmaz Tüm Haberleri

Kamu işçisinin 2019-2020 yıllarında mali ve sosyal haklarını içeren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Protokolü kapsamında hükümet ile 3’üncü görüşmeden de sonuç çıkmadı. Toplu iş sözleşmesinde 200 binin üzerinde işçiyi temsil eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, sözleşmenin son süreci ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Hükümetin zam teklifi ile ilgili geçtiğimiz gece 3’üncu görüşmeyi yaptıklarını ifade eden Atalay, Cuma gününe kadar sözleşmenin masa başında bitmesini istediklerini, sürecin uzaması durumunda kanunun kendilerine verdiği yetkiyi kullanacaklarını vurgulayarak, “Sayın Cumhurbaşkanı’na da ülkeyi yönetenlere de bir kere daha sesleniyorum; bizim vaktimiz kalmadı, işçilerin taleplerini lütfen yerine getirin” dedi.

DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Bayramdan önce sürecin tamamlanması gerektiğini belirten Atalay, “Bu süreç ya anlaşma ile sonlanacak ya da arkadaşlarımız kanundan doğan haklarını kullanacaklar. Bu zamana kadar işçilerin haklarını masada çözdük. Bu süreçte şimdiye kadar bir sonuç alamadık. Bundan iki sene önce enflasyon 5.60 civarında idi. İlk 6 ay 7,5, ikinci 6 ay 5,1 zam aldık. Ama şuanda verdikleri zam bundan iki sene önce aldığımız zammı karşılamıyor. Onun için yaptığımız görüşmede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un bize ifadesi ‘bize iki gün mühlet verin önünüze getirelim’ oldu” diye konuştu.

ALIM GÜCÜMÜZ DÜŞTÜ

Atalay, işçilerin uzayan süreç nedeniyle dayanma gücünün kalmadığını belirterek, “Ya uzlaşmayla anlaşacağız, ya arkadaşlarımız kanundan doğan haklarını kullanacak. Bugüne kadar Türk-İş’in de sendikaların da arzusu arkadaşlarımızın haklı taleplerini çözmek. Bugüne kadar bunla ilgili bir netice alamadık. Şu anda verdikleri zam iki sene evvel aldığımız zammı dâhil karşılamıyor. Doğalgaza yüzde 34 zam geldi. Elektriğe yüzde 44 zam geldi. Biz diyoruz ki alım gücümüz düştü. Karayollarında, madende, elektrik direklerinde arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyor. Biz afakî bir rakam istemiyoruz. Doğalgaza, elektriğe gelen zamlar ortada. Bizim alım gücümüz düştü. Çarşıdaki pazardaki enflasyonla, açıklanan enflasyon örtüşmüyor” ifadelerini kullandı.

RAKAMLARI İŞÇİLER VE SENDİKACILAR BELİRLEDİ

Atalay, en düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payında oluşan talebini anımsatarak, “Bu rakamları işçiler ve sendikacılar belirledi. Gelecek rakam konusunda işin sahibi razıysa bizim için problem yok. İşin sahibine sormadan hiçbir şey yapmam” değerlendirmesinde bulundu.

08 Ağustos 2019 - Ekonomi

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Erdem - sırf sömürü devam etsin diye hükümetle danışıklı dövüş yapan şer ittifakının bir parçasıdır bu sendikalar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 12:46

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?