Reklamı Kapat

Aile bütünlüğü için yer değişikliği hakkı şart

Eğitim-Bir-Sen, sözleşmeli öğretmenlere yer değişikliği hakkı verilmesi konusunu bakanlıkla görüştü.

Her geçen gün sayıları artan sözleşmeli öğretmenlerin hakları için Eğitim-Bir-Sen çalışmalara devam ediyor. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ve beraberindeki heyet, sözleşmeli öğretmenlerin kadro ve mazerete bağlı yer değişikliği sorunlarının çözümü için Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, eğitimcilerin haklarının yerini bulması aile bütünlüğü ilkesine bağlanırken Safran, “Sorun için girişimleri ve çabaları yakından takip ediyoruz” dedi.

Eğitim-Bir-Sen, sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na iletti. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi ve beraberindekiler, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ı ziyaret ederek, sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Selvi, sözleşmeli öğretmenlerin hizmet süresini dört yıldan üç yıla, kadroya atanma sonrası yer değişikliği talep sürelerini iki yıldan bir yıla indiren yasal düzenlemenin olumlu ve önemli bir adım olduğunu belirterek, “Fakat sorunu bütünüyle çözmedi.  Sadece çalışma sürelerinde kısmi bir iyileştirme sağladı. Asıl çözüm ise sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesidir” dedi.

SORUNU ÇÖZMEKTEN GERİ DURULMAMALI

Selvi, üç yıl hizmet süresini tamamlayan öğretmenlere, Ağustos ayında mazerete bağlı yer değişikliği hakkı tanınması, mevzuatın arkasına sığınılarak sorunu çözmeye yönelik adım atmaktan imtina edilmemesi gerektiğini belirterek, “Eğitim-Bir-Sen’in eğitimcilerin haklarını savunmak için daima gündemde tuttuğu bu sorunun çözümü için bakanlık da geri durmadığını gösteren açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran desteğini göstererek, Eğitim-Bir-Sen’in sözleşmeli öğretmenlerin hizmet sürelerine ilişkin yasal düzenleme sürecindeki desteğinin farkında olduklarını, sözleşmeli öğretmenlere mazerete bağlı yer değişikliği konusunda girişimlerini ve çabalarını yakından takip ettiklerini belirtti” dedi.

EĞİTİMCİLERİN HAK ETTİĞİ AİLE BÜTÜNLÜĞÜ İLKESİYLE OLUR

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, eğitim çalışmalarına tanınan hakların hayata geçirilmesinin anayasadaki aile bütünlüğü ilkesiyle mümkün olabileceğini vurgulayarak, “Sözleşmeli öğretmenlerin hizmet süresini üç yıla indiren düzenleme sonrası mazerete bağlı yer değişikliği hakkı tanınması noktasındaki haklı ve yerinde beklenti bir an önce karşılanmalı. Eşlerin ve çocukların aynı çatı altında bir araya gelebilmesi için ivedi karar alınmalı ve hayata geçirilmelidir. Eğitimin verimliliğinin ve niteliğinin artması için bu çok önemli bir karar olacaktır” diye konuştu.

 

01 Ağustos 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?