Reklamı Kapat

Yurtta kalan öğrenci bir adım önde!

Büyük umutlarla hazırlanılan üniversite sınav sonuçları nihayet açıklandı!

Eğitim hayatı boyunca bir üniversiteye girmek amacıyla gece gündüz çalışan öğrencileri, tercih maratonundan hemen sonra barınma ve burs kaygısı bekliyor! Ailelerine fazla yük olmak istemeyen öğrenciler devlet yurtlarında kalmanın planını yaparken ne yazık ki devlet yurtları sadece öğrencilerin yüzde 17,18’inin barınma ihtiyacını karşılıyor. Geri kalan yüzde 82’lik kesimden durumu iyi olanlar 6 ile 40 bin arasında fiyatı değişen özel yurtlarda, diğerleri ise kiralık ev tutmak zorunda kalacak!

KYK SADECE YÜZDE 17’SİNİN  BARINMA İHTİYACINI KARŞILIYOR!

Yüksek ders başarı notu ortalaması resmi yurtta barınan öğrencilerde ortaya çıkarken, en düşük ders başarısının ise arkadaşlarıyla evde kalan öğrencilerde olduğu tespit edildi.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yüksek ders başarı notu ortalaması resmi yurtta barınan öğrencilerde ortaya çıkarken, en düşük ders başarısının ise arkadaşlarıyla evde kalan öğrencilerde olduğu tespit edildi.

Büyük umutlarla üniversiteye girmeye hazırlanan öğrencileri; sınav ve tercih maratonundan sonra barınma sorunu bekliyor! Geçtiğimiz gün açıklanan üniversite sınav sonuçlarından sonra yaklaşık 3 milyon öğrenci, üniversite tercihlerini yapacak! Tercihlerini bölüm, istihdam ve eğitim görülecek iller üzerinden yapacak olan öğrencileri, bu sefer de farklı kaygılar bekliyor; barınma ve burs! Yüzüp yüzüp kuyruğuna gelen öğrenciler, ailelerine yük olmamak için devlet yurtlarında kalmayı planlıyor fakat ne yazık ki Türkiye’deki devlet yurtları yetersiz! Devlet yurtları her yıl üniversite öğrencilerinin yalnızca yüzde 8’inin barınma ihtiyacını giderirken, geri kalan yüzde 92’si ise dışarıda kalıyor.

3 MİLYON 887 BİN ÖĞRENCİDEN YALNIZCA 2 BİN 15 KİŞİ YERLEŞTİ

On binlerce üniversite öğrencisi Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait yurtlara girmek istese de Yükseköğretim Kurumu (YÖK) verilerine göre devlet yurtları öğrencilerin sadece yüzde 17,18’ine barınma olanağı sağlıyor. Devlet yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler, ya uçuk rakamlarla özel yurtta kalacak ya da birkaç arkadaş bularak öğrenci evine çıkacak! Geçen yıl itibarıyla örgün öğretimde toplamda 3 milyon 887 bin 682 öğrenci eğitim alırken, bunların yalnızca 2 bin 15’i devlet yurtlarında kaldı! 109 bin 980 öğrenci vakıf ya da derneklere ait yurtlarda kalırken, yıllık ücreti 6 ile 40 bin lira arasında değişen bu yurtlarda yoksul ailelerin çocuklarının kalması ise çok zor. Şanslı olup devlet yurdunda, parası olup özel yurtta kalanların dışındaki 3,5 milyon öğrenci ise evlerde kaldı!

BURS GELDİĞİ GİBİ GİDİYOR

Üniversite öğrencilerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi ise burs! Ülkedeki ailelerin yaklaşık yüzde 50’sinin asgari ücretle geçimini sağladığı düşünüldüğünde çocuğu üniversiteye giden ailenin mutlaka bir ek gelire ihtiyacı oluyor. Öğrencilerin masraflarını azaltmak için başvurduğu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi Yurtlar Kurumu bursu ise sınırlı sayıda verildiği için de öğrencileri farklı seçeneklere yöneltiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2018 yılı itibarıyla 1 milyon 621 bin 813 öğrenciye ödeme yaparken bunun 481 bin 181’i burs, geri kalan 1 milyon 140 bin 682 ise geri ödemeli krediyi oluşturuyor. Bu yıl itibarıyla 500 TL’ye yükseltilen KYK bursu öğrencilerin genel ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaya yetmiyor. Öğrenciler barınma, ulaşım, beslenme gibi temel gereksinimler için harcama yapmak zorunda olduklarından sosyal, kültürel ve sportif alanlara ne yazık ki bu burstan bir pay ayıramıyorlar.

EN DÜŞÜK DERS BAŞARISI  EVDE KALAN ÖĞRENCİ

Üniversite öğrencilerinin kaldığı ev veya yurt ortamı dersleri üzerinde de etkili olurken, yurtta kalan öğrenciler evde kalan öğrencilere göre daha başarılı! Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde yapılan bir araştırmada, öğrencilerin ders başarı notları ile barınma biçimleri arasındaki ilişki karşılaştırıldı. En yüksek ders başarı notu ortalaması resmi yurtta barınan öğrencilerde ortaya çıkarken, en düşük ders başarısının ise arkadaşlarıyla evde kalan öğrencilerde olduğu tespit edildi.

350 BİN ÖĞRENCİ BORÇ KUYRUĞUNDA

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2018 yılı itibarıyla 1 milyon 140 bin 632 öğrenciye geri ödemeli kredi verirken, öğrenim kredisi alıp mezun olan ve kredi borcunu ödemeye başlayacak öğrenci sayısının ise 350 bin olduğunu bildirdi. Üniversite öğrencisi mezun olur olmaz hayata kredi borcuyla başlıyor. Üniversite boyunca her ay devlet tarafından verilen kredi, öğrencilerin mezun olduktan sonra iş sahibi olup olmadıklarına bakılmaksızın devlet tarafından borçlarının geri ödenmesi isteniyor.

Millî Gazete - Senanur Köroğlu / Hilal Kuz

30 Temmuz 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?