Reklamı Kapat

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili uzayacak mı? İşte MEB takvimi

Kurban Bayramı tatili ile birlikte yaz tatilinin de sonuna geliniyor. Yeni eğitim ve öğretim yılına az bir zaman kaldı. Peki, okullar ne zaman açılacak? İşte cevabı...

Büyütmek için resme tıklayın

14 Haziran tarihinde karne alarak 2018-2019 eğitim öğretim yılını geride bırakan öğrenciler yaz tatilinin keyfini çıkarıyor. Kimileri dinlenerek kimileri de iş hayatında tecrübe edinerek yaz tatilini değerlendiren öğrenciler tatilin yarısına ulaştılar. 2019-2020 eğitim öğretim yılı için hazırlanan öğrenciler yaz tatilinde hem okulların açılacağı günü bekliyorlar, hem de yaz tatili süresinin durumu ile ilgili merak içerisindeler. Öğrenci ve veliler bu soruların cevaplarını merak edince internette güncel olarak "Okullar ne zaman açılacak?" sorusu araştırılmaya başlandı. İşte "Okullar ne zaman açılacak?" sorusunun cevabı ile birlikte 2019-2020 MEB takvimi...

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 2019-2020 MEB TAKVİMİ

2019-2020 eğitim öğretim yılında "okullar ne zaman açılacak" sorusunun cevabı belli oldu. Yaz tatilinin uygulanan programda devam edeceği ve uzatılmayacağı belirtilirken okulların 9 Eylül 2019 tarihinde açılacağı belirtildi. MEB bu yıl ilk kez uygulamaya aldığı ara tatil sistemini başlatacak ve öğrenciler bu kapsamda 18-22 Kasım 2019 tarihleri arasında ilk ara tatilini yapacak.

Yarıyıl olarak adlandırılan 15 günlük tatil ise bu yıl 17 Ocak tarihi olarak belirlendi. 17 Ocak 2020 tarihinde yarıyıl karnelerini alacak olan öğrenciler 2 Şubat 2020 tarihine kadar tatil yapacak ve 3 Şubat 2020 tarihinde ikinci yarıyıl eğitim öğretim dönemi başlayacak.

3 Nisan 2020 Cuma günü ikinci ara tatiline çıkacak olan öğrenciler 13 Nisan 2020 Pazartesi günü tekrar ders başı yapacaklar ve 19 Haziran'da ikinci yarıyıl eğitim öğretim dönemi tamamlanmış olacak. 19 Haziran 2020 Cuma günü yıl sonu karnelerini alacak öğrenciler böylelikle 11 haftalık yaz tatiline girmiş olacaklar.

ÖĞRETMENLERİN TAKVİMİ NASIL OLACAK?

Öğrencilerin yeni eğitim dönemindeki bu değişikliklerin yanı sıra öğretmenlerle ilgili takvimde ise bir değişiklik olmayacak. Öğretmenlerin katıldığı eğitim yılı kapanışı ve açılışındaki seminer dönemlerinin birer haftası yıl içerisinde alınacak. Öğrencilerin tatilde olduğu ara dönemler, öğretmen ve okulların kurumsal işleyişe yönelik ara değerlendirmelerle gerekli iyileştirmeleri yapabilmeleri için de bir fırsat olacak. Öğrencilerin yaptığı ara tatillerde; veli toplantıları, zümre toplantıları, mesleki gelişim çalışmaları, kişisel ve sosyal gelişim etkinlikleri, okulların fiziki yenilenmeleri gibi etkinlikler yapılacak.

Bunun yanı sıra bir ana tema başlığında; bilim, kültür, sanat ve spor alanında etkinlikler planlanacak. Çocukların ara tatillerde huzurevleri ziyaretleri, yardımlaşma faaliyetleri, aile ziyaretleri, okul kulüp çalışmaları gibi toplumsal fayda çalışmaları yapmalarına imkân tanınacak. Okul öncesi, ilkokul 1.sınıf, ortaokul 5. Sınıf ve ortaöğretim 9. sınıf öğrencilerine uygulanan Oryantasyon Eğitimi okul açılmadan önceki hafta hayata geçirilmeye devam edecek.

10 Ağustos 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?