Reklamı Kapat

Saadet Partisi'nden 17 maddelik tarım ve hayvancılık reçetesi

Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, partisinin tarım ve hayvancılık politikasını kamuoyu ile paylaştı. Çetinkaya, iktidarın tarım ve hayvancılıkta uyguladığı ithalat politikasını eleşti

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri

Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya, partisinin tarım ve hayvancılık politikasını kamuoyuyla paylaştı. Tarımı hızla geliştirip tarım ürünleri ihraç ederek ülkemizi güçlendirmenin mümkün olduğunu söyleyen Çetinkaya, Saadet Partisi’nin 17 maddelik tarım ve hayvancılık reçetesini kamuoyuna açıkladı.

TARIM POLİTİKALARI YAZBOZ TAHTASINA DÖNDÜ

Her türlü sıkıntının üstesinden gelinebileceğini ifade eden Çetinkaya, ancak tarım ve hayvancılıkta yaşanacak bir sıkıntının üretim ve tüketim dengesini bozacağını kaydetti. Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale geldiğini dile getiren Çetinkaya, tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin kendisine ve komşularına yetecek potansiyele sahip olduğunun altını çizdi. Verimli toprakların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Çetinkaya, son süreçte izlenen politikalar nedeniyle ülkenin tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı hale geldiğini, tarımda uygulanan politikaların yazboz tahtasına döndüğünü ifade etti. Tarım ve hayvancılıkta yapılan yatırımların 6 ile 12 ay içerisinde üretime döndüğünü belirten Çetinkaya, hızlı kalkınmanın öncelikle tarım sektörüyle sağlanacağının altını çizdi.

İHTİYAÇ OLMADIĞI HALDE NİYE İTHALAT YAPILDI?

Türkiye’de besicilik yapan yaklaşık 180 bin işletmenin olduğunu söyleyen Çetinkaya, söz konusu işletmelerden sadece yüzde 2’sinde 500 baş üzeri hayvanın bulunduğunu dile getirdi. Besicilerin 2018 yılında yapılan ithalat nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Çetinkaya, plansız ithalatın besicileri büyük bir krizin içine sürüklediğini ifade etti. Çetinkaya, şöyle devam etti: “Ete talebin arttığı yıllarda bile ortalama 500 bin baş besilik hayvan ithal edilirken, 2018 yılında bunun iki katından fazla yani 1 milyon 212 bin baş besilik hayvan ithal edildi! Besilik hayvan ithalatı yetmiyormuş gibi 133 bin baş kasaplık hayvan ithal edildi! Bu da yetmiyormuş gibi, 240 bin baş kesimlik koyun ithal edildi! Bu da yetmiyormuş gibi, 56 bin ton kemikli, kemiksiz et ithal edildi! Bütün bu ithalatlara ise toplam 2 milyar dolar para ödendi!”

HIZLA TARIMI GELİŞTİREBİLİRİZ

Çetinkaya, “Tarımı hızla geliştirip tarım ürünleri ihraç ederek ülkemizi güçlendirme yoluna girmeliyiz. Bunu kesinlikle sağlarız, biz buna inanıyoruz. Biz çiftçinin bu toprağı ekip biçmesi yanı sıra hayvan yetiştiriciliği yapması ile kendi geçimini sağlarken ülkeyi de ayağa kaldıracağına inanıyoruz” diye konuştu. 

ÇETİNKAYA: “TARIMI VE HAYVANCILIĞIN PROBLEMLERİNİ ANCAK SAADET PARTİSİ OLARAK BİZ ÇÖZERİZ”

1- Öncelikle büyükbaş canlı erkek hayvan ve et ithalatı derhal durdurulmalıdır.

2- Tarıma bütçeden ayrılacak kaynağın gayrisafi milli hâsılanın yüzde birinden az olamaması gerekiyor.

3- Devlet, hayvansal üretim yapan işletmeleri üretimin her kademesinde desteklemelidir.

4- Aile tipi hayvancılık işletmeleri desteklenmelidir, geliştirilmelidir.

5- Başta yem olmak üzere, mazot, elektrik, personel ve işletme giderleri bölgesine bakılmaksızın teşvik kapsamına alınmalıdır.

6- Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın bel kemiği durumunda olan meralar tekrar hayvancılık amaçlı kullanıma geçirilmelidir.

7- Öncelikle mevcut çayır ve meraların muhafazasına çalışılmalı ve bu alanlar ıslah edilmeli, kalitesi yükseltilmelidir.

8- Meralar ranta değil, hayvanlara tahsis edilmelidir.

9- Tarımda ve hayvancılıkta Ar-Ge çalışmaları desteklenmeli ve bütçeden yeterli payı ayrılmalıdır.

10- Çoban ve bakıcı temini önemsenmeli, özendirilmeli ve çoban eğitimi yapılarak çoban yetiştirilmelidir.

11- Çoban ücretleri, sigortaları belirli sürelere kadar devlet tarafından karşılanmalıdır.

12- Hayvancılık işletmelerinin çoğunda kaba yem açığı bulunmaktadır. Bu açığın giderilmesi için yem bitkileri ekim alanları artırılmalıdır. Ve desteklenmelidir.

13- Sınırlarımızdan izinsiz hayvan girişleri engellenmeli.

14- Hayvan hastalıkları ile mücadelede kullanılan ilaçlar mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

15- Yetiştirici hayvanlarını işletmeye koyduğu zaman, bakım süresi sonunda etini kaça satacağını işin başında bilmelidir.

16- Damızlık hayvanlar için ise arızi sebepler dışında en az 7 yıl kesim yasağı getirilmelidir ve durum ciddi biçimde kontrol edilmelidir.

17- Ülkemizin şartlarına uygun üstün vasıflı kültür ırkı damızlık hayvan yetiştirilmesi teşvik edilmeli ve bu işletmelere teknik, sağlık, pazarlama ve finans destekleri sağlanmalıdır.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Temmuz 2019 - Siyaset

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Ts-61 - Hadi oradan! Zamanında Kendi hayvancılığını destekleseler idi hayvan ithali yapmak zorunda kalınmayacaktı! Kendi çiftçine destek verme, el alemin gavuruna trilyonları ver, olacak şey mi? Tarımı bitir, hayvancılığı bitir, şimdi de vay efendim et fiyatları yükselirmiş! Bırakın hayvanı, hayvanin yiyeceği olan samanı bile dışarıdan ithal eder hale getirdiler.! Saadet Partisi, çıkış yollarını gösteriyor da düşmanınız mı oldu? Sizin gibilere herşey müstehak daa, bu gemide sadece sizler yoksunuz, bu gemide bizler de varız..!!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 21:05
03

Bilal - İthal etmeseydin et şimdi 100 tl idi. O zamanda niye pahalandı et diyecektiniz. Herhalukarda tenkit ediyorsunuZ. Önce iktidara gelin sonra yaparsınız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 09:32
06

Emre - @Bilal 03 nolu yoruma cevabı: Yerli üretimi 2 yıl üretmeyi beklemektense siparişi verir 2 hafta sonra ülkene girer ithal hayvan.birde ithalatçı şirket yandaşın ise.birde bu etleri yandaş olan A101 ve BİM de millete çakarsan değme keyfine...anladın mı dostum olayın seyrini

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 23:11
05

Ts-61 - @Bilal 03 nolu yoruma cevabı: Vayy anasını yaww! Milli Görüş iktidara geldi, neler yapıldığını, neler yaptıklarını herkes gördü ve biliyor.! Nasıl gelecekler, sizin gibi şuursuzlar varken..? Getirin iktidara Milli Görüş'ü bakın bakalım 5 yılda bu ülke güllük gülistanlık olmuyor mu? Laf ile peynir gemisi yürümüyor.!!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 21:09
02

Musa - İslam fıkhında selem akdi diye bir sözleşme türü vardır..kısacası para peşin mal teslimi vadeli..özellikle tarım sektörü ile ilgili bir sözleşme..demem o ki çiftçiye faizli kredi ile gübre,mazot veya elektrik desteği yerine TMO,TARIM KREDİ KOOPERATFLERİ,ZİRAAT BANKASI gibi kurumlar çiftçiden ürün alsın..ekim zamanı parasını ödesin çiftçi rahat etsin,hasat zamanı da parasını ödediği ürünü alsın..böylece çiftçi borçlanmadan ekimini ve hasadını yapmış olur..böylece tarım sektörü nefes alır ve gelişir..bu konu bilimsel olarak araştırılıp masaya yatırılsa ayrıntıları belirlense ne güzel olmaz mı? selam ve dua ile..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 09:24
01

Aaa - Tarımdan ziyade hayvancılıkla ilgili bir reçete olmuş. Güzel ve yerinde uyarılar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Temmuz 08:49

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?