Reklamı Kapat

YÖK’ten anlamlı jest

YÖK, Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yakın arkadaşı ve D-8’in kurucuları arasında yer alan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’e fahri doktora unvanı takdim etti.

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

YÖK, Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın yakın arkadaşı ve D-8’in kurucuları arasında yer alan Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’e fahri doktora unvanı takdim etti. Düzenlenen toplantıda konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni YÖK çalışmalarında hedef odaklı uluslararasılaşmayı öne koyduklarını belirtti. Saraç, “Hayata ve insana dair ortak kültürel ve dini hassasiyetlerimiz olan dost ülke Malezya ile etik değerleri, ahlaki esasları önemseyen, ülkelerimize ve insanlığa daha iyi bir gelecek sağlayacak önemli bilimsel ve teknolojik işbirlikleri geliştirebileceğimize inanıyoruz” dedi.

Milli Görüş Hareketi Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın arkadaşı Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Ankara’da önemli temaslarda bulundu. 93 yaşında Malezya’da iktidara gelen Mahathir Muhammed, kısa sürede uyguladığı politikalarla dünyada adından söz ettirdi. Önceki dönem iktidarın yaptığı yolsuzlukların da üzerine giden Muhammed, son dönemlerde İslam ülkelerine yaptığı ziyaretlerde ‘Yeni Bir Dünya’nın kurulması noktasında önemli mesajlar veriyor. Erbakan Hoca’nın 1997’de 11 aylık Refah-Yol iktidarı döneminde gelişmekte olan sekiz İslam ülkesinin bir araya getirerek kurduğu D-8’e önderlik eden Mahathir Muhammed’e, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen programda fahri doktora unvanı takdim edildi.

ULUSLARARASILAŞMAYI HEDEFLİYORUZ

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretimde uluslararası anlaşmaların önemine işaret ederek, yeni YÖK çalışmalarında hedef odaklı uluslararasılaşmayı öne koyduklarını belirtti. Saraç, bunun için bir planlama yapıldığını ifade etti ve bu kapsamda başlatılan girişimlerle 4 yıl önce 48 binlerde olan uluslararası öğrenci sayısının bugün 150 bine ulaştığını söyledi. Saraç, Malezya’nın uluslararası değerlendirmelerde giderek yükselen sıralamalara sahip üniversiteleri, kaliteli eğitim sistemi, özellikle teknoloji alanında özgünlüğüyle işbirliğinin artırılmak istendiği dost ülkelerin başında yer aldığını vurguladı.

HASSASİYETLERİMİZ AYNI

“Bilimsel ve teknolojik gelişme dünyada ancak bilim merkezlerinin birlikte çalışması ile mümkündür” diyen Saraç, “Bugün ABD’den İran’a, İngiltere’den Hindistan’a kadar birçok ülke ile bilimsel işbirlikleri içinde olan Malezya ile belli amaçlara yönelik ortak araştırma ve yayın faaliyetlerimizi artırmak istiyoruz. Hayata ve insana dair ortak kültürel ve dini hassasiyetlerimiz olan dost ülke Malezya ile etik değerleri, ahlaki esasları önemseyen, ülkelerimize ve insanlığa daha iyi bir gelecek sağlayacak önemli bilimsel ve teknolojik işbirlikleri geliştirebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

GELECEĞE KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Türkiye’deki Malezyalı öğrenci sayısının 2018-2019 yılı için 108’i kız, 107’si erkek toplam 215 olduğunu bildiren Saraç, şöyle devam etti: “Bu öğrencilerimizin 169’u lisans, 36’sı yüksek lisans, 10’u doktora için ülkemizde bulunmaktadırlar. Her bir Malezyalı öğrenci Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne, birbirine mesafe olarak uzak, gönüllerin dostluğu anlamında yakın toprakların ortak geleceğine katkı sunacaktır. Özellikle lisansüstü değişim öğrenci sayısını artırarak geleceğin akademisyenlerinin ortak çalışmalarına bugünden bir başlangıç sağlamayı umuyoruz. Ziyaretiniz münasebetiyle tüm üniversitelerimizi hem öğretim üyesi hem de lisansüstü değişim programlarını artırmaya davet ediyorum. Türkiye ve Malezya üniversitelerindeki akademisyenler arasındaki ortak yayın faaliyetlerimizi artırmak istiyoruz. Başlanacak ve sürdürülecek araştırma projelerini takiben ortaya çıkacak yayınlar, iki ülkenin üniversitelerinin geçmişleri, birikimleri ve gayretleri ile dünya biliminde daha iyi noktalarda yer almasını sağlayacaktır.”

27 Temmuz 2019 - Eğitim

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?