Reklamı Kapat

İlk 400’de 1 tane üniversitemiz var

Türkiye, kaliteli eğitimde 137 ülke arasında 99’uncu oldu!

Büyütmek için resme tıklayın

Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Eğitim Kalitesi 2018’ verileRİNE göre Türkiye, 137 ülke arasından 99’uncu sırada yer alırken Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan gibi ülkelerin de Türkiye’nin önünde olması üniversitelerimizin eğitim kalitesini tekrar sorgulattı.

SENANUR KÖROĞLU / HİLAL KUZ - ANKARA

Üniversite sınav sonuçları açıklandı, şimdi ise öğrencileri stresli tercih süreci bekliyor! Öğrenci ve veliler en iyi bölümü ve üniversiteyi seçmek için büyük bir uğraşın içerisine girerken, eğitim döneminde olduğu gibi bu sene de Türkiye’deki üniversitelerin eğitim kalitesi gündeme geldi! AK Parti iktidarı 2002 yılında iş başına geldiğinde Türkiye’de yalnızca 76 üniversite bulunurken ‘Her ile bir üniversite’ politikasıyla bu sayı bugün 206’a yükseldi. Ancak ülkedeki üniversite sayısının artmasıyla eğitim kalitesinin de yükseldiği pek söylenemez! Çünkü Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF), “Eğitim Kalitesi 2018” başlığıyla yayımladığı listede Türkiye üzücü bir şekilde 137 ülke arasından 99’uncu sırada yer aldı. Türkiye’nin eğitim sistemi kalitesinde Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan gibi ülkelerin de gerisinde kalması üniversitelerimizin eğitim kalitesini tekrar sorgulattı.

İLK 400’DE TEK ÜNİVERSİTEMİZ VAR!

Türkiye’deki üniversite sayısı 15 yılda üç katına çıkarken ancak eğitimdeki kalitenin de yükseldiğinden bahsetmek pek mümkün değil! Uzmanlara göre, Türkiye’de her ile bir üniversite inşa edilirken onunla paralel öğrenci ve öğretim görevlisinin yetiştirilmesi ve eğitimin kalitesinin artırılması üzerinde durulmadı.  Üniversitelerin her yıl belli oranda araştırma yapması, makaleler yayınlanması gerekirken, Türkiye’deki üniversitelerde bu kriterlerin takibi konusunda ciddi aksaklıkların olduğu belirtiliyor. The World University Rankings’in yaptığı “dünyanın en iyi üniversiteleri” sıralamasında yer verilen bin üniversite içerisinde Türkiye’den sadece 12 okulun bulunması ise üniversitelerimizin kalitesini gözler önüne seriyor. İlk 400 üniversite arasında Türkiye’den sadece 1 üniversitenin olması ise ileride Türkiye’yi daha büyük sorunların beklediğini gözler önüne serdi!

21 Temmuz 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Nurettin - Bedel ödüyoruz ama halen anladığımız bir şey yok. Yani, daha ağır bedeller ödeyeceğiz

ama farkında bile değiliz. Ne acı bir durum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Temmuz 13:24

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?