Reklamı Kapat

"AKP mekanizması felç oldu, çekirdek seçmen yüzde 38'den 27'ye düştü"

AKP'nin yerel seçimlerden ciddi oy kaybına uğradığı belirtilirken yapılan araştırmalarda 'çekirdek seçmen' olarak tarif edilen seçmen kitlesinde önemli oranda düşme olduğu ifade ediliyor.

Türkiye'nin önemli araştırma şirketlerinden KONDA'nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır'la yapılan söyleşide AKP'nin son yerel seçimlerde ciddi oy kaybettiği ifade edildi.

Ağırdır, AKP'nin parti teşkilatlarındaki bozulmadan dolayı toparlanmasının zor olduğunu söyledi.

Yapılan söyleşide AKP'nin toparlanması imkansız bir sürece girdiğini belirten Ağırdır, "AK Parti’de bir çözülme var. Bir zamanlar AK Parti tek başına yüzde 52’leri, 53’leri görebilen bir partiyken, bu oranın yüzde 38’i, kafasına tabanca dayasan partisini değiştirmeyecek olan çekirdek seçmendi. Yüzde 38’in üzerine yüzde 13-14 civarında sempatizan seçmen oy verirdi. AK Parti, sempatizan seçmeni ciddi bir biçimde kaybetti" dedi.

Özellikle AKP'deki yüzde 38'lik 'çekirdek seçmen'in yüzde 27'ye düştüğünü belirten Ağırdır, "AK Parti için vahim olan çekirdek seçmen sayısında yaşadığı kayıp. Yüz kişiden 38’i kendini çekirdek seçmen kategorisinde değerlendirirken, şimdilerde 27 kişi bu tanımı yapıyor. Çözülme yaşayan seçmenin 4-5 puanlık bir kısmı tepkisini sandığa gitmeyerek gösterdi. Kalan kısmı ise muhalefet yerine, iktidar blokunda yer alan MHP’ye oy verdi" değerlendirmesinde bulundu.

"AKP DEDİĞİMİZ MEKANİZMA FELÇ OLDU!"

Ağırdır, AKP'nin parti teşkilat yapılanması ile  yerel yönetimler anlayışının büyük bir bozulma yaşadığını ifade etti.

Ayrıca kendisine yöneltilen "İktidarın kendisinden uzaklaşan seçmeni tekrar kendine çekmesi, durumu toparlaması mümkün mü?" şeklindeki soruya Ağırdır, şu yanıtı verdi:

"Çok zor görünüyor. Çünkü AK Parti dediğimiz mekanizma felç oldu. O mekanizmanın en önemli iki bacağının biri örgütü biri de yerel yönetimlerdeki kapasitesi ve başarısıydı. Şimdi her ikisi de felç. AK Parti dediğimiz mekanizma bugün, liderinin iktidarını sürdürmeye çalışan bir aygıta dönüşmüş durumda. Bu kadar bozulmadan sonra tekrar orijinal haline dönmesi çok zor. Tabii tüm bunların yanında unutmayalım ki, Türkiye’de en büyük kemik seçmene bugün hala AK Parti sahip."

15 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Abd. Özkara - bir sempatizan olarak bu duruma üzülüyorum. düşüş birazda 3600 ek gösterğenin genele dağıtımı olmadıgı taslağı olmadıgı örnegin lisans mezunuyum 40 yıl hizmet ve Telekomda teknik uzmanken özelleşmeden dolayı 2007 yılında DSİ ye İdr. uzman olarak gönderildim göstege 2200 le ordanda 2015 yılında 65 yaş tan reysen emekliye sevkedildim bu Allah a revamı göstergelerın tahsil ve unvanlara göre degerlendirilmei gerektigini . 2. cisi acill konu ; Emekli olan memur Aile ve çoçuk yardımının kesilmesi ,

ailemizi çoçuklarımızı sokagamı atıyoruz bunların olması gerektigi en az bu yapılandırmadan AK Partinin oyu % 6-7 artış saglıyacagı kanısındayım . vatandaşla bu şekilde iştişare yapınki faal olarak farkı açıkça anlıyacaksınız Abdurrahman Özkara Ş.Urfa

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 15:02

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?