31 bin işçinin sorunu gündeme getirildi

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, vatandaşın sorunlarını TBMM gündemine getirmeye devam ediyor.

Büyütmek için resme tıklayın

ANKARA BÜROSU

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 2017 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile geçici işçi statüsüne geçirilen yaklaşık 31 bin işçinin iş sözleşmelerinin 9 ay 29 gün ile sınırlandığı ve eğitim öğretim yılının bitmesiyle askıya alındığına ilişkin iddiaları gündeme getirdi.

Saadet Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, vatandaşın sorunlarını TBMM gündemine getirmeye devam ediyor. Karaduman, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Karaduman, MEB ile ilgili iddiaları gündeme getirirken Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ise sözleşmeli personellik uygulamasını sordu.

MEB İLE İLGİLİ İDDİALAR GÜNDEME GETİRİLDİ

Karaduman, Milli Eğitim Bakanı’nın cevaplaması istemiyle 2017 yılında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile geçici işçi statüsüne geçirilen yaklaşık 31 bin işçinin iş sözleşmelerinin 9 ay 29 gün ile sınırlandığı ve eğitim öğretim yılının bitmesiyle askıya alındığına ilişkin iddiaları gündeme getirerek şu soruları sordu:  “Söz konusu iddia doğru mudur? Söz konusu işçilerin çalışma sürelerinin 12 aya çıkarılarak mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik bir çalışma var mıdır? Sözleşmesi tamamlanan işçilerden şartları haiz olanlarla yeniden iş sözleşmesi yapılması planlanmakta mıdır?”

BÜTÜN SÖZLEŞMELİLERİ KAPSAYACAK MI?

Karaduman, kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B’li çalışan sözleşmeli öğretmenlerin, sözleşmeli sağlık çalışanlarının ve sözleşmeli Diyanet personelinin kadroya alınma sürelerinin 4+2 yıldan 3+1 yıla indirilmesi için yapılan düzenlemenin kapsamı ile ilgili merak edilen sorunları yönlendirdi. Karaduman, konuyla ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde şu iki sorunun cevaplandırılmasını istedi. “Söz konusu düzenlemenin bakanlıkların tamamındaki tüm sözleşmeli kamu çalışanlarını kapsaması için bakanlığınızca bir çalışma yürütülmekte midir? Kamu personel sisteminde; kurum, unvan, görev ve görev yeri ayırımı olmaksızın tüm personelin kadrolu statüde istihdamı neden esas alınmamaktadır?” diye sordu.

16 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?