Reklamı Kapat

AKP'ye af yasası çağrısı: Umutları aylar sonraya ertelemeyelim

CHP'li Aydoğan, AKP'ye af yasasını da içinde bulunduran yeni yargı reform paketinin bir an önce TBMM'ye gelerek ele alınması gerektiği çağrısında bulunarak "Umutları aylar sonraya ertelemeyelim" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

CHP'nin hukukçu milletvekillerinden TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Turan Aydoğan, AKP'nin hazıradığı ve içerisinde af yasasını da barından yeni yargı reform paketinin bir an önce TBMM'ye gelerek ele alınması gerektiğini söyledi. "TBMM tatile girmeden önce görüşelim, sonuçlandıralım" diyen Aydoğan, "İnsanlar böyle bir beklentideyken Meclis kapatılmamalı. Umutları aylar sonrasına ertelemeyelim" diyerek AKP'ye çağrıda bulundu.

18 Temmuz'da tatile girecek olan Meslic'te görüşülmesi beklenen ve içerisinde af yasasını da bulunduran yeni yargı reform paketi ise 1 Ekim'de de açılacak olan TBMM'nin yeni dönemine kalıyor. CHP'nin hukukçu milletvekillerinden TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Aydoğan, Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk'e konuştu. "On binlerce insan, adaletin tecellisi sürecini bekliyor. İnsanlar böyle bir beklentideyken meclisin kapatılması, bizlerin tatile çıkması asla doğru değil." diyerek AKP'ye çağrıda bulunan Aydoğan, "Bugün cezaevlerinde 260 bin kişi var. Açıklamalarla insanları beklentiye soktular. Şimdi çekip gitmek olmaz. TBMM'de parmağı oynatırsak belki de hemen tahliye edilecek insanlar var. Onların umutlarını aylar sonrasına ertelemeyelim. Bir an önce infaz rejiminin düzeltilmesine ihtiyaç var." dedi.

"Yargı ile ilgili oldukça kapsamlı düzenlemeler yapmak durumundayız" diyen Aydoğan şunları kaydetti:

"Adalet Reformu dedikleri düzenlemeler kısmi iyileştirmeler getiriyor. Örneğin, Terörle Mücadele Kanunu'na şiddet öğesinin eklenmesi gibi. Bugün gözlerimizin önünde acı çeken insanları gördükçe, milletvekillerinin tatile çıkması kabul edilemez bir durum. CHP Grubu olarak tatile çıkmak istemediğimizi Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel de açıkladı. Bu tatil, inanın kimseyi mutlu etmez. Gelin, çalışalım ve beklenti içinde olanların sorununu çözelim.

Beklentiye soktuğumuz insanlar için hiçbir şey yapmadan tatile çıkmayı asla içimize sindiremiyoruz. Bu şekilde tatile çıkmak inanın bizleri de mutlu etmeyecek.

Birkaç gün içinde ele alacağımız teklifle, çok sayıda gazeteci tahliye edilecek, çok sayıda kişi bu düzenlemelerden yararlanacak. Yargı ile ilgili kapsamlı düzenlemeler yapmak durumundayız. Bunlar arasında OHAL mevzuatı ve devamında yargıya intikal etmeyen ve sokağa bırakılan insanların durumu da olmalı. Bu insan haklarını da arayamıyorlar. Bazılarının haklarında açılmış dava da yok. Bu konuyu da ele alalım. Hak mahrumiyetiyle karşı karşıya gelenlerin durumunu da ele almalı ve yaşanan travmalara çözüm bulmalıyız. Ülkemizde Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri gerekçesiyle 80 binin üzerinde kişi yargılanıyor. Sistemin ağır travmalarına yol açan uygulamalarına son vermeliyiz."

# AF YASASI İLE İLİŞKİLİ:

14 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?