Reklamı Kapat

Devlet, şehir hastanelerine dövizle kira ödedi

Devlet, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) yöntemiyle Türkiye genelinde yapılan şehir hastanelerine dövizle kira ödedi. Kur yükselince yeniden düzenleme için Meclis’e yasa teklifi getirildi.

Büyütmek için resme tıklayın

AKP Milletvekili Mustafa Savaş'ın hazırladığı torba yasa teklifindeki şehir hastaneleri sözleşmelerinde ve mevzuatta ‘sözleşme bedeli’ ifadesinin yer almadığı ortaya çıktı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen teklifle ilgili mevzuata, ‘sözleşme bedeli’ ifadesi ilk kez eklenirken, ayrıca hastaneleri yapan firmalara ödenecek ‘kullanım bedelinin’ yıllar içerisindeki artırım yöntemi de yeniden düzenlendi.

Torba yasa içerisinde yer alan düzenlemenin gerekçesini anlatan Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, “Geçen yıl ağustos ayında yaşadığımız gibi, kur riskinin birden yükseldiği durumlarda kullanım bedeli rakamımızın çok yükselmesinden rahatsız olduk. Yılbaşında bir bütçe yapıyoruz, yıl sonuna kadar o bütçeyle hastanelere kullanım bedeli ödemesi yapıyoruz. Bu arada eğer kur çok zıplarsa, enflasyon da ona paralel gitmezse, bu sefer kur riskinden kaynaklı olarak firmalara fazla para ödeme durumunda kalabiliyorsunuz. Bu tür sıçramalarda bu sorunun önüne geçme adına yaptığımız bir şeydir bu” dedi.

Hazine Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Vekili Serhat Köksal da, “Şu anda gerçekleşmiş bir zararımız yok. Ancak zararın ileride ortaya çıkabileceğini düşündüğümüz için yapıyoruz. Aksi halde firmaların ileride yüksek kâr edebileceğini öngörüyoruz. Yüzde 100 yüksek kâr edecek de demiyoruz ama hak ettiğinden daha yüksek kâr etmesin diye bir risk yönetimi sergiliyoruz” sözleriyle açıkladı. Köksal, düzenleme sayesinde şirketlerin kur artışları yoluyla ihalede öngördüklerinden daha fazla kazanç elde etmelerini, dolayısıyla devletin aynı ölçüde zarar etmesini önleyeceklerini, firmaların da bu değişikliği uygun bulduklarını söyledi.

"KAMU CİDDİ BİR ŞEKİLDE ZARARA UĞRATILMIŞ"

Düzenleme komisyonda büyük tartışmalara yol açtı. CHP'li Mehmet Bekaroğlu, “Bu değişiklik aslında geçmişte yapılan büyük bir hatanın, hatta işlenen büyük bir suçun itirafı anlamına geliyor. Demek ki ticari sır denilerek halktan saklanan bu sözleşmelerde çok büyük hatalar yapılmış, yanlışlıklar yapılmış, kamu ciddi bir şekilde zarara uğratılmış, uğratılmaya da devam edecek” dedi.

CHP'li Abdüllatif Şener de parasını halkın ödediği sözleşmelerin bugüne kadar sır denilerek halktan gizlenmesinin bu tür hatalara yol açtığını belirtirken, Fikret Şahin düzenlemeyle iktidarın gelecek öngörüsünün ne kadar zayıf olduğunun ortaya çıktığını söyledi. İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da, dövizle mücadele verilmesine karşın hastanelere dövizle kira ödenmesinin büyük bir skandal olduğunu, hatanın düzeltilmesi gerektiğini ifade etti.

14 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ankaralı - Bu soygunun derhal durdurulması ve hükümetin buna çok acil el atıp, sözleşme filanı bırakıp, bu hastanelerin devletin zimmetine geçirmesi gerekmektedir.Aksi halde ülke gittikçe bu şehir hastaneleri ve köprüler yüzünden bedavadan müteahhitlere para ödeyecek, milletin beli kırılacaktır. Kendinize gelin lütfen ya. Böyle saçma sapan sözleşme mi olur? Hangi ülkede öyle var, onu da yazın buraya.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 23:06
01

Ömer Güney - S.A Türk ve Kürt halkına selam olsun. Maalesef iktidar önce hastalanmamızı istiyor. Sonra hastalığımızı pazarlıyor. Bundan bir yandaşları zengin ediyor. Elimizden hem sağlığımızı alıyor hem de paramızı alıyor. Tüm bunları da vatandaşa hizmet için yaptığını söylüyorlar. Bu nasıl akıl ve mantık acaba! Selam ve dua ile

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 21:00

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?