Reklamı Kapat

Tanzim satışın zararı çiftçiye mi rücu ettirilecek?

Saadet Partisi Milletvekili Karaduman, tanzim satışla ilgili iddiaları meclis gündemine taşıdı…

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri

31 Mart seçimleri öncesinde gündemi bir hayli meşgul eden ‘tanzim satış’ şimdi yeni bir iddiayla yeniden gündeme geldi. Tanzim satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hem aradaki fiyat farkından hem de belediyelerden alacağını tahsil edemediği için ciddi bir zarara uğradığı, bu zararın da Genel Kurul kararıyla çiftçiye rücu ettirileceği kaydediliyor.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, kamuoyundaki iddiaların açığa çıkarılması için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na kapsamlı bir soru önergesi verdi. Karaduman, kamuoyunda tanzim satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinden alacaklarını tazmin edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği şeklindeki iddiaların cevaplandırılmasını istedi.

TANZİM SATIŞIN ZARARINI ÇİFTÇİ Mİ KARŞILAYACAK?

Bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında sebze ve meyve fiyatlarının artması üzerine hükümet, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tanzim satışları uygulamaya koydu. Belediyeler üzerinden gerçekleştirilen tanzim satışlarda meyve ve sebzeler piyasanın yarı fiyatına vatandaşa sunulmuştu. Ancak Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Tarım Kredi Birlik üzerinden üreticiden alıp belediyelere verdiği ürünlerin fiyatı tartışma konusu olmuştu. Gelinen nokta belediyelerin bu satıştan ciddi zararlar ettiği ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borcunu ödeyemediği iddialarının ayyuka çıkması üzerine Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması için soru önergesi verdi.

TBMM’YE TANZİM SATIŞLA İLGİLİ OLARAK KAPSAMLI SORU ÖNERGESİ

 “Sebze ve meyve fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için hükümet kararı ile Şubat ayında özellikle İstanbul ve Ankara’da uygulamaya konulan tanzim satışla ilgili olarak kamuoyunda bazı iddialar dile getirilmektedir. Bu iddialara göre tanzim satışa aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ciddi bir şekilde zarar ettiği, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinden alacaklarını tazmin edemediği ve ortaya çıkan zararın çiftçiye rücu ettirileceği ifade edilmektedir” ifadelerine yer veren Karaduman, bu bağlamda tanzim satışla ilgili olarak şu soruların cevaplandırılmasını istedi.

“Tanzim satışlarından dolayı Tarım Kredi Kooperatifleri zarar etmiş midir? Zarar etmişse söz konusu zarar ne kadardır? Tanzim satış noktalarında ne kadar ürün satılmıştır?

BELEDİYELERİN TARIM KREDİ’YE BORCU BULUNMAKTA MIDIR?

Tanzim satış noktalarında satılan ürünlere aracılık eden Tarım Kredi Kooperatifleri, ana sözleşmeye göre ortak ürünleri üzerinden ticaret yapamadığı için bu ürünler Tarım Kredi Birlik üzerinden alınmıştır. Bundan dolayı; Tarım Kredi Birlik, Tarım Kredi ortaklarından ne kadar ürün almıştır? Belediyelerle Tarım Kredi Birlik arasında nasıl bir sözleşme yapılmıştır? Belediyeler Tarım Kredi Birlik’e ödemelerin tamamını yapmış mıdır? Belediyelerin Tarım Kredi Birlik’e borcu bulunmakta mıdır?

TARIM KREDİ’NİN ZARARI İTHAL SOĞANLA MI KARŞILANDI?

Karaduman, diğer taraftan Tarım Kredi’nin tanzim satış uygulamasından dolayı uğradığı zararın bir kısmının karşılanması için Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Mısır’dan ithal ettiği soğanların daha uygun fiyata Tarım Kredi’ye verildiğini de hatırlatarak, “Bu iddia doğru mudur? Toprak Mahsulleri Ofisi, Mısır’dan ne kadar soğan ithal etmiştir? İthal edilen soğanların Türkiye’ye kilogram maliyeti nedir? Tanzim satış yerlerinde satılması için ithal edilen soğanların ne kadarı, kaç liradan Tarım Kredi’ye verilmiştir? Tarım Kredi de Toprak Mahsulleri Ofisi’nden aldığı soğanları tanzim satış marketlerine kaç liradan vermiştir?” sorularını yöneltti.

14 Temmuz 2019 - Ekonomi

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?