Reklamı Kapat

Davutoğlu ve Babacan çalışmalara devam ediyor: AKP bölünüyor...

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni parti kurmalarına dair çalışmalara hız verdiği belirtilirken AKP'nin yaşanan gelişmelerden tedirgin olduğu dile getiriliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

AKP'deki bölünme iddialarına dair değerlendirmeler kamuoyunu meşgul etmeye devam ediyor.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın yeni parti kurmalarına ilişkin önemli çalışmalar yaptığı belirtilirken Babacan'ın AKP'den istifa etmesi ise yaşanan sürece ayrı bir boyut kazandırdı.

İndependent Türkçe yazarı Nevzat Çiçek de AKP'deki yaşanacağı iddia edilen bölünmelerle ilgili dikkat çeken bir yazı kalem aldı.

Çiçek yazısında Davutoğlu ve Babacan'ın AKP'ye karşı ciddi eleştirilerde bulunduğunu dile getirdi. Babacan'ın eleştirisini istifa ederek koyduğunu ifade eden Çiçek, Davutoğlu'nun ise dört maddelik uyarıda bulunduğunu belirtti.

Davutoğlu'nun AKP'de reform yapılması gerektiği vurgusunda bulunduğunu ifade eden Çiçek, şu ifadelere yer verdi:

"Ahmet Davutoğlu’nun ise bu bağı koparmak için dört madde belirlediği ve AK Parti’nin atacağı adımlar sonrası kararını net vereceği ifade ediliyor.
Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti’den özellikle AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gerçekleşmesini istediği dört maddeye gelince:
1-Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı ile AK Parti Genel Başkanlığını ayırması gerektiğini açıkça ifade ediyor. Davutoğlu, Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığını bırakması gerektiğini söylüyor
2-Cumhur İttifakı’nın hemen bitirilmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, partinin çizgisinin başka yere kaydığını ve merkezden uzaklaştığı görüşünde. Bu nedenle de MHP ile yapılan ittifakın bitirilmesini ve partinin merkeze tekrar oturması gerektiğini düşünüyor
3-Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini mutlaka düzeltilmesi gerektiğini, yasama yetkisinin güçlendirilmesi, dar bölge seçim sisteminin getirilmesi, Cumhurbaşkanı yardımcısının bir kişi ile sınırlandırılmasını ve bunun da Cumhurbaşkanı gibi seçimle gelmesi, kabine üyelerinin meclisten güvenoyu alması gibi belli başlı konuların düzeltilmesine ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.
4-Elazığ’da da söylediği gibi aile fertlerinin devlet ve parti yönetiminden uzak tutulması, ehliyet, liyakat ve sadakate önem verilmesinin mutlaka sağlanması gerektiğini söylüyor. Daha önce açıkladığı Kamuda Şeffaflık Paketi’nin de bu anlamda göz ardı edilmeden uygulanması gerektiğini belirtiyor."

Diğer taraftan AKP'de Davutoğlu'na karşı olan önemli bir yapının olduğun dile getiren Çiçek, karşı olan kişilerin Davutoğlu'nun AKP'nin teşkilatlanma yapısına Genel Başkanlığı döneminde zarar verdiğine ilişkin bir düşünceye sahip olduklarını söyledi.

Konuya dair yazısında AKP'de Davutoğlu'n karşı bir önyargı olduğunu belirten Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

"Ahmet Davutoğlu’nun parti kodlarını bozduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın bazı isimlerin de, “Bunlar hain, bunlar partiyi ele geçirdi. Erdoğansız bir liderlikle devam etmek istiyorlar, partiyi bunlardan temizlemeliyiz” tezini işlettiklerini ve meşhur Pelikan Bildirisi’nin de önünün bu şekilde açıldığını ve Davutoğlu’nun partiden gönderilmesi sürecinin de hızlandığını ifade ediyorlar.
Anladığım kadarıyla Davutoğlu ve AK Parti’nin bu saatten sonra beraber hareket etme ihtimali oldukça zayıf."

"DAVUTOĞLU VE BABACAN FARKLI YOLLAR İZLİYOR"

Davutoğlu ve Babacan'ın farklı yöntemler izlediğini belirten Çiçek, "Davutoğlu cephesinde bunlar yaşanırken Babacan cephesinde ise yavaş ama emin adımlarla yol haritası ortaya konuyor" dedi.

Babacan'ın kurmayı planladığı partinin farklı kesim ve görüşlerden insanların olacağı bir görüntüye sahip olacağını aktaran Çiçek, "Kurulacak olan partinin AK Parti’nin kuruluşundaki gibi değerlere vurgu yapacağı ama onunla da yetinilmeyip mevcut ihtiyaçlara da cevap verecek şekilde dizayn edileceği, partinin ne AK Parti, ne ANAP ne de Refah Partisi gibi olacağı ve tam merkezde yer alacağı ifade ediliyor" şeklindeki değerlendirmede bulundu.

Yazısında Babacan tarafından kurulacağı iddia edilen partinin geniş tabanlı olması için çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

"Felaket denilen bu hükümet sistemi yerine mekanizmaları oturmuş bir sistem inşasının zaruri olduğu belirtiliyor.
Parti’nin her tabandan oy alacak şekilde kurgulanacağı vurgulanıyor ve çalışmaların da bu yönde sürdürüldüğü belirtiliyor.
Babacan cephesi, Abdullah Gül’ün yol göstericiliğinde toplantılarına devam ederken özellikle farklı kesimlerdeki istişare ve işbirliklerini kuvvetlendirmeye çalışıyor."

13 Temmuz 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Hadra - Heyy Gidi Kafa ve Beyin! Allah(CC) seni düşünmez,İdrak etmez hale getirince neler olur,nelerolur!, Bu Milli Görüş gömleği dünyadaki Çaput,Bez, Kumaş veya vb gibi mamul bir gömlek değildir. Bu İlahi emirle Feraseti Fetanet, hak eden ehli ihlas ve samimiyet sahibi işin ehli olan ve de Hak edene Manevi bir cepheye sahip olan Dünyayı Ahiretin tarlası yapacak Dava sahiplerine ,Tarihine ,Milli Kimliğinden taviz vermeyenlere verilen ve giydirilen bir gömlektir.Sırtından çıkaranlara bir daha Verilmez!, Giydirilmez, Allah kolay kolay nasip etmez!, ve de çıktığı yolda da ahireti berbad olur? Akibeti hayra alamet olmaz! Kanuniden sonraki tarihimiz bellidir, Cumhuriyetimizin İlk kuruluş ile İkinci Meclisten sonraki durumumuz ve tarihimiz, CHP nin Skandalları ile ortaya zuhur eden durum ve Milli Görüş Gömleği çıkaranların Akibeti ortadadır. Yarab!!! Merhametini,Rahmetini, Feraset ihsanını, İnayet ve Hidayetini üzerimizden eksik eyleme Nurunu tamamlamayı ve de hakkı ile sana kul olmayı ihsan eyle!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 16:17
04

Ömer Güney - S.A Ailece verdiğimiz oylar haram olsun. Savcı görmezden geldiğine göre Artık öğretmenler kız çocuklarınızın suratına çizik atabilir. Müdürler önünüzü kesebilir. Milli eğitim müdürü sizi tehdit edebilir. Başınıza binlerce bela ve musibet gelebilir. Acaba devlet ve Sayın Erdoğan mahsum mu? Selam ve dua ile

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 15:26
03

Cengiz Topel - hainller akpartiyi beğenmiyordunuz yıllarca neden bakanlık yaptınız millet böyle iki yüzlüleri taihten silecektir bu tutarsız insanları

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 12:35
02

Menderes Yildirim - 2019 yılı sonunda AKP nin TBMM de ÇOĞUNLUĞU kaybedeceği kesinleşti. TBMM de yapılacak olan REFERANDUM oylaması ile 2 yıllık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi HALK OYUNA sunulma kararı alınacakmış. Demokratik Parlamenter sistem % 76 ile önde görülüyormuş. Ardından Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Erken seçimi yapılacakmış.

Ancak Tayyip bey bu durumu lehine çevirmek için ERKEN Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Erken seçimi yapmak için nabız yokladığı da gelen bilgiler arasında.

Tayyip bey için buradan da iyi haberler gelmiyormuş.

Tayyip Bey yaptırdığı ankette (Mevcut Sistem Kalırsa) Ekrem İmamoğlu % 75 ile öndeymiş.

Anlayacağınız Tayyip Bey, Çıkarttığı Milli Gömleğin Sahibi, Kendisini Bu Makamlara Gelmesini Sağlayan Erbakan Hoca' nın AHI TUTMUŞ olacak ki, Yolun Sonuna Geldiğinin Kanıtı.

Bilgi veren kaynaklar Her hâlükârda Tayyip bey Ekrem İmamoğlu karşısında varlık gösteremeyeceği için SEÇİMLERE ADAY OLMAYACAKMIŞ.

Bekleyip Görelim. Saygılarımla

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:42
01

Kaan - Evet artık bir ya da iki parti kurulacağı kesin. Lakin heyecanı falan da kalmadı bilesiniz... Gizliden gizliye yürütülen trafik gittikçe heyecandan uzaklaşıyor. Babacan varsa bir şekilde destek bulacaktır. Lakin daha fazla da geç kalınmamalı. Ama Ahmet Davutoğlu sanki bu oluşumda daha az şanslıdır...Taban Ali Babacan oluşumunu daha sıcak karşılayacaktır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 10:52

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?