Reklamı Kapat

Mustafa Kaya: Mülteci konusunda empati işin anahtarıdır

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Suriyeli mülteciler hakkındaki tartışmalar hakkında Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Furkan Erten
Furkan Erten Tüm Haberleri

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, son günlerde artış gösteren Suriyeli mülteci tartışmalarına dair basın toplantısı düzenledi. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda önemli çözümler sunan Kaya, “Bu zamana kadar eksiğiyle fazlasıyla önemli işler yapıldığını göz ardı etmeden ifade etmeliyiz ki, bir an önce uzun vadeli stratejik bir plan ortaya konulmalıdır” açıklamasında bulundu.

“5 MİLYONA YAKLAŞAN DÜZENSİZ GÖÇMEN VAR”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, “Bugün ülkemizde başta Suriye olmak üzere, Orta Asya ülkelerinden, Afrika; Afganistan, Irak hatta Uzakdoğu’dan 5 milyona yaklaşan misafir, sığınmacı, düzensiz göçmen var. Bilindiği gibi Türkiye 1951 Cenevre Sözleşmesi’ne göre sadece Avrupa’dan gelenleri mülteci olarak kabul ediyor. Malum olduğu üzere şu anda Türkiye’deki tartışmalarda Suriyeliler başı çekiyor. Bu konu nasıl değerlendirilmeli, sorunun çözümü için neler yapılabilir, bugün onları konuşacağız” ifadelerini kullandı.

 ACİL EYLEM PLANLARI ORTAYA KONMALI

“Bizden çok daha az mülteci, sığınmacı kabul eden ülkeler, acil eylem planları ortaya koyarak soruna uzun vadeli çözümler üretme yoluna gidiyorlar” diyen Kaya, “Bu zamana kadar eksiğiyle, fazlasıyla önemli işler yapıldığını göz ardı etmeden ifade etmeliyiz ki, bir an önce uzun vadeli stratejik bir plan ortaya konulmalıdır. Sorunlara duygusal çözümler günü kurtarır. Hatta sorunları zamana yayarak büyümesine sebep olur. Yani konunun sosyal, psikolojik boyutları bir an önce masaya yatırılmalıdır” diye konuştu.

“EMPATİ İŞİN ANAHTARIDIR”

Tartışmaların sorun yaşattığının altını çizen Kaya, “Nefret söylemleri gettolaşmayı beraberinde getiriyor. Plaj gibi tartışmalar sağlıklı çözüme engel olur ve fotoğrafın bütününün görülmesine perde oluşturur. Böylesine garip yaklaşımlardan kaçınmak toplumsal huzurumuz açısından önemlidir. Empati işin anahtarıdır. ‘Onlar bize muhtaçlar. Canlarını kurtardık. Onların ne söylediklerinin önemi yok’ gibi yaklaşımlar sürdürülebilir değildir. Sorunların ortadan kaldırılmasında sığınmacıların da düşünceleri alınmalı ve ancak bu şekilde ortak çözümler bulunabileceği unutulmamalıdır” dedi.

“SÜRECİN BİR TEK İLACI VARDIR; O DA ŞEFFAFLIKTIR”

“Resmi makamların yapabileceği en önemli şey öncelikle kendi vatandaşlarının endişelerini gidermektir” açıklamalarında bulunan Kaya, “Güvenlik dâhil her konuda yeterince tedbirin alındığı açık bir dille kamuoyuna anlatılmalıdır. Sığınmacılara yapılan yardımların ne kadarının uluslararası kurumlardan geldiği, ülke vatandaşlarına ekstradan bir yük getirip getirmediği gibi hususların ısrarla üzerinde durulması gerekir. Bu sürecin bir tek ilacı vardır; o da şeffaflıktır” ifadelerini kullandı.

“ŞİMDİDEN KAYIP KUŞAKLAR OLUŞMUŞ DURUMDA”

Çocukların okul konusuna da değinen Kaya, “Buraya gelen veya burada doğan çocuklarının eğitimi ve yetişkinlerin önceki tecrübelerine ilaveten meslek edinme eğitimleri almaları onların kendilerine güvenlerini geri getireceği gibi topluma muhtaç olma duygusundan uzaklaştıkça kabul edilmeleri kolaylaşacaktır. Şimdiden maalesef kayıp kuşaklar oluşmuş durumdadır. Ayrıca çocuk işçiler sorunu var ki, bu da hiçbir hal ve şart altında kabul edilemez. Bu soruna da bir an önce çareler üretilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

13 Temmuz 2019 - Siyaset

Muhabir Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?