Reklamı Kapat

İki anket şirketinden çarpıcı Babacan yorumu: AKP'yi karpuz gibi...

ANAR ve A&G anket şirketlerinin müdürleri Ali Babacan'ın kuracağı partinin geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür, Ali Babacan'ın kuracağı yeni partinin siyaset arenasındaki şansını değerlendirdi. Adil Gür, "Babacan AKP’yi karpuz gibi bölmez; yüzde 12’lik ‘beyaz sağ’ oyunu alır" yorumunda bulundu. ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, yeni kurulacak partinin, AKP'den önemli bir pay alabileceği görüşünde.

Kulislerde Ali Babacan'ın kuracağı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün arka planda destek vereceği söylenen parti için ilk somut adım atıldı ve Babacan AKP üyeliğinden istifa etti.

İstifa duyurusunda "aklen ve kalben ayrışma yaşadığını" belirttiği AKP'den "Yeni bir çalışma yapmak kaçınılmaz hale geldi" diyerek istifa eden Babacan'n kuracağı partinin potansiyelini ve alabileceği oy oranını ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür değerlendirdi.

İbrahim Uslu: Yüzde 12’lik ‘beyaz sağ’ oyunu alabilir

ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, yeni kurulacak partinin, AK Parti'den önemli bir pay alabileceği görüşünde.

Uslu, 'beyaz sağ' olarak tanımladığı AKP seçmeni olan muhafazakar, eğitimli ve orta-yüksek gelir grubuna mensup kişilerin, Babacan'ın partisine destek vereceğini ifade etti.

Uslu'ya göre AKP'nin oyun yüzde 10-12 arasındaki oranı, 'beyaz sağ' olarak tanımladığı kişilerden oluşuyor.

“Partisinden memnun olmayan CHP, İYİ Parti ve MHP seçmeni de destekleyebilir”

Babacan'ın partisinin bu kitleye hitap edeceğini söyleyen Uslu, destekçi skalasının AKP seçmeni olan 'beyaz sağ' seçmenle sınırlı kalmayacağını da savundu.

Uslu, partisinden memnun olmayan ama altenatifsizlik nedeniyle oy veren CHP, İYİ Parti ve MHP seçmenlerinin de Babacan'ın partisini destekleyebileceğini belirtti.

“Doğru kadrolarla hareket ederse…”

Uslu'ya göre, Babacan'ın liderliğindeki partinin, 'doğru kadrolarla hareket etmesi halinde' HDP'ye gönülsüz de olsa oy veren muhafazakar Kürt seçmende de karşılığı olacak.

AKP'nin son süreçte 'şahin politikalar' yürüttüğü tespitini yapan Uslu, muhafazakar Kürt seçmenlerin büyük bölümünün bu nedenle AKP'den uzaklaştığını söyledi.

Adil Gür: AK Parti’ye oy verenlerin ezici çoğunluğu partiye değil Erdoğan’a oy veriyor

A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür ise, İbrahim Uslu ile aynı fikirde değil.

Gür, Babacan’ın partisinin resmilik kazandığında yapılacak araştırmadan çıkacak sonucun daha sağlıklı olduğunu belirtti.

AKP’nin lider partisi olduğunu söyleyen Gür, “Oy verenlerin ezici çoğunluğu, partiye değil Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor” ifadelerini kullanırken, Ali Babacan için şu ifadeleri kullandı:

“Babacan’ın geleceği ekonomiye bağlı”

Görev başında olduğu dönemde, ekonomi alanında başarılı bir süreç geçirmiş ve yıpranmamış bir isim Ali Babacan. Babacan’ın geleceğinin, iktidarın önümüzdeki dönemde ekonomideki başarı veya başarısızlığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

“AK Parti’yi karpuz gibi bölmez”

“Babacan ve Gül hareketinin AK Parti’yi karpuz gibi ortadan ikiye böleceği veya üçte birini partiden koparacağı kanaatinde değilim.” diyerek sözlerine devam eden Gür, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yüzde 1 oyun bile çok önemli olacağını vurgulayarak, Babacan’ın kuracağı partinin alacağı oyun büyük bölümünü AK Parti’den koparacağını ifade etti.

“Lider hareketi olmayacak”

Babacan’ın kuracağı partinin AKP tabanından büyük grupları koparamayacağını savunan Gür, ekonomide çalkantılı bir süreç yaşanırsa tercih sebebi olacağını da sözlerine ekledi.

Gür, Babacan’ın partisinin sadece AK Parti’den değil, diğer partilerden memnun olmayan seçmenleri de bir araya getirebileceği görüşünü savunurken, yeni partinin bir lider hareketi olmayacağı öngörüsünde de bulundu.

11 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Cmhr - Sayın uslunun çalışması bana göre daha gerçekçi. Eğitimli, özellikle muhafazakar, milliyetçi kesim AKP'nin son dönem politikalarından çok memnun değil. Çevremde 2010 yılından itibaren izlenen ekonomi (beton ve rant ekonomisi), ordu üzerindeki tasarruflar (Ergenekon, balyoz vb. soruşturmalar) ve dış politika (başta suriye meselesi) nedeniyle bir çok kişinin AKP'yi desteklemeyi yavaş yavaş bıraktığını, politikalarını sorgulamaya başladığını gözlemliyorum. Gerekli düzenlemeler yeterince yapılmadan hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi de bu işin tuzu biberi oldu ne yazık ki... Yaşayacak başka bir vatanımız yok. Bizi yönetenlerin "yanılma, kandırılma" gibi lüksü olmamalı. Devlet yönetmek öncelikle akıl işi; gönül işi değil. Çünkü yapılacak hatada en ağır bedeli vatandaş ödüyor. Bu arada, Saadet partisinin son dönem söylemleri de dikkatimizi çekmiyor değil.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 15:45
05

Fazlı Kıroğlu - Babacan AKP'yi karpuz gibi ikiye böler mi bilmem ama..Sizin Erdoğan'a hasetinizden karpuz gibi ikiye bölündüğünüz aşikar..

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 12:24
04

Şehmus Çalışkan - 24 kasım 2011 istanbul sözleşmesi yani içinde eşcinsellerin yasal haklarının verildiyi sözleşmeyi AKP ,CHP,MHP HDP İmzaladı sadece bir örnek .kim kiminle Allah çok iyi biliyor.diyer haramların kamusallaştığını yazmaya deymez bu bile kişiye günah olarak yeter artar bile.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 12:18
03

Yalcın - NE BU ZATIN PARTİSİNE OY VERİRİM NE DE SİZİN GİBİ FİTNE FESAT HASET İŞLERİ İLE UĞRAŞAN PARTİYE OY VERİRİM. 15 TEMMUZ LAF EDERSİNİZ CAMİYE LAF EDERSİNİZ.. SIRF KOLTUK İÇİN YILLARCA MÜSLÜMANLARA ZULÜM YAPMIŞ OLAN BİR PARTİYE KUL KÖLE OLDUNUZ.. YAKIN ÇEVREM DAHİL HİÇ BİR FERT ARTIK SİZE OY VERMEYECEKLER ÖMRÜ BOYUNCA BUNU BİLİN.. SİZİ ALLAH A HAVALE ETTİK.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 10:35
06

Fzk - @Yalcın 03 nolu yoruma cevabı: BOp a eşbaşkanlık yapanları , Aponun kardeşini Trt ye çıkaranları diyorsun herhalde?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 12:34
02

ismail - adill gürün tahminleri tutmadığı için söyledikleri kaale alınmaz.kç anketi fos çıktı.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 09:05
01

cengiz - küskün seçmen milli görüşe gelmesin diye yahudi oyunu tezgahlanıp,zulüm yine devam edecek diye düşünüyorlar

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 22:56

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?