Reklamı Kapat

Abdullah Gül'e yakın isim neden Ali Babacan’ı seçtiklerini anlattı

Abdullah Gül’e yakın isimlerden avukat Latif Cem Baran TV5'te katıldığı canlı yayın programında Ali Babacan’ın neden tercih edildiğini anlattı. İşte Latif Cem Baran'ın dikkat çeken Babacan açıklaması

Video için play'e tıklayın

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakın isimlerden biri olarak bilinen Ak Parti kurucularından avukat Latif Cem Baran TV5'te katıldığı televizyon programında yeni parti kurması beklenen Ali Babacan’ın neden seçildiğini anlattı. Baran, Ali Babacan’ın neden tercih edildiğini ve yeni partinin yol haritasını anlattı.

Mehmet Ali Kayacı'nın hazırlayıp sunduğu TV5 Buluşma Noktası programına katılan Latif Cem Baran, Ali Babacan'la ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Baran, Abdullah Gül’ün görevden kaçınmayacağını ve tercihin neden Ali Babacan olduğunu anlattı.

"NEDEN ALİ BABACAN DERSENİZ..."

Latif Cem Baran, şunları söyledi:

"Ali bey mutlaka siz kıymetli arkadaşlarla görüşür, anlatacaklarını anlatacaktır. Benim gördüğümden bahsedeyim, hepsi ile beraber çalıştım sayın Cumhurbaşkanı da olmak üzere bütün dostlar, ağabeyler, arkadaşlarımızla çeşitli hizmetlerde bulunduk yaptık geçmişte, Neden Ali bey öne çıkıyor ve ismi insanlarda heyecanlandırıyor derseniz ben şöyle bakarım vatandaş olarak ekonominin başında bulunduğundan sürece herkesin cebinde para vardı.

"TÜRKİYE'DE HUKUK GÜVENLİĞİ OLUŞMUŞTU"

Yılda iki defa tatile gidebiliyordu, kredi kartından dolayı haciz gelmiyordu, çekini 1 sene sonraya bile yazacak olsa güvenini alabiliyordu, birbirinden itimatlı bir şekilde ticari alışverişleri yapılabiliyordu, dünyadaki büyük sermaye kuruluşları büyük şirketler, fabrikalar Türkiye’ye yatırım yapmak için iş birliğine geliyordu, Türkiye’ye bir nevi para akıyordu. Bunla beraber gelişen, büyüyen ekonomisi sürekli Çin ile neredeyse yarışacak şekilde güçlü bir ülke vardı. Ve Avrupa Birliği hukukuna da intikal ederek Türkiye de hukuk güvenliği oluşmuştu.

"ALİ BABACAN BAŞARI HİKÂYESİ KİRLENMEYEN BİR İSİM"

Başarılı bugün ekonomide o günlerin başarı varsa Ali Bey, bürokratlarının Ali bey'e vesile olan Abdullah Bey'in mutlaka Başbakan olarak o dönemde Tayyip Bey'in hepsinin sebebi olmuştur bu başarıya Ali Bey başarı hikayesi ekonomik olarak başarı hikayesi kirlenmeyen hiçbir şekilde adı ile ilgisi istifam oluşmayan kara atsanız üzerine akıp gidecek duramayacak derecede temiz kıymetli örnek hem dışarıda hem içerde tüm kesimlerce mutabık kalınacak kıymetli ve kaliteli bir insan."

“KUDRETİNİN ÜSTÜNDE BİR YÜKÜN CUMHURBAŞKANI'NA YÜKLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne ilişkin de konuşan Latif Cem Baran, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde 4000-4500 imzalanacak evrak olduğunu duyuyorum arkadaşlarımızdan. Kendi adıma baktığım zaman, imzalayıp sunarken kaç tane olduğunu düşünüyorum, bir insanın kabiliyetinin, kudretinin çok üstünde bir yükün Cumhurbaşkanının üstüne yüklendiğini düşünüyorum. Hızlı olsun, zaman kaybediyoruz parlamentoda denilen şeyin, daha ağır daha hantal bir duruma dönüştüğünü görüyoruz.

Ben Başkanlık sistemine kategorik olarak karşı değilim aslında. Bakanlar kurulunun hiçbir şekilde parlamentonun önüne gelmemesi, halkın seçtiği vekillerle hiçbir şekilde diyalog kurmaması, gensoru hadisesinin olmaması, bunlar işlerliği, demokrasinin Ankara’da tezahürünün ve halkın isteklerinin yansımamasına neden oluyor. Milletvekillerinin kendi hallerinden memnun olduğunu düşünmüyorum, çünkü bakanlara ulaşamıyorlar, vatandaşın dertlerini oraya ulaştıramıyorlar. Dolayısıyla bir süre sonra vatandaşın önüne çıkacak yüzleri kalmayacak. O zaman parlamento ne işe yarayacak durumuna getirtilirse insanlar, o daha kötü. Nasıl olsa işler külliyeden çözülüyor. Bu işler bu duruma da getirilebilir. Bu yasayı yapanlar 15-20 yıl sonra olmayabilir, o zaman kime hesap sorulacak, insanlar derdinin nasıl çözüme kavuşturacak. Siyasetçinin görevi vatandaşını refah, huzur ve güven içerisinde geleceğine sukünla itimatla bakacağı bir ortam oluşturmakla görevlidir. İmtiyaz ve güç elde edeyim siyasette diye kendi hazlarımı hedonist bir şekilde çözümlemek için siyaset yapmanın bir anlamı yok.

"ANAHTAR KELİME KUVVETLER AYRILIĞI"

Anahtar kelime kuvvetler ayrılığıdır. Yasama yürütme ve yargı iç içe girerse adalet nasıl tecelli edecek. Her şey birbirine karışırsa siz nasıl yasa çıkaracaksınız, nasıl çıkan yasalar üzerinde ülkeyi yöneteceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir devlet siyaset mutlaka çözüm üretir. Vatandaşımız gördüğünüz üzere diyor ki, ben mecliste Ak Parti'ye, başkanlıkta ise Cumhuriyet Halk partisine verdim. Bunu ayırarak seçimi yapacak yüksek ferasette bir milletin mensubuyuz. Bu ayrımı yapan millet mutlaka siyasette de yolunu açacaktır."

YEPYENİ BİR UMUT ÇIKABİLİR

Baran yeni kurulması beklenen partiyle ilgili ise, şunları söyledi:

"Bir parti doğuyor bir partinin içinden doğuyor gibi düşünmem siyasi analizci olarak. Ak parti kurulurken şöyleydi, Fazilet partisi kapanmıştı. Zaten bir yenilikçiler diye bir ayrım oluşmuştu. Bir kısım Saadet partisini kurdu, bir kısım Ak partiyi kurmuştu. Bugünün siyasi partisi konjonktüründe 2001 ekonomik krizi de vardı. Siyaset partilerde parçalanmıştı bugünün Türkiye’sinde hakim bir parti ana muhalefet partisi diğer muhalefet partisi hakim partisi ile hareket ediyor. Ve ayrıca teknik olarak başlamış daha sonra Türkiyelileşmeye doğru adımlar atmaya çalışan bir parti var. Bence anahtar cümle yepyeni bir şey çıkacaktır siyasi analizci olarak. Diyorlar ki 1983'ün ana yapı gibi Ak partiden ben öyle görmüyorum tabloya baktığımda benim gördüğüm fotoğraf tecrübeli insanlarla yepyeni bir umut çıkarabilir ortaya çünkü bahsettiğimiz insanlar gerçekten Türkiye’ye çok büyük hizmetler yaptılar.

ABDULLAH GÜL MUTLAKA VAZİFE ALMALI

Şimdi Abdullah bey ile ilgili birkaç cümlede söylemek isterim hususen kendisi beyefendiliğinden asaletinden, devlet adamı terbiyesinden ve geçtiği tedrisatlardan dolayı sessiz kalmayı haksızlığa uğrasa da yanlış anlaşılmamak ve kırmamak adına suskun kalmayı tercih ettiği için sanki bazen haksız gibi gözüktüğü haksız gibi anlaşıldığı yerler olabilir. Ama bugünün Türkiyesinde hiç unutmayalım ki Refah partisinin ilk dışarıyla münasebet kurmuş dış işlerden sorumlu bakanlığını yapmış. Genel Başkan yardımcısı olarak hakeza dış ilişkiler başkanlığı yapmış. Birleşik milletlerde Aslan beylerde Türkiye’yi temsil etmiş. Yenilikçi hareket ayrımında ilk genel başkan adayı olmuş. Ak Partinin kurucu Başbakanı olmuş. Cumhurbaşkanı olmuş. Bütün makamları bir faninin hepsini hissetmiş yaşamış bir insan dolayısıyla bir parti kurmak bir siyasete girmek gibi hevesi olamayan bir insan zaten her şeyi tatmış. Ama bir ülkenin bir insana ihtiyacı varsa da benim kanaatim bu mutlaka o insan o vazifeyi almalı kanaatini taşıyorum. Şöyle bağlayayım Fransa da De Gaulle yıllarca Devlet başkanlığı yaptıktan sonra üzüm bağlarına çekiliyor. Fransa’da ülkede siyasi kriz, De Gaulle tekrar çağrılıyor, ülkeyi tekrar düzeltiyor. Yunanistan' da Karamanlis ayrılıyor 80 yaşına gelmiş ülkede yine siyasi kriz geliyor ülke ile ilgili dizaynını yapıyor. Ülkeleri bazen böyle büyük tecrübeli, güçlü herkesin mutabık kaldığı insanlar restorasyonla beraber yeniden yeni ufuklara götürebilirler."

11 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Mehmet Koç - Tepeden tırnağa polemikler ile dolu tam politik bir yaklaşım. Abdullah Gül için söyledikleri Refah Partisi'nin yurt dışında tanıtılması görevini kendisi değil bizzat Refah Partisi tarafından görevlendirilmiştir. Hatta Şevket Kazan Bey "Abdullah Gül yurt dışında daha çok kendisini tanıtarak Refah Partisine ihanet etmiştir,"demiştir.Ve öyle de olmuştur.Refah Partisinden ayrılmıştır.Bu adamın neyine güveneceğiz ki? Erezyona uğramış itibar kaybını tekrar elde etmesi çok zordur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 11:32
06

billal - ...büyük patron öyle istediği için değildir heralde ?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 10:35
05

Fahri usta - Türkiyede her konuda Radikâl tedbirler alınmadığı sürece hangi irade olursa olsun başarılı olamaz...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 16:13
04

Rasih - Neden bu adamların haberi hergün benim gazetemde çıkıyor acaba?Ne halleri varsa görsünler Rahmetliye yaptıklarını unutmadık daha

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 15:53
03

Yusuf Kenan - sizi gidi oyun kurucular sizi! Bilderbergci olduğu için değil. değil mi?

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 15:40
02

True Legend - Bilderbeg toplantilarina katilan birisi temiz olamaz siyonistin adami olduğunu biliyoruz vede onlarin emirlerinden çikamaz

Yanıtla . 17Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 15:34
01

Yahya Yayla - boş işler bunlar boş o zaman hazır vardı yiyordu artık hazır bitti

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 14:46

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?