Reklamı Kapat

Osman Altuğ: MB Başkanı'nı Karayolları Genel Müdürü gibi atamazsın

Prof. Dr. Osman Altuğ Merkez Bankası Başkanı'ın görevden alınmasıyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Altuğ “MB Başkanı’nı Karayolları Genel Müdürü gibi sallayamazsın” dedi.

Video için play'e tıklayın

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cuhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınması kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Prof. Dr. Osman Altuğ Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasının yanlışlıklarına değinirken faiz enflasyon ilişkisini anlattı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınırken yerine yardımcısı Murat Uysal getirildi. Faiz konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüş ayrılığı olduğu bilinen Çetinkaya’nın görevden alınması kamuoyunda ciddi tartışmalara neden oldu.

Refah-Yol Hükümeti Ekonomi Danışmanı Ekonomist Prof. Dr. Osman Altuğ TV 5’te Öylemi Gerçekten programında Merkez Bankası Başikanı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınmasını değerlendirirken “Merkez Bankası Başkanı’nı Karayolları Genel Müdürü gibi sallayamazsın. Çünkü Merkez Bankası’nın bağımsızlığı aynı zamanda ülkenin bağımsızlığıyla eşdeğerdir” dedi.

Prof. Dr. Osman Altuğ programda Merkez Bankası’ndaki değişikle ilgili şunları söyledi.

“MB BAŞKANI KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRÜ DEĞİL”

"Merkez Bankası Başkanı’nı faizleri indirmedi diye görevden almak. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını yok kabul etmektir. Merkez Bankası Başkanı Karayolları Genel Müdürü değil. Merkez Bankası TCDD Genel Müdür değil. Merkez Bankası Başkanı çok farklı bir şey. Merkez Bankası Başkanı’nı Karayolları Genel Müdürü gibi sallayamazsın atamazsın. Çünkü Merkez Bankası’nın bağımsızlığı aynı zamanda ülkenin bağımsızlığıyla eşdeğerdir. Çok yanlış bir uygulama. Tamam görevine son verdim de. Ne karıştırıyorsun yok faizi indirmedi de bilmem ne yaptı da sanki faizi indirmek ya da yükseltmek kafasına göre yaptığı bir şey”

 “FAİZ SEBEP DEĞİL SONUÇTUR”

“Sen kamu giderlerini artır artır. Sonra faiz neden düşmüyor. Faiz bir sebep değil sonuçtur. Faizi bir sebep olarak görürsen o zaman yanılırsın. Sebep ne? Borçlanma. Borçlanmanın sebebi ne? Gelirlerin giderleri karşılamaması. Borçlanma ihtiyacın devam ettiği sürece borç paraya ihtiyacın var. Parası olanda yüksek faiz istiyor. Sen yüksek faiz vermezsen dolar alırım diyor. Faizi sen belirleyemezsin borç verenler belirler. O zaman hakimiyet kayıtsız şartsız kimdedir. Borç verenlerdedir. Onun için Sayın Cumhurbaşkanı’nın faizi bir sebep olduğuna yönelik değerlendirmesi matematik olarak da yanlıştır”

11 Temmuz 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Murat Muratoglu - Hocam, joleli sözde ekonomist varken sizi kim dinler? Boşuna nefes tüketmeyin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 06:40
02

Hadra - Saygıdeğer Osman Hocam! edep ehli sizi dinler ve ibret alır. Sizi kulağı olanlar dinler Nefsinin mahkumu kendi gölgesinden korkup etrafını elli,yüz kişi koruma ile yüüryen sizi anlamaz!, Siz laftan anlayana söylüyorsunuzda hani nerde bu tür adamlar? Sizin İlmi İktisad söylemlerinizi anlayan kafa,Beyin varsa sizi dinler Derdi Memleket olanlar anlar , Derdi etrafı, damat , Oğul, yeğen, vb vb yani Nepotizm olanlar anlamaz hocam inşallah nasihatlarınızı kaale alırlar da tez elden hata ve zarardan dönerler.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 13:56
01

Kadir Öztaş - iyide hocam zaten ülkede bağımsızlık diye bir kavram yok ki her düdük bir kişinin ağzında ötüyor konuş. SUÇ uyar. SUÇ teklif. SUÇ istek. SUÇ öneri. SUÇ. daha bunun neresi bağımsız lık !!!??=anlamıyoruz

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 13:52

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?