Reklamı Kapat

Erol Mütercimler'den S-400 çıkışı: ABD ekonomik ambargo uygular

Siyaset Bilimci Erol Mütercimler, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerini ülkeye getirmesi ile birlikte ABD'nin ekonomik ambargo uygulayacağı uyarısında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erol Mütercimler, Türkiye ile ABD arasında krize neden olan S-400 hava savunma sistemi ile ilgili önemli açıklamada bulundu. Siyaset Bilimci Mütercimler, Ankara'nın, Rusya'dan satın alınan S-400'leri Türkiye'ye getirmesi halinde, ABD'nin ekonomik ambargo uygulayacağı uyarısında bulundu.

Erol Mütercimler katıldığı bir YouTube kanalında yaptığı açıklamasında ABD'nin İran'a yönelik ambargosunu hatılatarak "Türkiye S-400 konusunda ısrarcı olursa, ABD ellerinde bulunan güçlü kartlarla Ankara'yı sıkıştıracak. S-400'leri NATO ülkesi, ABD müttefiki olarak alınmasına taraftar değiliz diyorlar. Bir milyon kez söylediler. Türkiye şu an büyük bir çıkmazda." diyerek "Ya bunu Malezya'ya aktaracaksınız ya da bunu Türkiye'ye çekeceksiniz, ordu evinin birinin bahçesine koyacaksınız. Bu ABD ekonomik ambargosuna kadar gider. Türk ekonomisinin geleceği durum tahayyül bile edilemez." ifadelerini kullandı.

Mütercimler'in S-400'ler hakkında yaptığı açıklaması şöyle:

"Türkiye bu konuda ısrarcı olursa (S-400 konusunda), ellerinde (ABD) bulunan güçlü kartlarla Türkiye sıkıştırılacak. S-400'leri NATO ülkesi, ABD müttefiki olarak alınmasına taraftar değiliz diyorlar. Bir milyon kez söylediler. Türkiye şu an büyük bir çıkmazda. Zaten parasını ödemişsiniz. 3.5 milyar dolardan söz ediyorlar. Aldığınız zaman bu zaten tek bir sistem değil ki. Bunlardan dörtlü sistem almak zorundaymışsınız falan. Çapları mapları. Bir sürü şey söylüyor Hava Kuvvetleri mensupları.

Ya bunu Malezya'ya aktaracaksınız ya da bunu Türkiye'ye çekeceksiniz, ordu evinin birinin bahçesine koyacaksınız. Bu ABD ekonomik ambargosuna kadar gider. Türk ekonomisinin geleceği durum tahayyül bile edilemez. Kıbrıs harekatı sonrası bu ambargoyu Türkiye yedi. '70 cente muhtaç hale geldik' lafını ülkenin başbakanı söyledi. Ondan sonra, ASALA, PKK, askeri darbe peş peşe, zincirleme geldi. ABD ahlak tanımıyor. ABD dış politikasında Makyavelist politika izler.

Stratejinin beş bin yıllık kuralı: Stratejin yanlışsa taktik doğrularla başarıya ulaşamazsın. İşin en başında düşünecektiniz. Türkiye'nin en büyük stratejisi 'Allah Kerim' abi. Onunla bir yere varamazsın."

11 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

42

Serhat - Halk emperyalist sisteme boyun eymeyecek içimizde her şeye zam yapan batı tarafını vuran ülkeye hainlik eden elitlere de boyun eymeyecek dolar yok bizde para da yok ama için için de hiçbir zaman vatan satmayız 7 düvel üstümüze gelsin can vermeye hazırız ya istiklal ya ölüm Tek Galip ALLAH

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 18:19
41

Mustafa Özkan - Sen kafaya takma bunları

Boş ver

Uygulasın ambargosunu görelim

Esas Türkiye geri adım atarsa sorun o zaman var hoca

Demirden korkan trene binmesin:)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 13:02
37

Ahmet - Biraz mantık yürütsek dahi, Türkiyenin abd-ingiltere'ye rağmen adım atamayacağı net. Çünkü, nato üyesi olduğumuzdan alsak dahi kullanamayız, yani öncelikle nato'dan çıkmamız lazım. Ekonomimiz çok kırılgan, gerçek anlamda en ufak bir abd-ingiltere kaynaklı ekonomik operasyonu kaldıramaz. İran bile bize göre çok bağımsız, petrolü olan bir devlet olmasına rağmen abd-ingiltere amborgosundan bunalıyor ve amborgoları hafifletmeye çalışıyor. Abd'nin tepki gösterdiğine bakmayın, kontrollü kriz de çıkarabilir. Akp'nin bağımsız politika güttüğü izlenimini vermek, Rusyayı Suriyede bazı şeylere ikna için yapılıyor.Benzer s400 krizleri hindistan, suudiler, katar'da da uygulanıyor...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 18:58
36

57.alay - zaten doları kendi çıkarı ile ters düşen herkese silah gibi kullanan bir ülke var karşımızda. terör örgütü konudaunda ise kıbrıs çıkartmasına kadar gidip örnek vermiş pkk-işis-fetö kendiliğinden topraktan bitmedi. başımıza kimlerin musattlat ettiği ortada .. alsakta almasakta yaptırım uygulanacak deseydi anlardım fakat erol hoca seni artık art niyetli bulmaktayım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 15:45
24

Erhan - Erol bey, yorumunuz velevki doğru olsa bile biz Türk Halkı arasında ''her doğru her zaman söylenmez'' diye bir tabir vardır. O zaman bu zamandır. Ve siz bunun da muhakemesini yapabilecek bir zat iken bilerek ve isteyerek birilerinin sözcülüğünü yapmanız hiç etik ve milli bir yaklaşım değildir kanımca.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 09:34
25

Cevdet Cansever - @Erhan 24 nolu yoruma cevabı: laf dinlemeyen , bazı kendi akil zanneden ve maalesef öyle olmamakla beraber , sokma akılla hiç bir değirmenin dönmeyeceği muhakemesinde olsaydılar . bugün hakkı batılın eline düşürenler mahcup duruma düşmezdi . bu sesler taa ırak ve suriye'nin türkiye eliyle bölünmesinde de çıktı müslüman kanı döken askerlere evlerine sağ salim dönmeleri için dua eden müslümanlar olduğunda da yükseldi bu sesler ve bugün işaret edildi dinlenildi mi ? akıllı olan dinler , öğüt alırdı elbette . doğrunun söylenmeyeceği tek yer hakkın yerini menfaate bıraktığı , insanlığın yerini kabileciliğe bıraktığı , insan olma gayesine ulaşamamış insansıların hakim olduğu yerlerdir . diğer her durumda doğrunun söylenmesinde bir beis olmadığı gibi doğru sözü söylemek HAKTIR . söz dediğin doğruysa sözdür. yerli ve milli olmayan ise milleti bu konuma düşüren zihniyetin ta kendisidir .

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 10:59
23

İlhan Gökay - Ya istiklal ya ölüm.her gün öleceğimize bir gün ölürüz.korkak tavuklar sizi.emperyalizmin entel maşaları siz hiç onurunuzla ölmeyi beceremezsiniz saten.amborgo olursa siz ancak zil çalar oynarsınız yeterki Erdoğa gitsinde ne olursa olsun zihniyetindesimiz sizi siyonistlerin bozguncu maşaları...

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 02:50
38

Yasar Inan - @İlhan Gökay 23 nolu yoruma cevabı: Turkiyeye anbargo zaten vaar kormusun sersen m mi ajan mi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 20:39
34

Zoncan - @İlhan Gökay 23 nolu yoruma cevabı: Sen ne yaşıyorsun o küçük dünyanda acaba ya.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:45
22

İrfan Gençer - EKONOMİK BASKI da uygulasalar, S400 savunma sistemini almak zorundayız, ABD vb. bize saldırmayacaklarsa S400 ü almamızla niye alakadar olsun ki...!

NATO tatbikatında da zaten düşmanlıkları gösterdiler, Merhum ÖZAL zamanında zırhlıyı kaza süsüyle vurup batırarak mürettebatı şehit ettiler, Atatürk ve Erdoğan ın resimlerini nişangah yaptılar, Malatya ya kurulan Patroitleri İsrail için tehlike geçince toplayıp gittiler...

F35 uçaklardan daha önemli S400 ler. Ekonomik baskı olsa da vazgeçmemeliyiz. S400'ü almaktan ve savunma sanayini millileştirmek ten vazgeçmemeliyiz...!

Zaten, bunda bir geri adım attırsalar, gerisi çorap söküğü gibi gelir ve taviz almalarının önüne geçemeyiz...!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 00:26
21

İsa Yavuz - Erol bey sürekli ambarğo diyor zaten es 400 aladığında amborğo uyğulamış oluyor birde savunmasız kalacaksın bunumu istiyorsunuz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 22:39
19

Turan - s-400 hava savunma sistemini istemeyen türk olamaz sana patroit savunma sistemini vermeyen bir ülke benim dostum olamaz

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 22:31
18

Mehmet - ALLAH TEÂLA 'nın Kerim olduğuna ve her şeye Kadir olduğuna iman etmiş isek sorun yok.erol efendi amerikanın topundan tüfeğinden korktuğundan daha fazla ALLAH TEÂLA 'dan korksan faize savaş açardın.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 21:34
26

Cevdet Cansever - @Mehmet 18 nolu yoruma cevabı: beyninizin üzerine oturarak yazmasaydınız size dua'nın fiilisinin olduğunu ve çalışıp terakki etmekten geçtiğini anlatmak isterdim fakat o kadar pürüzsüz bi cahiliyetiniz var ki duayı camide edilir sandığınızdan dolayı yatsanız da korunmaya layık olabileceğinizi sanıyor bile olabilirsiniz . bu adam birinin borozanlığını yapıyorsa siz de önlemini alıp söylediklerinin yanlış olduğunu gösterip mahcup duruma düşürmekle yükümlüsünüz , tabii eğer yazdığınızın çeyreği kadar inancınız varsa .) aç elini dua et belki filistindekiler ölmezler ne dersin ? öldüklerine göre eziyet altında olduklarına göre ya müslüman değiller yada senin kadar inanmıyorlar ? neden filistine gidip orada inanmıyorsun ? insanların sana ihtiyacı var büyük inanır mehmet bey .)

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:05
17

Süleyman Şah - bu erol mütercimler kıskanç ve haris bir adamdır...r.t.erdoğan'ın başarılı olmasını asla istemez...abesle iştigal yorumlarda bulunur,araya da kendi öfkesini yumuşatılmış ve içine yoğurt katılmış bir şekilde servis eder...çok bilen çok yanılır derler,bu filazof tipli adam yanılınca evde kendi kendine duvarları yumruklayarak rakısını yudumlar...

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 20:22
27

Cevdet Cansever - @Süleyman Şah 17 nolu yoruma cevabı: senin türbeni satan adamın adına övgüler yağdırman manidar ne kadar tatlı bir komiklik bak bunu fıkra diye anlatsan gülecek insan sayısı seni haklı bulanın on katı fazla olur . bi düşün

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:06
16

Sadi̇ - E ne yapalım Erol efendi abd nin insafına mı bakalım ey mütercimler sende abd uşağı gibi konuşuyorsun ne olacaksa olur ne kadar korkaksınız ya

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 20:11
28

Cevdet Cansever - @Sadi̇ 16 nolu yoruma cevabı: ah akıldan muaf mantıkdan bi haber arkadaş . s400 gerekiyorsa eğer , sınırının eskisinden daha güvensiz olmasından mütevellit . başına bu belayı açan herif çözümünde seni bu konuma düşürüyor ve sen de tutup bir başkasına sinirleniyorsun ya sana daha ne diyeyim ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:08
15

Resul - Tuŕkiye tam bağımsız bir devlettir.zamaninda lozan anlaşması ile zaten kucağa oturup büyük bedeller ödedi bu ülke.sizin gibi asalak haber kanalları ve asalak dr ünvanı almış dertleri ülkenin 1 adim ilerletmemek olan hainler ancak söyler bunları.turkiyemize kimse dayatma yapamaz gerkirse bedelini öderiz ama boyun eymeyiz

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 19:40
29

Cevdet Cansever - @Resul 15 nolu yoruma cevabı: romantikliğinden dolayı bu hükümet döneminde ilerleyen tek şeyin ; müslüman olan ırak ve suriye'nin parçalanmasından tut camilerin içine kadar giren bölücülük olduğunu vurgulayıp geçiyorum . Allah akıl fikir versinde yolları duvarları kemirmeyin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:11
14

Ömer - Senin milliyetçiliğin bu.. birde profosör diyorlar.. senin yetiştirdiğin çocukların vay haline..

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 19:29
30

Cevdet Cansever - @Ömer 14 nolu yoruma cevabı: milliyetçilik dediğin kavram ülkenin uçuruma yuvarlanmasını engellemek için çabalamaktır . seni bu bataklığa sokanlara söylesen o sözü bugün yukarda yazdığından utanırdın . suriye ve ırağı taşeron olarak bölüp de sınırını daha güvensiz hale getiren adamın başına açtığı son dert de bu noktaya kadar gelinmesidir . bunda en büyük suç bu belayı başına açanındır uyaranın değil .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:14
13

Mmt3435 - kardes bu adam turkmu muslumanmi allah korkusu varmi birde tc kimligi varmi bu nasil insan yazik turklugune yazik adamligina yazik

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 18:36
12

Mesut Cem Bayima - Bizim cografyamiza uygulanan politika her zaman ne çok zayıflatacak nede çok kuvvetlendiren ekseninde zaten uygulanıyor bu Osmanlı'nın son 200yilindan bugüne uygulanan politikadır o yüzden çoksa tin

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:23
11

Mesut Cem Bayima - Ne demek istediğim derinlemesine düşünülürse anlasilir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 17:20
10

Mi̇safi̇r42 - Sayın Hocamın Amerikan Emperyalizmi ni KORUYUP KOLLAMA TOPLUMA AŞAĞILIK PSİKOLOJİNİ AŞILAMA Gibi bir görevi var herhalde SAVUNMANIZI ABD’ye HARCİYENİZİ İSRAİLE İHALE EDERSENİZ HOCAM İÇİN BİR SORUN KALMAZ HERHALDE EĞER BÖLGENDE BAĞIMSIZ BİR GÜÇ OLMAK İSTİYORSAN BİR BEDELİ OLACAKTIR şunuda unutmayalımki her zaman “ZOR OYUNU BOZAR” Vesselam

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 16:47
31

Cevdet Cansever - @Mi̇safi̇r42 10 nolu yoruma cevabı: emperyalizmi korumak değil sizin gibi uydum akıllıları (ne yazık ki boş bir çaba olsa da) gelecek tehlikelere karşı uyarmaktır bu . senin sınırların eskisi kadar güvenli olsa bu sisteme ihtiyaç duymadınız ey koyun sürüsü . bir korunma gerekip de ülken kendi üretemiyorsa sonuçları bu olur diyen adama da kızmaya hakkınız yok . aç elini dua et de sınırdan teröristler geçmesin bizde s400 yükünden kurtuluruz devletçe ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:17
09

Saban - Milli gazetenin bunu haber diye aktarmasını doğru bulmuyorum.

Yanıtla . 21Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 14:56
08

Abdullah - Zamanında patriotları satmadilar simdi ugrastigim seylere bak amerikanın hep önden giden bi plani var bunun altindanda bi şey cikar

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 14:46
07

Ertürk Tahsin - AMERIKA VARDİYE ALMA DEDİ DİYE ALTINIZA KAÇIRACAKSINIZ AKDENİZDEKİ HAKLARINDAN VAZMI GÉÇSİN AMBARGO GELECEK DİYE HAÇLILAR A KULMU OLALAIM

Yanıtla . 19Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 14:31
32

Cevdet Cansever - @Ertürk Tahsin 07 nolu yoruma cevabı: amerikan askerlerine dua ettiğiniz günleri ne çabuk unuttunuz mümin kardeşim :D gülsem mi ağlasam mı ne acınacak haldesiniz ya :D

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:19
06

Yaşar Köse - korkaklar viriözü başladı....söyle yaparlar böyle yaparlar....teslim olalam olsun bitsin dimi...dinimizide verelim bu çöümünüz ...hani chad....hani Allah a verdiğimiz sözler....

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 13:24
33

Cevdet Cansever - @Yaşar Köse 06 nolu yoruma cevabı: bunu sorguluyorsan eğer sayın aktrol , gel insan gibi suriye ve ırağın vurulmasının bölünmesinin orada müslüman kanı akmasının babasız doğan çocukların tecavüze uğrayan kadınların amerikanlar olduğu kadar yardım ve yataklık eden başka hangi ülke olduğunu sorgula sonra bir daha konuşalım sözleri , çözümleri ? romantik bi komikliğiniz var cidden yazık ya

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 11:21
05

Adem Evliya - "Türt Siyaseti"'nin rasyonelleşmesi için "Amerika" ile her açıdan yüzleşmek gerekir, bundan kaçmamak gerekir!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 13:03
04

Ahmet - Türkiyenin abd'ye rağmen adım atması mümkün değildir. S440 krizi danışıklı dövüştür, bu konuda bir kriz olsa da kontrollü kriz olur....

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 12:41
03

Abdullah Trabzon - ne yani

amerika abimizi mi dinleyeceğiz

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 11:35
02

Samil - Erol halt etmişsin izin alarak mi ülkenin güvenliğini sağlayacaz mandacı

Yanıtla . 18Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 11:01
01

Muzaffer - Ekonomimiz bozulur, düzelir ama tekrar vatanımıza muhtemel bir haçlı-siyonist işgal girişiminde yaralarımızı sarmamız çok daha güç olur. Evet Allah kerim ve tek güç sahibidir, bu herşeyi değiştirir.

Yanıtla . 19Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 10:54
35

Mustafa - @Muzaffer 01 nolu yoruma cevabı: Biz onurlu bir millet olarak ekmeksiz yaşarız hürriyetsiz yaşayamayız. Zahmet olmadan rahmet olmaz. Bedeller ödenmeden dünyada söz sahibi olamazsınız. Savunmanız ve caydırıcı gücünüz olmadan masaya güçlü oturamazsınız. Biz ülke olarak madden ve manen terakki ettikçe dünyayı tekrar adil bir şekilde hareket ederek tek güçlü bir devlet olma yoluna giriyoruz inşâallah.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 15:07

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?