Reklamı Kapat

1,5 yıl sonra ABD Büyükelçisi David Satterfield, göreve başladı

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi sonrasında ülkesine giden ABD Ankara Büyükelçisi John Bass'tan sonra bu göreve yetkilendirilen David M. Satterfield, Ankara’ya geldi.

Haber albümü için resme tıklayın

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçisi olan David Satterfield, dün Ankara'ya geldi. Böylece ABD ile ilişkilerde yeni bir döneme de girilmiş olundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak görevlendirilen Satterfield, İran karşıtı ve Suriye'de kalıcı politikalar üretmek isteyen bir isim. Satterfield'in, Türkiye'nin Suriye politikası ile ilgili Rusya ve İran ekseninden ABD eksenine doğru bir yol haritası hazırlayacağı düşünülüyor.

Büyükelçi Satterfield'in ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak atanması, 27 Haziran 2019 tarihinde onaylanmıştı.

Öte yandan, ABD Ankara Büyükelçiliği, Sattterfield'in Ankara'ya gelişini "ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak atanan David M. Satterfield'ın bugün itibarıyla Ankara'ya geldiğini duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türkiye'ye hoş geldiniz!" mesajı ile duyurdu.

DAVID M. SATTERFIELD KİMDİR?

ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı’na 1980 yılında katıldı. Satterfield, kariyer diplomatı sıfatını taşımaktadır.

ABD Dışişleri Bakanlığındaki son görevi kapsamında Haziran-Temmuz 2019 döneminde ABD Dışişleri Bakanı’nın Kıdemli Danışmanı olan Satterfield, Eylül 2017-Haziran 2019 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili olarak görev yapmıştır.

Satterfield, Temmuz 2009-Ağustos 2017 döneminde Sina Yarımadası’nda bulunan Çokuluslu Güç ve Gözlemciler Genel Direktörlüğü görevini yürütmüştür.

Satterfield, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde ayrıca Irak Koordinatörü ve Dışişleri Bakanı Kıdemli Danışmanı, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği Başmüsteşarı, Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı (vekaleten) ve Başmuavini, ABD’nin Kahire Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Beyrut Büyükelçisi olarak görev yapmıştır.

Orta Doğu’da yaklaşık kırk yıllık deneyime sahip olan Büyükelçi Satterfield, Suriye, Tunus ve Suudi Arabistan’da da çeşitli görevlerde bulunmuş; Lübnan’da iki defa görev yapmıştır. Büyükelçi Satterfield, 1993-1996 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Arap ve Arap-İsrail İşleri Direktörlüğü ile Ulusal Güvenlik Konseyi’nde Yakın Doğu İşleri Direktörlüğü görevlerini üstlenmiş; bu kapsamda özellikle Arap-İsrail barış süreciyle ilgili çalışmalar yürütmüştür. Büyükelçi Satterfield, ABD Dışişleri Bakanı tarafından verilen Üstün Hizmet Ödülü; Dışişleri Bakanlığı Üstün Şeref Ödülü; ABD Başkanı Üstün Yönetim Ödülü ve ABD Savunma Bakanlığı Ordu Dairesi Üstün Sivil Hizmet Ödülü sahibidir.

Arapça ve Fransızca bilen Büyükelçi Satterfield, eğitimini Maryland Üniversitesi ve Georgetown Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

11 Temmuz 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Çağlayanlar - Bir Eric Edelman değil belki ama; İran karşıtı olduğuna göre kesin BOPcu. Zaten ABD gibi ülkelerde Cumhuriyetçi, Demokrat iktidar olsun başkan, dişışleri bakanı, Fed başkanı, stratejik ülke büyükelçileri başta tüm diplomatlar vs. bunlar her zaman önce ülkelerinin değişmez, çizgisi yıllar önce belirlenmiş ve hep korunan çıkarlarına, köklü devlet geleneğine bağlıdırlar.

Zamanlama gelen zatın Arapça biliyor olduğu ve "Suriye'de kalıcı politikalar(= diplomatik dil bu, açık lafzı; ABD'nin çıkarları doğrultusunda yeni Suriye ve çevresini dizayn) üretmek isteyen bir isim" olarak lanse edildiği, takdim edildiği düşünülünce; Satterfield'ın kendisi de zamanlama da manidar gözümüz "Eagle Eye" gibi görmeli, dört açmak yetmez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 00:31

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?