Reklamı Kapat

Asgari ücret masasında işçi de olmalı

Hak-İş Konfederasyonu 14’üncü Olağan Genel Kurulu’nun ilk gününü Ankara’da gerçekleştirdi.

Ahmet Sesli
Ahmet Sesli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Hak-İş Konfederasyonu’nun 14’üncü Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili eleştirilerde bulunarak, “Asgari ücretin belirlendiği komisyonda Hak-İş’in ve diğer konfederasyonların olmamasını yanlış buluyoruz. İşçilerin tamamımın temsil edilmediği bir komisyon sağlıklı sonuçlar alamaz. İkincisi asgari ücretin belirlenmesinde yoksulluk sınırı yerine açlık sınırının kıstas alınması tam bir garabettir.” diye konuştu.

Hak-İş Konfederasyonu 14’üncü Olağan Genel Kurulu’nun ilk gününü Ankara’da gerçekleştirdi. Düzenlenen kurula Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Saadet Partisi YİK Üyesi ve Hak-İş Konfederasyonu kurucu genel başkanlarından Yasin Hatiboğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkan yardımcıları Hasan Bitmez ile Fatih Aydın, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TİSK Genel Başkanı Özgür Burak Akkol, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve konfederasyona bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

ERDOĞAN: HAK-İŞ’İN YANINDA DURACAĞIZ

Genel Kurul’a hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul’un hayırlara vesile olmasını diledi. Hak-İş’in sendikal harekette önemli bir yeri olduğunu belirterek 31 Mart sonrası yönetimi değişen bazı belediyelerde Hak-İş üyelerine yönelik baskılara karşı Hak-İş’in yürüyüşünü hatırlatarak, “Haklarını hukuki olarak savunacağız. Hak-İş’in hakkını ararken yanında duracağız.” dedi.

GÖREVİNİ YAPSAYDI DEĞİŞİKLİK OLMAZDI

Gündemin bir diğer sıcak maddesi olan Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması ile ilgili de konuşan Erdoğan, “Yeni yönetim sisteminde, Merkez Bankası Başkanı’nı atama görevi Cumhurbaşkanı’na bırakılmıştır. Eğer ekonomi politikalarında Merkez Bankası kendisinden beklediğimiz rolü hakkıyla oynayabilmiş olsaydı, böyle bir değişikliğe ihtiyaç olmazdı” ifadelerini kullandı.

KARAMOLLAOĞLU: HAK-İŞ, MİLLİ GÖRÜŞ İLE KURULDU

Hak-İş’in Milli Görüş ile kurulduğunu ve bugün zirveye yükseldiğini belirterek konuşmasına başlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlenen genel kurulun hayırlara vesile olmasını dile getirdi.

ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENMESİNDE YANLIŞ KISTAS UYGULANIYOR

Konuşmalarına asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili eleştirilerde bulunarak devam eden Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“Asgari ücretin belirlendiği komisyonda Hak-İş’in ve diğer konfederasyonların olmamasını yanlış buluyoruz. İşçilerin tamamımın temsil edilmediği bir komisyon sağlıklı sonuçlar alamaz. İkincisi asgari ücretin belirlenmesinde yoksulluk sınırı yerine açlık sınırının kıstas alınması tam bir garabettir. Vatandaşlarının sadece karınlarını doyurup diğer ihtiyaçların görmezden gelindiği bir anlayış olabilir mi?”

Milli gelirin adil bir şekilde dağılımının yapılması gerektiğini ifade eden Karamollaoğlu, toplu iş sözleşmelerinde yoksulluk sınırından söz edilmediğini, herkesin açlık sınırını esas aldığını hatırlattı.

BİZ HER ZAMAN ADALETTEN YANA OLDUK

Çalışma hayatı dışında da değerlendirmelerde bulunan Karamollaoğlu, “Biz her zaman adaletten, liyakatten, şeffaflıktan ve ilişkilerde güzel ahlaktan yana olduk. Bunları savunduk. Siyasette elbette farklı fikirler olacaktır. Ancak bu farklı fikirlerin hainlik olarak nitelendirilmesini çok yanlış olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

ARSLAN: ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN SORUNLARIMIZ VAR

Genel Kurul’un ev sahipliğini yapan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise çalışma hayatına yönelik değerlendirmelerde bulunarak, atılan olumlu adımlara rağmen işsizlik olmak üzere birçok çözüm bekleyen sorunun olduğunu ifade etti. Arslan şunları söyledi:

“Sendikasız ve güvencesiz, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalışmaya her zaman itiraz ettik ve itiraz etmeye devam ediyoruz. İşsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla yeni sistem ve modeller geliştirilmesini istiyoruz. Kıdem tazminatının kaldırılması, yok edilmesi, düşürülmesi gibi bir yaklaşımı asla kabul etmiyoruz.”

KADROYA GEÇEN İŞÇİLERDE PROTOKOLE DÂHİL EDİLMELİ

2019 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi’ne dair işçilerin taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sunduklarını hatırlatan Arslan, “Bu bağlamda, kadroya geçen işçiler ile kapsam dışında bırakılan taşeron işçilerin de çerçeve protokole dâhil edilmesini ve artışlardan yararlanmasını istiyoruz. Hak-İş olarak, toplu iş sözleşmesinin kısa zamanda, masada uzlaşmayla sonuçlandırılmasını umut ediyoruz.” diye konuştu.

HÜKÜMET BU KOMİSYONUN YAPISINI HALEN NASIL KORUYABİLİYOR?

Türkiye'de milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret ile ilgili de açıklamalarda bulunan Arslan, “Asgari ücret konusu rakamların ötesinde bir anlam ifade ediyor. Kayıtlı çalışanların yüzde 50’sinden fazlasını ilgilendiren bir konuda masanın başında hükümet var. Diğer tarafında işveren tarafı var. Ancak işçi tarafı boş. Biz böyle bir komisyonun işçilerin taleplerine çare olabileceğini düşünmüyoruz. Hükümetin de halen bu eskimiş, köhne komisyon yapısını koruyup, arkasına sığınmasını da anlamıyoruz. Hak-İş’te DİSK’te o masada olmalı. Ancak böyle katılımcı, demokratik bir komisyon işçilerin taleplerini karşılayabilir.” ifadelerini kullandı.

BAKAN SELÇUK: HAK-İŞ SENDİKAL HAREKETİMİZDE ÖNEMLİ BİR ROL MODEL

Kurula hitap eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise konuşmasında çalışma hayatında var olan sorunların çözülmesinde sendikaların en büyük paydaş olduğunu belirterek, “Hak-İş, üye sendikalarıyla Kadın, Gençlik, Engelliler, İş Sağlığı ve Güvenliği komiteleriyle bu çabanın tam ortasında yer alıyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde yürüttüğü projelerle, örnek sendikacılık anlayışıyla sosyal adaletin sağlanmasında rol model oldu.” dedi.

YALÇIN: İŞÇİ-MEMUR BERABER HAREKET EDECEĞİZ

Memur-Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Yalçın ise genel kurula yaptığı hitabında, belediyelerde yaşanan sendika değiştirme baskıları ve işten çıkarmalar konusuna değindi. Belediyelerde yaşanan bu duruma işçi ve memurların beraber karşı duracağını ifade ederek, “Siyasi partilerin çekişme alanı kendi alanlarıdır, emek mücadelesi ile kavga etmesinler.” diye konuştu.

11 Temmuz 2019 - Ekonomi

Muhabir Ahmet Sesli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Hadra - AKP tarafından görevlendirilmiş Paralı Zavallılar, Kur'an ı kerimdeki bakara Suresindeki Akl etmezler, Bilmezler Düşünmezler ne yaptıklarını bilmezler manasındaki kimselerdir. Muhterem Bilge Başkan diyorki İşçide olmalı doğrudur amma ve lakin ''At Sahibine Göre Kişner'' hani milli görüş olsaydı neysen de Kapitalist Batıcı zihniyetten beklenemez, o durum İslamın Adalet timsali yönetim sahiplerince oluşturulur, ne Hikmmettir. Milli Görüşün Kurucusu Ölümsüz genel Başkanı Merhum Erbakan Hocamız : HAK-İŞ i, EĞİTİM-BİR SEN'i, MEMUR SEN'i, ve diğer Sağlık, Teknik vb sendikaları kurdurdu da Buugün kü hale Bakın: Eğitim, Memur, İşçi, Teknik Elemanlar , Teknik Mühendislik Odaları, Tıp Birliği, Doktorlar, Öğretmenler, Hemşireler vs vs saymakla bitmeyecek ne durumdadırlar !8 yıldır kim bu hale getirdi? Ekonomi ne Durumda Kimle zengin edildi* Ülke ne durumda Müsebbibi kimdir? Vesselam

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 13:04
02

Mi̇lli̇ - KİMİ, NEYİ YUHLUYORSUN BE KARDEŞİM. HAK-İŞ SENDİKASINI RAHMETLİ HOCAMIZ NECMETTİN ERBAKAN KURMUŞTUR. YAZIKLAR OLSUN O YUHLAYANLARA! ORADA OTURAN İHTİYAR DELİKANLILARDAN ( YASİN HATİPOĞLU-TEMEL KARAMOLLAOĞLU )GİDİN HELALLİK İSTEYİN, ELLERİNİ ÖPÜN. ALLAH ISLAH ETSİN SİZİ...

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 09:40
01

Ankara - Aldığım maaşı komple vereyim maaş kartımla beraber benim evimi geçindirsinler kaç ay kaç gün yetiyor aldığımız para hotri meydan hadi bakalım 3 kişilik aile çocuk 7 aylık bu imkanlarla nasıl gecinecek ve nasıl imkânlar bırakacağız yavrumuza biz bilmiyoruz hadi bakalım cesareti olan gelir aldığım maaşla evi gecindirir ev kira haydi bakalım diyecek söz yok

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 08:22

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?