Reklamı Kapat

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan'dan Kılıçdaroğlu'na çağrı

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek, "Yeni bir dönem var, gelin masada oturalım, müzakere edelim, arkadaşlarımız işlerine dönsünler" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

ATO Congresıum’da gerçekleşen HAK-İŞ 14'üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı'na Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, sendika temsilcileri ve 56 ülkeden çok sayıda davetli katıldı. 

Genel Kurulda konuşan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Sonuç alıncaya kadar, işten atılanlar işlerine dönünceye, sendikal baskılar son buluncaya kadar mücadelemiz devam edecek" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenen Arslan, "Yeni bir dönem var, gelin masada oturalım, müzakere edelim, arkadaşlarımız işlerine dönsünler, toplu sözleşmeler imzalansın. Kol kola bu masadan birlikte kalkalım. Bizim derdimiz işçiler, emekçiler ve onların hakları" dedi.  

KAPSAM DIŞINDA KALAN TAŞERON İŞÇİLERİ İÇİN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Taşeron sorununun, yıllardır çalışma hayatını olumsuz etkileyen önemli bir sorun olduğunu hatırlatan Arslan, "Ülkemizde 1 milyona yakın taşeron işçi kadroya alınarak, küresel kapitalizmin neoliberal dayatmalarına bir meydan okuma olarak çalışma hayatımızın en büyük reformu gerçekleştirilmiştir. Ancak başta KİT’lerde çalışan taşeron işçiler olmak üzere, kadroya geçemeyen, kapsam dışında kalan bütün taşeron emekçilerimizin kadroya geçebilmeleri için mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz" diye konuştu.

ENFLASYON FARKINI İSTİYORUZ

HAK-İŞ olarak 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin sorunlarının çözümü için mücadeleye devam ettiklerini belirten Arslan, "Kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçilerin ücret artışları yüzde 4+4’te kaldı. Bu gerçekten bizim kabul etmediğimiz bir durumdur. Emekliler, işçi emeklileri, Bağ-Kur emeklileri bütün emeklilere ve tüm kamu çalışanlarına uyguladığı sistemle enflasyon+ücret zamları devam etmiştir. Sayın Bakanımıza da arz ettik. Bu farkı istiyoruz. 400 bine yakın arkadaşımızın imzalarını topladık. Bu arkadaşlarımızın ücretleri enflasyon karşısında eridi. Bu arkadaşlarımız için enflasyon zammı talebimizi her platformda dile getirdik. Getirmeye de devam ediyoruz. Enflasyon farkı talebimize ilişkin şu ana kadar 400 bine yakın imza topladık. Ve bu imzaları temsili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza teslim ettik. Eğer uygun bir yer ayarlanırsa dilekçelerimizi kamyona doldurup bakanlığa teslim edeceğiz. Biz HAK-İŞ olarak sonuna kadar masada kalmaya, müzakere etmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU'NA ÇAĞRI: ARKADAŞLARIMIZ İŞLERİNE DÖNSÜNLER

Belediyelerde istifa eden işçilerin sayısının 17 bin 500 kişiyi aştığını ifade eden Arslan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenerek şunları söyledi:

"31 Mart seçimleri sonucunda başta CHP ve HDP’li belediyelerde henüz daha mazbatalarını almadan emek hareketinin öncü kuruluşu HAK-İŞ'e yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Bugün itibariyle belediyelerde baskılar nedeniyle istifa edenler 17 bin 500’ü geçti. Üyelerimizin baskı, tehdit, sürgün ile sendikamızdan istifa ettirildiğinin farkındayız. Arkadaşlarımız sendikalarından istifa ederken, ağlayarak istifa ettiler. Bu zulme susarsam vebal altında kalırım. Bunlara teslim olmayacağız, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Şunu bilin onların hakkı sizi yalnız bırakmayacak.
Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP yetkililerine mektup yazdık, randevu talep ettik. Bizi anlayın, bizi duyun, bizi fark edin, bizim feryadımızı sakın ha kulaklarınızı tıkamayın. Biz adalet, özgürlük, ekmeğimizi ve geleceğimizi istiyoruz başka bir talebimiz yok. Bu taleplerimizin yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Seçim öncesi vaatlerinizi unutmayın. Seçim bitti seçim öncesi konuşmaları bir kenara koyduk. Yeni bir dönem var, gelin masada oturalım, müzakere edelim, arkadaşlarımız işlerine dönsünler, toplu sözleşmeler imzalansın. Kol kola bu masadan birlikte kalkalım. Bizim derdimiz işçiler, emekçiler ve onların hakları. Kılıçdaroğlu'na buradan bir kez daha seslenmiş olalım." 

10 Temmuz 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Sesimiz - CHP belediyelerinde kimseyi sorla baskıyla hak işten cikarılmadı tam tersi sayın bakanlarımız herkes hur iradesiyle istediği sendikaya kayıtlı olabilir diye duyurdu fakat hak iş 1 senedir ne yaptı ne icraat yaptı hukumete Ne derse onla yandaş oldu agızlarına baktı herkez kendi iradesiyle buraktı

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 11 Temmuz 12:16

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?