Reklamı Kapat

Birol Aydın: Rehberimiz; adalet, vicdan ve merhamet olsun

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, KHK ile ortaya çıkan tabloyu gözler önüne serip, bir an önce atılması gereken adımları sıraladı…

Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, üç yıldır toplumu etkileyen Kanun Hükmünde Kararnameler’le (KHK) ilgili basın toplantısı düzenledi. Aydın, öncelikli olarak atılması gereken adımları sıraladı. OHAL’in bittiğini ancak uygulamalarının hâlâ devam ettiğinin altını çizen Aydın, “7 kez uzatılan ve 2 yıl süren OHAL’in bilançosu çok ağır oldu” dedi.

Rakamlarla OHAL sürecinden sonraki tabloyu gözler önüne seren Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydın, OHAL’in bittiğini ancak uygulamalarının hâlâ devam ettiğini kaydetti.

Ergenekon davasında 10 yıl sonra devletin ‘pardon’ dediğini hatırlatan Aydın, “Geç gelen adalet, adalet değildir. Evet, 15 Temmuz darbe gecesinin 3’üncü yılına girdik. Ama resmi olarak bitmesine rağmen OHAL uygulamasının bir ürünü olan KHK mağduriyetleri hâlen devam ediyor. Yeni bir başlangıç için tertemiz bir sayfa açalım. Rehberimiz ise adalet, vicdan ve merhamet olsun!” dedi.

500 BİN KİŞİ İŞLEM GÖRDÜ!

OHAL tablosunu rakamlarla ortaya koyan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“OHAL sürecince 150 bin kişi kamudan ihraç edildi. Özel sektörden de aynı şekilde binlerce kişi işinden edildi. Binlerce öğretmen ve akademisyen, eğitim hayatından ve akademik camiadan uzaklaştırıldı. 17 bin kadın cezaevlerinde. 0-6 yaş arası 865 bebek ve 3 bin çocuk hâlâ cezaevlerinde yaşamaya mahkûm. Toplamda 500 binden fazla vatandaşımız hakkında işlem yapılmış; aileleri ve çevresi hesaba katıldığında bu rakam milyonları bulmaktadır. Askeri öğrenciler, polis akademisi öğrencileri ve burada teferruatına giremeyeceğimiz birçok farklı şekilde bu süreçten etkilenen milyonlarca insan... Kaba taslak şu rakamlar dahi KHK ve OHAL işlemlerinden insanımızın, toplumumuzun ne kadar derin yaralar aldığını, milyonlarca insanın bu süreçten ne kadar olumsuz etkilendiğini gözler önüne sermektedir.”

DEVLET YILLAR SONRA ‘PARDON’ DİYOR!

Türkiye’nin 60 ve 80 darbesi ile 28 Şubat’ı yaşadığını hatırlatan Aydın, “60’lı yıllarda dedelerimiz, 80’li yıllarda babalarımız, 28 Şubat sürecinde bizim nesil, bu süreçte de çocuklarımız, gençlerimiz derin yaralar aldılar. Daha geçenlerde sonuçlanan Ergenekon ve Balyoz davaları hepimizin gözü önünde cereyan etti. Sonuçta 10 yıldan fazla süren bu süreç, geçen gün beraat ile sonuçlandı. Evet, 15 Temmuz darbe gecesinin 3’üncü yılına girdik. Ama resmi olarak bitmesine rağmen; OHAL uygulamasının bir ürünü olan KHK mağduriyetleri hâlen devam ediyor, kaybedilen her dakika, bu yaraları sarmak için gecikilen her günün maddî ve manevî bedeli daha da ağır olacaktır.” diye konuştu.

HAKİM VE SAVCILAR İLE OHAL KOMİSYONU ÜYELERİ ‘REİS BEY’ FİLMİNİ İZLESİN

Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şeyin, adalet ve hukuk olduğunu ifade eden Aydın, “Bu yaraları sarmanın, tedavi etmenin yolu da yöntemi de budur. Şimdi biz bu mağduriyetleri çözelim dediğimiz zaman şöyle itirazlar da gelebiliyor: ‘Efendim; biz masumları beraat ettirelim, işlerine döndürelim derken, araya suçlular da karışırsa ne olacak?’ Buradan çok açık ifade ediyorum: Bir suçluyu cezalandıracağım derken, onlarca belki yüzlerce insan mağdur edildi, şimdi tek bir insanın haksız yere ceza almasındansa; araya bir-iki suçlunun da karışma ihtimalini görmezden gelmeliyiz” dedi. “Hep birlikte bir sıfır noktası belirleyelim” diyen Aydın şunları kaydetti: “Geleceğimiz için, sağlıklı birlikteliğimiz için yeni ve tertemiz bir sayfa açalım. Rehberimiz, adalet, vicdan ve merhamet olsun! Yani hukuka hürmet esas alınsın.”

KHK SORUNUNA ÇÖZÜM REÇETESİ!

Aydın, mağduriyetlerin giderilmesi için acil atılması gereken adımları ise maddeler halinde şu şekilde sıraladı:

* Samimiyetle, başta mağdurlar olmak üzere herkes işin içine dâhil edilerek, bu problemleri nasıl aşacağımız konusunda istişare edilmeli, teklifler değerlendirilmelidir.
* Adaletin ve hakkın tecellisi için, bir an evvel KHK mağduriyetleri giderilmeli, bu bağlamda darbe ile yakından uzaktan ilgisi olmayan insanları kanunda yeri olmayan “iltisaklı” gibi ucu açık muğlak ifadelerle suçlamaktan, onlara “terörist” muamelesinde bulunmaktan vazgeçilmelidir.
* Biz ilk olarak; beraat ve takipsizlik aldıkları halde işine dönemeyen, iltisak, irtibat, sempati vs. gibi bahanelerle hâlâ bekletilen 20 binden fazla insanın acilen işlerine iade edilmesi gerektiğini ifade ediyoruz.
* Beraat veya takipsizlik alıp da işine dönebilen akademisyenler, son görev aldıkları eğitim kurumunda değil de 2008 tarihinden sonra kurulan yeni üniversitelerde ancak çalışabilmektedir. İşine dönebilen akademisyenler, bu şekilde ayrıca cezalandırılmamalı ve son görev yaptıkları kuruma dönebilmelidir.
* Beraat veya takipsizlik alanlara halen yurt dışı yasağı uygulanmakta ve müracaat etmelerine rağmen kendilerine pasaportları teslim edilememektedir. Bu kapsama kanser tedavisi için yurt dışına gitmek isteyen veya hacca gitme hakkını elde etmiş olanlar dahi girmektedir.
* Ayrıca savaş hukukunda bile yeri olmayan, kadın ve çocuklara bazı yerlerde yapılan kötü muamelelerin bir an evvel son bulması; cezaevinde bulunan bebek, çocuk ve kadınların özgürlüklerine kavuşması gerekiyor.
* OHAL Komisyonu’nun hızlı bir şekilde çalışmasını, altını çizerek söylüyorum “ince eleyip sık dokumadan”, süratle KHK sırasına göre elindeki dosyaları tamamlaması hususunda ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Ayrıca bugüne kadar incelemesi yapılmış, fakat keyfi karar ve bahanelerle ret kararı verilmiş dosyaların da yeniden ele alınıp, adil bir şekilde karara bağlanması gerektiğini düşünüyoruz.
* Askeri okullarda ve polis akademisinde öğrenci olanların uğradığı mağduriyetler giderilmeli, hakları iade edilmeli, bir geçiş süreci formülü uygulanmalıdır.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

09 Temmuz 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Hakan - Inşallah tez zamanda yuzbinlerce mağdurun sorunu çözülür

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 09 Temmuz 11:57
01

Mümin - Vicdanları körelmiş,gözlerine hakikate kapatmış,kin ve intikamdan başka bir şey düşünemeyen yüreklerinde merhametin zerresi kalmamış bu bu zihniyetten ve iktidar ile buna müktedir olanlardan böyle bir şey yapmaları beklemek çok zor.Ama sizin gibi vicdanlı insanlardan da allah cc ebeden razı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Temmuz 11:04

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?