Reklamı Kapat

İşsizlik ve mutsuzluk beraber artıyor

Türkiye üç kelime ile tanımlanıyor: Mutsuz, sinirli, gergin… Olumsuz havaya bürünen Türkiye’deki kötü duyguların ekonomiyle ilişkisini Erbakan Hoca’nın danışmanı Prof. Dr. Osman Altuğ ile inceledik.

Furkan Erten
Furkan Erten Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Ekonomik kriz, toplumsal kutuplaşma ve dahası… Türkiye, yapılan anketlere göre “mutsuz, sinirli ve gergin” olarak tarif ediliyor. Hatta mutsuzluk ve olumsuzluk konusunda kendimizi epey geliştirerek dünya dördüncüsü olduk. ABD’li araştırma şirketi Gallup’un 2019 Dünya Duygu Raporu’nda açıklanan verilere göre sinirli ülkeler sıralamasında altıncı, olumsuz deneyim de ise dördüncü sıradayız. Öte yandan TÜİK verilerine göre mutluluk oranı 2017 yılında %58 iken 2018 yılında %53,4’e geriledi. Mutsuzluğun temelinde yatan sebepleri araştırdığımız haberde ilk olarak ekonomik boyutu ele aldık. 54. Hükümet’in Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’nın danışmanı Prof. Dr. Osman Altuğ ile mutsuzluk ve ekonominin ilişkisini konuştuk.

EN SİNİRLİ TOPLUMLAR SIRALAMASINDA ALTINCIYIZ

ABD’li araştırma şirketi Gallup’un açıkladığı 2019 Dünya Duygu Raporu’na göre Türkiye olumsuz duyguların tavan yaptığı ülkeler arasında yer alıyor. En sinirli toplumlar sıralamasında altıncı sırada bulunan Türkiye’de, “Sinirliyim” diyenlerin oranı %40 oldu. Türkiye en stresli ülkeler sıralamasında onuncu basamakta yer alırken, en çok olumsuz deneyimin yaşandığı dördüncü ülke konumunda…

2019 YILI RAPORU MERAKLA BEKLENİYOR

TÜİK’in açıkladığı verilere göre mutlu olduğunu söyleyenlerin oranında düşüş yaşandı. Mutluluk oranı 2017 yılında erkeklerde %53,6 olarak açıklanan rakam, 2018’de %49,6’ya düştü. Bu rakam kadınlarda ise 62,4’den %57’ye düştü geriledi. Mutsuz olduğunu beyan eden insanların oranı da %11,1’den %12,1’e yükseldi. TÜİK’in sürekli seçim havasında geçen ve kutuplaşmanın zirve yaptığı 2019 yılına dair raporu da merakla bekleniyor.

“SORUNLARIN TEMELİNDE EKONOMİ YATAR”

Türkiye’nin neden bu kadar olumsuz, mutsuz ve gergin olduğunu değerlendirdiğimiz Prof. Dr. Osman Altuğ, işsizlikte artışla mutsuzluktaki artışın birbiriyle yakın şekilde hareket ettiğini söyledi. Altuğ, “Mutsuzluğu tek bir şeye indirgemek yanlış olur. Ailevi sebeplerden dolayı da mutsuz olunur. Adam eşiyle geçinemez, çocuklarıyla arası bozuktur. Ama bunların temelinde ekonomi yatar. Adam işsizdir, evine ekmek götüremez ve ailede huzursuzluk çıkar. Ekonomi iyi olursa ülkede bütün sorunları çözebilir, ortadan kaldırabiliriz. Bunun en önemli yolu işsizliği önlemektir. İşsizlik arttıkça mutsuzluk da artar. Türkiye artık, ‘Biri yer, biri bakar’ cümlesinin yaşandığı yer haline geldi. Adam gibi üretip paylaşacağız ve mutsuz olmayacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRK İNSANINI MUTSUZ EDEN TÜRKİYE’DE YÖNETİLEN EKONOMİK POLİTİKALARDIR”

Üretimsizliğin ekonomiyi kötü etkilediğini söyleyen Altuğ, “Türk insanını mutsuz eden bugün Türkiye’de yönetilen ekonomik politikalardır. Bu politikalar acilen değişmelidir. Üretim yapmamız gerekirken laf üretiyoruz. Servet üretilen bir değerdir. Bu yüzden üretmeliyiz. Ekonomik yönden yapılanmaya gidilmeli. Biz Refah-Yol yönetiminde böyle bir yapılanma yapmıştık. Bizim temel amacımız ekonomik, sosyoekonomik dengeler kurmak ve Türkiye’yi yeniden yapılandırmaktı. Havuz Sistemi’ni kurduk. Kalan paramızla da vatandaşa destek verdik, zam yaptık. Halkımız da rahat bir nefes aldı” açıklamalarında bulundu.

05 Temmuz 2019 - Ekonomi

Muhabir Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?