Reklamı Kapat

Dünyevileşme ciddi bir hastalıktır

Hz. Peygamber ümmetini dünyevileşme hastalığına karşı uyarmış ve dünya-ahiret dengesinin doğru şekilde kurulması gerektiğine vurgu yapmıştır.

Büyütmek için resme tıklayın

 Allah’ın Resulü ne toplumdan tamamen kopup inzivaya çekilmiştir ne de ibadetlerini ihmal etmiştir. O vaktinin bir kısmını ibadet ederek geçirmiştir. Kalan vakitlerde ailesi ile vakit geçirmiş, toplumun sorunları ile ilgilenmiş, geçimini sağlamak için ticaret yapmış ve ilmi çalışmalara katılmıştır.

Dünya ahiret yurdu için bir imkândır fakat bu imkânı doğru değerlendirenlerin sayıları bir elin parmakları kadar azdır.

“Bir kimseye dünyaya karşı zühd ve az konuşma hasletlerinin verildiğini görürseniz ona yaklaşın (ve sözlerini dikkatle dinleyin). Çünkü o hikmetli sözler eder veya ona hikmet ilham edilir.” Günümüzde Resulullahın bu ifadelerine uyan kaç kişi vardır acaba? İnsanlar oturup kalkıp dünyevi kazançlarından bahsediyorlar.

 Sehl İbnu Sad es-Saidi (r.a.) şöyle anlatır;

“(Bir gün) Resülullah aleyhissalâtu vesselâma bir adam gelerek: ‘Ey Allah’ın Resulü! Bana öyle bir amel gösterin ki, ben onu yaptığım takdirde Allah beni sevsin, halk da beni sevsin’ dedi. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm: ‘Dünyaya rağbet gösterme, Allah seni sevsin, insanların elinde bulunanlara göz dikme ki onlar da seni sevsin!’ buyurdular.”

Günümüz insanı yaptığı bütün hataları sevgi eksikliğine dayandırıyor. Bunun için psikolog desteği alıyor fakat kalıcı bir çözüme ulaşamıyor. Oysa Resulullah Allah ve O’nun kulları tarafından sevilmenin şartlarını açıkça belirtmiş: Dünyaya rağbet göstermemek, insanların ellerindekine göz dikmemek…

Enes (r.a.) şöyle anlatır: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm hastalanmıştı. Sa’d İbnu Ebi Vakkâs geçmiş olsun ziyaretine gitti. Yanına varınca Selman’ı ağlıyor buldu. Sa’d: Niye ağlıyorsun? Ey kardeşim, sen Resülullah aleyhissalâtu vesselâma arkadaşlık etmedin mi, şöyle değil mi, böyle değil mi (diye ağlamasını abes kılan bir kısım faziletleri hatırlattı). Selman radıyallahu anh şu cevabı verdi: Ben şu iki şeyden biri için ağlamıyorum: Ben ne bir dünya düşkünlüğü ne de ahiret gafleti sebebiyle ağlıyor değilim. Beni ağlatan Resülullah aleyhissalâtu vesselamın bir ahdidir. O bana bir husus ahdetmişti, şimdi kendimi o ahdi tecavüz etmiş görüyorum. Sa’d: Resülullah size ne ahdetmişti? diye sordu. Selman: Aleyhissalâtu vesselâm bana: ‘Birinize dünyalık olarak bir yolcunun azığı kadarı yeterli’ diye ahdetmişti. Ben kendimi bu haddi aşmış görüyorum. Sana gelince, ey Sa’d! Hüküm verdiğin zaman hükmünden, (hak) taksim ettiğin zaman taksiminden, bir şeye yöneldiğin zaman niyetinden Allah’tan kork.”

 ONLAR GÖKTEKİ YILDIZLAR GİBİYDİ

Hazreti Osman İbnu Affân radıyallahu anh anlatıyor: “Zeyd İbnu Sa’bît radıyallahu anh gün ortasında Halife Mervan’ın yanından çıkmıştı. Ben: ‘Bu saatte, Zeyd’i mutlaka sormak istediği bir şey için çağırmıştır (diye düşündüm ve kendisine kanaatimi) söyledim.’ Zeyd: O bize, Resülullah aleyhissalâtu vesselâmdan işittiğimiz bazı şeyler sordu. Ben Aleyhissalâtu vesselâmın: ‘Kimin emeli dünya olursa Allah onun işini aleyhine darmadağın eder, fakirliği iki gözünün arasında kılar, dünyadan eline geçen miktar da kaderinde yazılandan fazla olmaz. Kimin de kastı ahiret olursa, Allah, onun (dağınık) işini lehinde toplar, zenginliğini kalbine koyar, dünya nimetleri ona koşarak (kendiliğinden) gelir’ sözünü anlattım.” Abdullah İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Kim gam ve tasalarını bire indirir ve sadece ahiret tasasına gönlünde yer verirse, onun dünyevi gamlarını Allah izale eder. Kim de gam ve tasalarını dünya ahvaline dağıtacak olursa, Allah onun, vadilerden hangisinde helak olacağına aldırış etmez.” 

 

02 Temmuz 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?