Reklamı Kapat

Yeni Şafak yazarı: İlçelerdeki seçim yenilenseydi Ak Parti’nin kaybı büyük olacaktı

İktidar yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı Tamer Korkmaz, 23 Haziran İstanbul seçim sonuçları ile ilgili köşesinden değerlendirmede bulundu. Korkmaz, Ak Parti'nin başarısız olduğunu söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

YSK kararıyla yenilenen İstanbul seçiminde 806 bin fark yiyen Ak Parti'de sonuçlar sonrası değerlendirmeler yapılıyor. Medyada da Ak Parti'nin başarısızlığına dair analizler ve değerlendirmeler devam ediyor. Yeni Şafak gazetesi yazarı Tamer Korkmaz, Ak Parti'nin stratejisinin tutmadığını ve başarısız olduğunu söyledi. 

Korkmaz, "84 gün evvel, 16 ilçede seçimi önde kapatan Ekrem İmamoğlu ise 84 gün sonraki seçimde bu kez 28 ilçede kazandı. 23 Haziran’da İstanbul’daki ilçe belediyelerinin seçimleri de yenilenseydi; AK Parti’nin kaybı büyük olacaktı! AK Parti’nin, 23 Haziran seçimi için uyguladığı siyasi strateji tutmamıştır: Başarısız olmuştur… Gerekli dersleri çıkarabilecekler mi; bekleyip göreceğiz!" ifadelerini kullandı. 

Korkmaz'ın "Tekrarlanan Seçim’in ardından…" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

İstanbul için beklenen bir sonuçtu. Beklenmeyen ise aradaki farkın “tahminlerin hayli üzerinde” olmasıydı.

31 Mart’taki 13 binlik fark, 23 Haziran’da 806 bine çıktı. Yenilenen İstanbul seçimini; İmamoğlu Yıldırım’a karşı yüzde 9’luk farkla kazandı.

Bu denli farkı; YSK’nın 31 Mart seçimini iptal etmesine, İstanbul seçmeninin verdiği tepki olarak kayda geçirmek gerekiyor.

Belli orandaki seçmende; İmamoğlu’nun, iptal kararıyla “mağdur edildiği” kanaatinin oluştuğu aşikârdır…

AK Parti adayından CHP adayına kayda değer oranda bir oy geçişi olmuştur: Şöyle ki, 31 Mart’ta Yıldırım’a oy verenlerden yüzde 4’ünün Pazar günü İmamoğlu’nu tercih ettiği görülüyor.

31 Mart seçiminde 39 ilçenin 23’ünde oyların çoğunluğunu elde eden Binali Yıldırım; yenilenen seçimde sadece 11 ilçede üstünlük sağlayabildi…

84 gün evvel, 16 ilçede seçimi önde kapatan Ekrem İmamoğlu ise 84 gün sonraki seçimde bu kez 28 ilçede kazandı.

23 Haziran’da İstanbul’daki ilçe belediyelerinin seçimleri de yenilenseydi; AK Parti’nin kaybı büyük olacaktı!

*

AK Parti’nin, 23 Haziran seçimi için uyguladığı siyasi strateji tutmamıştır: Başarısız olmuştur…

Gerekli dersleri çıkarabilecekler mi; bekleyip göreceğiz!
 

25 Haziran 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?