Reklamı Kapat

Özel Yurtlar mı? Devlet Yurtları mı tercih edilmeli?

Üniversite okumak için memleketlerinden farklı illere giden üniversite öğrencileri barınma sorununu nasıl çözeceklerini düşünmeye başlarlar. Bu aşamada öğrencilerin iki alternatifi vardır.

Büyütmek için resme tıklayın

Ya bir ev kiralayarak ev de ikamet edeceklerdir ya da bir öğrenci yurduna kayıt yaptırıp yurtta kalmaya başlayacakladır. Yaşadıkları şehirden farklı bir şehre giden öğrenciler, şehre alışmak ve şehrin şartlarına uyum sağlamak zorlu bir süreç olduğu için ilk yıllarında yurtta kalmayı tercih ediyorlar. Yurtta kalmayı tercih eden öğrenciler için iki alternatif bulunuyor. Ya Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde yer alan bir devlet yurdunda veya özel olarak hizmet veren özel bir yurtta kalacaklardır. Peki özel yurt mu, devlet yurdu mu?

Devlet mi özel mi ? 

Yurt kıyaslaması yapabilmek için aylık yurt ücretlerini, yurt içi imkanları, yurtta yaşama şartlarını ve ulaşım gibi sorunları da kıyaslamamız gereklidir.

Devlet yurtları için 2019 yılı yurt ücretleri:

1.tip yurtlar aylık ücret 168 TL’dir.

2.tip yurtlar aylık ücret 180 TL’dir.

3.tip yurtlar aylık ücret 213 TL’dir.

4.tip yurtlar aylık ücret 237 TL’dir.

5.tip yurtlar aylık ücret 258 TL’dir.

6.tip yurtlar aylık ücret 285 TL’dir.

1.tip yurtlar eski yurtlar olup, 4 – 5 – 6 tip yurtlar ise son dönemde açılan yurtlardır. Eski yurtlarda odalarda kalabalık bir şekilde kalabilirken yeni tip yurtlarda tek kişilik odalar, iki ve üç kişilik odalar yer alıyor. KYK’ya bağlı yurtların özellikleri tüm yurtlarda standarttır. Ancak özel yurtlarda durum tam tersi şekildedir.

 Devlet yurdunda kalan öğrenciler için KYK tarafından günlük yeme yardımı da yapılmaktadır. Sabah kahvaltısı için 4 TL, akşam yemeği için 8.5 TL olan yemek yardımı gün içinde tüketilmek zorundadır. Aksi durumda yemek yardımı kullanılamamaktadır. Özel yurtlarda yemek yardımı yoktur. Tam pansiyon bir yurtta kalıyorsanız yemek dahil ücret ödersiniz. Yarım pansiyon bir yurtta kalıyorsanız sabah kahvaltınız ve akşam yemeğiniz ücrete dahilken öğle yemeğiniz dahil değildir.

Özel yurt ücretleri;

Özel yurtların aylık ücretleri yurdun okula uzaklığına, odalarda barınacak öğrenci sayısına, yurdun tam pansiyon, yarım pansiyon olması durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu kriterlere göre am pansiyon ve okula çok yakın olan, spor salonu olan ve konum itibari ile merkezi bir nokta da yer alan özel bir yurdun aylık ücreti tek kişilik oda için 2000 TL, iki kişilik oda için 1650 TL, üç kişilik odalar için 1350 TL civarındadır. İstanbul’da manzarası olan ve imkânları daha lüks olan yurtlar da mevcuttur. İstanbul’da özel yurt fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız ‘’ İstanbul yurtlar ‘’ linkine tıklayabilirsiniz. Aylık 3000 TL ile 10000 TL arasında yer alan lüks yurtları ve İstanbul’un merkezi olmayan ve okul kampüslerine daha uzak mevkilerde yer alan özel yurtlar için aylık ücretler 500 TL ile 1000 TL arasında değişkenlik gösterir.

İstanbul dışında okuyacak öğrenciler içinde yurt ücretleri farklılık göstermektedir. İstanbul gibi büyükşehir olan Ankara’da okuyacak öğrenciler için özel yurt fiyatları okul kampüslerine uzaklık, yurt imkanları, odalarda kalacak kişi sayıları gibi etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Ankara’da özel yurt fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız ‘’ Ankara yurtlar ‘’ linkine tıklayarak yurt fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Ankara’da yurt fiyatlarını genel olarak yazmak gerekirse tek kişilik odalar 1250 TL’den başlarken imkanları daha lüks ola ve daha merkezi konumlarda yer alan yurtlarda tek kişilik oda fiyatları 2500 TL’den başlamaktadır.

Ankara ve İstanbul gibi bir öğrenci kenti olan ve büyükşehir statüsünde olan Eskişehir’de de özel yurt ücretleri farklılık gösterir. Eskişehir’de apart evler çok yaygın olduğu için yurt ücretleri de Ankara ve İstanbul’a göre düşüktür. Standart özelliklere sahip tek kişilik bir yurt ücreti aylık 450 TL’den başlıyor. Üniversiteye çok yakın olan ve lüks imkanları lan bir yurt için tek kişilik oda ücreti 1250 TL’den başlıyor. Eskişehir’de özel yurt fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız ‘’ Eskişehir yurtlar ‘’ linkine tıklayarak yurt ücretlerini görebilirsiniz. 

Devlet yurdu ve özel yurt imkanlarını şu şekilde kıyaslayabiliriz:

1 ) Devlet yurdunda 1.tip yurt odalarında 6 kişi aynı oda da kalabilirsiniz. 6. Tip yurtta ise tek başınıza kalabileceğiniz bir odanız olur.

Özel yurtlarda ise en fazla 3 kişilik odalarda kalırsınız. Ödeyeceğiniz ücrete göre tek kişilik bir oda da kalabilirsiniz.

2 ) Devlet yurdunda 1. Tip yurtlarda internet ve televizyon imkanı sadece ortak kullanım alanları olan kantinler, cafeler, yemekhanelerde vardır. 6. tip yurtlarda ise odanızda televizyon, kablosuz internet imkanı vardır.

Özel yurtlarda ise her oda da kablosuz internet ve televizyon imkanı vardır.

3 ) Devlet yurdunda tüm yurt tiplerinde yurda giriş saati 24:00’dır. Bu saatten sonra yurda giremezsiniz. Ayrıca yurtta kalıyorsanız gece belirli bir saatte yurtta kaldığınıza dair imza föyüne imza atmanız da gerekecektir.

Özel yurtlarda yurda giriş saati sınırlaması yoktur. İstediğiniz saatte yurda giriş yapabilirsiniz. Ayrıca yurtta kaldığınıza dair imza atma zorunluluğunuzda bulunmamaktadır. Eğer apart şeklinde bir öğrenci yurdunda kalıyorsanız kendi dairenizde kalıyormuş gibi yurtta kalırsınız. Apart yurtlar Eskişehir’de çok yaygındır. Eskişehir özel yurt kontenjanlarını ve fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız ‘’ Eskişehir yurtlar’’ linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

4 ) Devlet yurtlarında oda genişliği tuvalet ve banyo hariç standart olarak 24 metrekaredir. Özel yurtlarda bu standart yoktur ve yurdu işleten işletmecinin istediği gibi tasarlanan odaların genişlikleri farklılık gösterir.

5 ) Devlet yurdunda kalabilmek için üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra KYK üzerinden başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yapanlar arasından özel durumu( şehir, gazi yakını, babası veya annesi olmayanlar, terör mağduru) olanlar doğrudan yerleştirilirken diğer başvurular KYK yerleştirme sistemine göre yerleştirilir. Bu durumda yedek kalma veya yurda yerleşememe ihtimalinizde bulunuyor.

Özel yurtlarda ise böyle değil. Kontenjan dolana kadar doğrudan giderek kayıt işlemini yapabiliyorsunuz. İstanbul gibi öğrenci sayısının milyonu aştığı bir şehirde özel yurt kontenjanlarını ve özel yurt fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız ‘’ İstanbul yurtlar ‘’ linkine tıklayabilirsiniz.

6 ) Eski tip devlet yurtları okul kampüslerine uzakken yeni tip devlet yurtları okul kampüsleri içinde veya çok yakınındadır. Bu durumda kaldığınız yurt tipine göre ulaşım sorununuz olabilir veya okula kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel yurtlar genellikle kampüslerin çok yakınında yer aldıkları için ulaşım sorununuz olmaz. Ayrıca özel yurt seçimi size kaldığı için ulaşım sorunu da sizin seçiminize bağlıdır. Devlet yurdunda bu konu tamamen şansınıza kalmıştır. Ankara’da okuduğunuz üniversitenin yakınında yer alan özel yurtları ve Ankara yurt fiyatlarını öğrenmek istiyorsanız ‘’ Ankara yurtlar ‘’ linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

7 ) Devlet yurdunda size küçük bir dolap ve oda içinde ortak kullanabileceğiniz bir masa verilir.

Özel yurtlarda kendi odanızda kullanabileceğiniz masa ve kendinize özel geniş bir dolabınız olur. Özel yurt imkanları lüks ise odanın tamamını kendi istediğinize göre dizayn edip kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak devlet yurdu mu, özel yurt mu kıyaslaması kişilerin yaşam tarzına ve ekonomik durumlarına göre göreceli bir tercihtir. Öğrencilik hayatınız boyunca konforlu, kendi hayatınızı kendinize bağlı olarak yaşamak istiyorsanız öze yurtları tercih etmelisiniz. Özel yurtlarda giriş çıkış saatlerinde özgür olacak, okula yakınlığını dilediğiniz gibi belirleyebileceğiniz bir yurtta kalma imkânına sahip olacaksınız. Devlet yurdunda ise gece belirli saatlerden sonra yurda giriş yapamayacaksınız.

24 Haziran 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?