Dışişleri Bakanlığı'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Birleşmiş Milletler'in hazırladığı rapora dair önemli bir basın açıklaması yaptı

Büyütmek için resme tıklayın

Dışişleri Bakanlığı, 'BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'in gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili hazırladığı rapora ilişkin basın açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Raportörü Callamard tarafından hazırlanan raporun BM üyesi ülkelerce önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasıyla ilgili Birleşmiş Milletler'in raporunun önemine dikkat çeken Dışişleri Bakanlığı, şu açıklamayı yaptı:

"BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Sayın Agnes Callamard’ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında bugün yayınladığı rapor, sözkonusu cinayetin aydınlatılmasına yönelik olarak ilgili makamlarımızca titizlikle sürdürülmekte olan soruşturma kapsamında varılan tespitleri teyit etmektedir.
Sözkonusu rapor, bu kapsamda, Kaşıkçı cinayetinin uluslararası insan hakları hukuku, Konsolosluk İlişkilerine Dair Viyana Sözleşmesi ve BM ilkeleri başta olmak üzere, uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı bir şekilde, önceden planlanmak suretiyle gerçekleştirildiğini gözler önüne sermektedir.
BM Raportörü Sayın Callamard’ın, Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle açığa kavuşturulmasına ve sorumlularının hesap vermesinin sağlanmasına yönelik tavsiyelerini kuvvetle destekliyor, BM üyesi tüm ülkeleri ve ilgili uluslararası kuruluşları sözkonusu tavsiyelerin hayata geçirilmesi hususunda ısrarcı olmaya davet ediyoruz."

20 Haziran 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?