Moody's Türkiye'nin kredi notunu B1'e indirdi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin kredi notunu B1 seviyesine düşürken görünümü negatif hale getirdi. Karara Hazine ve Maliye Bakanlığı tepki gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moodys, Türkiye'nin kredi notuyla ilgili önemli bir karar aldı.

Türkiye'nin kredi notunu Baa3 seviyesinden B1 seviyesine düşüren Moody's, görünümü ise negatif olarak bıraktı.

Moody's tarafından verilen kredi notu 'yatırım yapılabilir' seviyenin dört basamak aşağısı olarak değerlendiriliyor.

Daha önce Fitch's ise Türkiye'nin kredi notunu BB seviyesinde 'yatırım yapılabilir' düzeyin iki basamak aşağısı olarak değerlendirmişti.

"MOODY' TARAFISIZLIK İLKESİNE AYKIRI HAREKET EDİYOR!"

Moody's'in kararına Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan tepki geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan basın açıklamasında Moody's kararının tarafsızlık ilkesiyle çeliştiği ifade edildi.

Moody's kararına tepki gösteren Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya dair şu açıklamayı yaptı:

"Moody's'in kararı Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmamakta. Kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı soru işareti yaratmakta.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından verilen not indirim kararı, Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmamakta ve bu nedenle kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yaratmaktadır. Kuruluş, yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin borçlarının rezervlerinden 2,6 kat fazla olduğuna vurgu yapmıştır. Bu oran, Moody's'in bizden daha yukarıda notlandırdığı bazı gelişmekte olan ülkelerde dahi bizim çok üzerimizdedir.
Ayrıca, kısa vadeli dış borcun yaklaşık yarısı da bankacılık sektörüne ait olup Türk bankaları ve Türk reel sektörü, Türkiye'ye ilişkin algının oldukça kötü olduğu, CDS spreadlerinin çok yükseldiği Ağustos-Eylül 2018'de dahi borçlarını yenileyebilmişlerdi. Bu yılın ilk çeyreğinde de borç çevirme oranı bankacılık sektörü için %128, reel sektör için %165 düzeyinde gerçekleşmiştir.
Ayrıca döviz rezervlerine ilişkin olarak uluslararası düzeyde üzerinde mutabakata varılmış bir ölçüt bulunmamasına rağmen Dünya Bankası verilerine göre, son beş yıllık ortalamalara bakıldığında Türkiye'nin ithalat üzerinden ölçülen rezerv yeterliliği Türkiye ile benzer olarak tanımlanabilecek gelişmekte olan Avrupa ülkelerine yakın seyretmektedir.
Ekonomik kırılganlıklar değerlendirilirken dikkate alınması gereken bir diğer unsur da ekonomik aktörlerin borçluluk düzeyidir. Türkiye, hem toplam ekonomi hem de her bir ekonomik aktör düzeyinde bakıldığında oldukça güçlü bir performans göstermektedir.2018 yılı sonu itibarıyla, gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin ortalama toplam borcunun GSYH'ye oranı %212,6 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye'de %156,8'dir. Benzer şekilde Türk kamu kesiminin borçlarının GSYH'ye oranı %33,6 düzeyinde seyrederken gelişmekte olan piyasalar ortalaması %49,7'dir.
Türk hane halklarının borç yükü GSYH'nin % 14,7'siyken gelişmekte olan piyasalar ortalaması %37,6'dır. Finansal sektörümüzün borç yükü GSYH'nin %33'ü seviyesindedir. Buna mukabil yükselen piyasa ortalaması %33,6 olarak gerçekleşmiştir. Reel sektörümüzün toplam borcu GSYH'mizin %75,5'i iken gelişmekte olan piyasalar ortalaması %91,7 düzeyindedir.
Tüm bu verilerin yanında:
*Kamu bankalarının yeniden sermayelendirilmesinin tamamlanması,
*Ödemeler dengesinde ithalat düşüşü ve ihracatta yaşanan artış ile sağlanan düzelmenin reel olarak döviz ihtiyacını ortadan kaldırması,
* İVME paketi ile birlikte ihracata yönelik firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve diğer reform ajandasının kararlılıkla uygulanması,
*Enflasyonda sağlanan düşüş trendi,
*Artan turizm gelirleri,
*Adalet Bakanlığımızın Yargı Reformu Strateji Belgesi ve bunun gibi pek çok olumlu gelişmenin de göz ardı edildiğini üzülerek görmekteyiz.
Normal koşullarda açıklamaya gerek bile duymadığımız "kurumların bağımsızlığı" ve "serbest piyasa" konusu da Kredi Derecelendirme Kuruluşu tarafından haksız bir şekilde ele alınmıştır. Merkez Bankası bağımsızlığına ve Merkez Bankamızın izlediği politikalara ilişkin olarak, Türkiye sabit kur rejiminin ve bağımsız olmayan para politikasının olumsuz sonuçlarını 2001 krizi ile çok ağır bir şekilde deneyimlemiştir. Türkiye'nin 2003 yılından beri uyguladığı ekonomik politikalardaki temel unsur, her koşulda serbest piyasa ekonomisinin gerekleri ile uyumlu hareket etmek olmuştur.Bugün de dalgalı döviz kuru, sermaye akımlarının serbestliği ve girişimciliğin teşvik edilmesi ekonomi politikalarımızın merkezinde yer aldığı gibi bunun aksi Türkiye Cumhuriyeti için ne bugün ne de yarın asla söz konusu olmayacaktır.''

15 Haziran 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Eogur - Hayır Allah için, ne bekliyorlar ki? “Derhal herkes Türkiye’ye yatırım yapmalı” notu mu vermeli? Akıl vaaar, mantık var. Memleketin neyi kaldı da neyine yatırım yapsınlar.. bir tek insan gücü kalmış, onda da herkes 40-45’ten sonra emekli olmanın peşinde.. bu mu dünya? 70 yaşındaki İngiliz çalışıyor, ama 40 yaşındaki Hasan emmi çalışmak istemiyor.. Neden?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 03:01

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?