Fetih ruhunu yaşamaya davet ediyoruz

AGD-MGV tarafından her yıl İstanbul’un fethinin hangi manayı taşıdığını nesillere aktarmak için düzenlenen İstanbul Fetih Şöleni, bugün İstanbul Esenler Stadyumu’nda gerçekleştirilecek.

Sezer Yılmaz
Sezer Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul’un fethinin 566’ncı yıldönümünde Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) tarafından geleneksel olarak düzenlenen İstanbul Fetih Şöleni bugün İstanbul Esenler Stadyumu’nda gerçekleştirilecek. Program öncesi Anadolu Gençlik Derneği ve Milli Gençlik Vakfı Genel Başkanı Salih Turhan, gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu.

İslam’ın ortaya koyduğu fetih anlayışı ile batılın ortaya koyduğu fetih anlayışının birbirinden farklı olduğuna değinen AGD-MGV Genel Başkanı Salih Turhan, “İslam’ın ortaya koyduğu fetih anlayışının insanları diriltmek için bir çaba olduğunu aktarmak için yoğun çaba ortaya koyuyoruz” dedi.

FETİH RUHUNU DİRİ TUTMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

İstanbul’un fethinin, 1969 yılında Milli Görüş teşkilatının kurulduğu günden bu yana çeşitli programlar ile icra edildiğini kaydeden Turhan, “Burada tabii tarihi bir kronolojik bilgiyi aktarmak için değil, bu programları fethin ne manaya geldiğini, oradaki ruhu diri tutmak için yapıyoruz. Sultan Fatih’in yaptıklarını, Akşemseddin Hazretleri’nin yaptıklarını günümüzdeki gençlere nasıl olur da anlatırız diye yıllardır büyük organizasyonlara imza atıyoruz” ifadelerini kullandı.

BATILIN YANLIŞLARINI ORTAYA KOYMAK İSTİYORUZ

İslam’ın ortaya koyduğu fetih anlayışı ile batılın yanlışlarını ortaya koymak için mücadele ettiklerini ifade eden Turhan, “Bu şehir Peygamber Efendimiz’in müjdelediği bir şehir. Bu müjdeye mazhar olmak için binlerce kilometreden gelen Eyüb el-Ensari (ra) yaptıkları fedakârlıkları gençlerimize aktarmak ve fethin manasından, ruhundan istifade etmek gibi bir gayretimiz var. Hepinizin bildiği gibi bu fetih meseleleri gündeme geldiği vakit Batı’nın ortaya koyduğu fetih anlayışı ile İslâm’ın ortaya koyduğu fetih anlayışını kasıtlı olarak birbirine karıştırmak isteyen, fetih sadece kılıçla yapılıyormuş gibi aktaran bir süreçle karşı karşıyayız. Batı’nın ortaya koyduğu fetih anlayışının bütün âlemi yok etmek için yapılan bir çalışma olduğunu anlatmak, İslam’ın ise ortaya koyduğu anlayışın insanları diriltmek için bir çaba olduğunu aktarmak için yoğun çaba ortaya koyuyoruz” açıklamasında bulundu.

FETİH RUHUNU YAŞAMAYA DAVET EDİYORUZ

Yıllardır fetih kutlamalarını stadyum tahsisinde problem yaşadıkları için İstanbul’da yapamadıklarını belirten Turhan, “Ama bu sene Esenler Stadyumu’nda yurt dışı ve yurt içinden binlerce insanımızın katılımı ile fetih programını icra edeceğiz. Ayasofya’nın camiye çevrilmesini yeniden gündeme getireceğiz. Bütün insanımızı fetih ruhunu yaşamak için davet ediyoruz” dedi.

15 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?