Bayraktutar: Milletin değerleriyle oynamayı bırakın

Eğitim-İş Sendikası’na bir tepki de Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar’dan geldi.

Sezer Yılmaz
Sezer Yılmaz Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortak düzenlenen 4-6 yaş arası Kur’an kursuna Eğitim-İş Sendikası’nın dava açacak olmasına Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar sert bir dille tepki gösterdi. Çocukların dini eğitim almasının anayasal bir hak olduğunu belirten Bayraktutar, “Siz bir sendikasınız, bu milletin değerleri, inançları ve milli duygularıyla oynamayı bırakın, gelin ülkenize hizmet etmeyi vazife edinin. Bu milletin değerleri ile oynamayı artık bırakın” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında ortak protokol çerçevesinde 4-6 yaş grubu çocuklar için düzenlenen Kur’an kursu yürütmesini durdurmak için Eğitim-İş Sendikası dava açacağını duyurmuştu. Konu ile ilgili birçok sivil toplum kuruluşu tepki gösterirken bir tepki de Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası’ndan (Diyanet-Sen) geldi. Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, gazetemize yaptığı açıklamada duruma tepki gösterdi.

ANAYASAL BİR HAKTIR

Eğitim-İş Sendikası’nın aldığı bu kararın toplumun değerlerinden uzak olduğunu belirten Bayraktutar, “Bu insanların zihniyetleri tamamen bu toplumun değerlerinden uzaktır. Bunların zaten kendileri bir projedir. Anayasal çerçevede bu çocukların milli değerlere göre yetiştirilmesi bir hak, insan haklarıdır. Bunların insan hakları diye bir dertleri yok. Bunların dertleri Türkiye’nin milli değerleriyle oynamak ve bu milletin yetiştirilmesine engel olmaktır. Resmi kurumlar arasında yapılan bu çalışma milletin aslına uygun şekilde eğitim vermesi görevidir” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZA MİLLİ DEĞERLERİ ANLATMAK ZORUNDAYIZ

2013 yılından bu yana düzenlenen 4-6 yaş grubu Kur’an kursu ile 2 milyonu aşkın çocuğa okul öncesi eğitim verildiğini dile getiren Bayraktutar, “Toplumumuzda kadınlarımız sosyal alanda çalışmaktadır. Aileler çocuklarına milli kimliğini anlatmak zorundadır. Çalıştığı takdirde bundan çocuklar mahrum kalmaktadır. Anayasa’nın 24’üncü maddesinde çocukların din eğitimi ve dini alanda yetiştirmeleri anne babaların vesayetine verilmiştir. Bu anayasal hakkı Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı resmi kuruluşlar olarak bu okul öncesi eğitim çalışmasını yürütmektedir. Buna vatandaşlarımız tarafından büyük teveccüh vardır” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIN KARNE SEVİNCİ

17 Eylül 2018 Pazartesi günü başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı dün sona erdi. Yaklaşık 18 milyon öğrenci, karne alarak yaz tatiline girdi. Öğrenciler, eğitim öğretim yılının yorgunluğunu atacakları yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline başlamanın heyecanını yaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığının yeni çalışma takvimine göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekildiği için okullar 9 Eylül 2019’da açılacak.

15 Haziran 2019 - Gündem

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?