Prostat kanseri; evreleri ve tedavisine ilişkin yeni gelişmeler

Prostat kanseri ile ilgili son gelişmeler dikkat çekiyor. Evreleri ve tedavisi ile ilgili birçok bilginin yaygın olduğu prostat kanserine ilişkin yeni bilgi astım ile ilgili...

Prostat kanseri; evreleri ve tedavisine ilişkin yeni gelişmeler
Haber albümü için resme tıklayın

Prostat kanseri, erkeklerde prostat bezinde görülen ve çoğunlukla da ileri yaşta olan ortaya çıkan kötü huylu tümörlerin diğer organlara yayılmasıyla görülen bir kanser çeşididir.

Sağlık alanında güncel ve ilginç haberlerden bir ile karşınızdayız. Astımın prostat kanserini önlediği yakın zamanda ortaya çıkmış. Ne yani astım hastası mı olalım diye düşünen erkekler olabilir. Elbette yaşam kalitesini yok eden astım hastalığı gerçekten çok kötü bir hastalıktır ve ömür boyu özen-bakım istiyor. Ancak her işte bir hayır var derler ya? İşte bu haber de bu deyime tam oturan bir haber… Astım hastalığın semptomlarını hatırlayacak olursak; tipik olarak öksürük, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması ve nefes alma güçlükleri olarak sayılabilir.

ARAŞTIRMA NEREDE YAPILDI?

Astım hastalığının prostat kanserini önlediği bilgisini elde etmek için özel bir araştırmaya girilmiş değil. Ancak her buluş gibi; başka bir şey aranırken bambaşka bilgilere Varılıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, astımın prostat üzerinde böyle bir etkisi olabileceğine inanıyor. Bu grup yaklaşık 48.000 erkeğin tıbbi geçmişlerini gözden geçirerek bulguları Uluslararası Kanser Dergisinde yayınlamış.

Bu kişilerin verileri anket yoluyla toplanmış; Buna ek olarak, katılımcılar Johns Hopkins ekibinin tıbbi kayıtlarını analiz etmesine izin vermişler. Bu kaynaklar sayesinde, çalışma 1986'dan 2012'ye kadar erkek sağlığının oldukça detaylı bir resmini ortaya çıkardı. Bu dönemde 800'e yakın erkek prostat kanserine yenik düştü.

İlginç bir bükülme ile, agresif prostat kanseri astım öyküsü olan erkeklerde görülme olasılığı yüzde 29 azaldı. Dahası, astımlıların bu kanser türünden ölme riski yüzde 36 daha düşüktü. Bu bağlantının diğer faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını merak eden ekip, astım teşhisi konduğunda erkeklerin astım ilaçlarının kullanımını ve yaşlarını hesaba kattı. Bu veriyi denkleme eklerken bile, ekibin orijinal bulguları bozulmadan kaldı. Araştırmacılar, bu net sonuçlara rağmen astım hastalığı kesin olarak prostat kanserini önler" demek doğru olmayabilir demekten de geri kalmıyorlar.

PROSTAT KANSERİ TEDAVİSİ

Prostat kanserinde erken tanı aşaması çok önemlidir. 5o yaş ve daha üzerindeki bütün erkeklerin doktora başvurarak prostat bezi kontrolü yaptırması çok önemlidir. Prostat kanseri meydana gelmemesi için alınacak olan tedbirler, radyasyon yayıcı alanlardan mutlaka uzak durulmalı, alkol ve sigara gibi bağımlılık oluşturan, sağlığa zarar alışkanlıklardan mutlaka uzak durulmalıdır.

 • Türkiye’de, Prostat Kanserinden gerçekleşen ölümlerin oranı bütün erkek vefatlarının 1/38’ine karşılık gelmektedir.
 • 6 erkekten birisinde ömründe prostat kanseri görülmektedir.
 • Erkeklerde en çok ortaya çıkan kanser türüdür.
 • Tüm dünyada her sene 1.000.000 erkekte görülmektedir.
 • Erken evrelerde bu kanser türü ölüm riski çok düşüktür.

Çok ilerlemiş boyutta prostat kanseri ölüm riski vardır. Fakat hastalara aşı uygulaması gerçekleştirilmekte aşı tedavisi ise hastanın kaç sene yaşatır sorusuna da cevap olmaktadır. Bu aşı sayesinde ileri derecede prostat hastaları 5 ay daha fazla yaşamasında etkilidir.

PROSTAT KANSERİ EVRELERİ

İdrar problemleri ile etkisini hissettiren, zamanla belirtileri ağırlaşan prostat kanseri teşhis edildikten ve hangi evrede olduğu belirlendikten sonra hastalara tedavi uygulanır. En doğru tedavi şeklinin belirlenmesi için prostat kanseri evrelerinin belirlenmesi gerekir. Yapılan sınıflandırmalar sonucunda prostat kanserinin 4 farklı evresi olduğu açığa çıkarılmıştır. Kanser hücrelerinin henüz prostat bezi içerisinde yer aldığı evre ilk evredir; hastalık yayıldıkça evreler de artar.

PROSTAT KANSERİ 1. EVRE

Prostat kanserinin ilk evresinde kanser hücreleri yalnızca prostat salgı bezinin içerisinde bulunur. Hastalık yayılmamıştır ve bu nedenle hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Bu evrede kan testi sonuçlarında PSA değeri 10’un altında çıkar. Dijital rektum muayenesinde kanserli hücreler tespit edilemez, prostat görüntüleme teknikleri de bu evrede yetersiz kalır. Tümörün henüz mikroskobik ölçekte olması ve hastaya ciddi rahatsızlıklar vermemesi prostat kanserinin ilk evresinin teşhisini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle özellikle 45-50 yaşından itibaren erkeklerin düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeleri önerilir.

PROSTAT KANSERİ 2. EVRE

Prostat kanseri hücreleri henüz bezin içerisindedir. Büyümeye başlamış ancak vücudun diğer kısımlarına yayılma fırsatı yakalayamamıştır. Tümör prostat bezinin tek lobunda da her ikisinde de olabilir. Bu evrede hastalığın teşhis edilmesi halinde hasta ciddi bir tedavi programına alınarak kanser hücrelerinin yayılması engellenir.

PROSTAT KANSERİ 3. EVRE

Prostat bezinin dokusunun içerisinde hapsolan kanserli hücreler üçüncü evreden itibaren bez dışına yayılmaya başlar. Ancak bu evrede de yayılma oldukça kısıtlıdır. Çevresel dokulara ilerleyen kanser hücreleri henüz lenf sistemine ya da diğer organlara yayılmamıştır.

Prostat kanserinin ilk üç evresinin aslında birbiriyle benzer olduğu söylenebilir. Kanser yayılmamıştır ve bu nedenle tedavisi yapıldığında hastalıktan tamamen kurtulma imkanı vardır. Prostat kanserinin kapsamlı tedavileri için dördüncü evreye geçilmiş olması gerekir. Prostat kanserinin son evresinde kanserli hücrelerin yayılmasını önlemek üzerine tedaviler şekillendirilir.

PROSTAT KANSERİ 4. EVRE

Kanserli hücreler dördüncü evrede prostat bezi ve çevresinden hızla uzaklaşarak lenf sistemine, kemiklere, karaciğere ve akciğerlere yayılır. Dördüncü evrede kanserli hücreler kemiklere sıçramışsa uzun soluklu tedaviler uygulanır ve hastanın yaşam süresi bu durumdan düşünülenin aksine çok fazla etkilenmez. Fakat sıçrama organlara olursa tedavinin sıklığı ve şiddeti artar. Prostat kanserinin dördüncü evresi diğer tüm evrelerden kanserli hücrelerin yayılması nedeniyle farklılaşır. Kanserin dördüncü evresinde olunması hastaların moralini bozmamalıdır. Az önce de belirttiğimiz gibi kanserli hücrelerinin nereye yayıldığı da önemlidir. Uzmanlar hücre yayılmasını belirledikten sonra hastanın hayat kalitesini devam ettirmek üzere tedavileri şekillendirirler.

PROSTAT KANSERİNİN EVRELERİNİN BELİRLENMESİ

Prostat kanseri teşhisi konulduktan sonra, kanserin ne denli yayıldığının ve prostat bezinin dışarısına çıkıp çıkmadığının tespit edilmesi gerekir. Prostat kanseri teşhisi koyulan herkese az sonra belirteceğimiz testlerin tamamı yapılmaz; biyopsi sonuçları hangi testlerin uygulanacağını belirler. Prostat kanserinin evrelerinin teşhis edilmesi için uygulanan testleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dijital rektum muayenesi
 • PSA oranını belirlemek için kan testi,
 • Transrektal ultrason,
 • Rektal prob kullanılarak MR çekilmesi,
 • Karın ve pelvis bölgesinde CT taraması,
 • MR ve kemik taraması.

14 Haziran 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?