Reklamı Kapat

Ek ders ücretleri ödenmeyen öğretmenler bankaya tepkili

Bayramdan önce öğretmenlerin ek ders ücretlerinin yatırılması talimatı verilmesine rağmen bazı banka şubeleri ile eğitimciler arasında gerginlik yaşanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi öğretmenlerin ek ders ücretlerini henüz hesaplara aktarmayan Ziraat Bankası Adıyaman Şubeleri’nin eğitim camiasında huzursuzluk oluşturduğunu söyledi.

Bilindiği üzere yetkili makamlar tarafından ek ders ücretlerinin Ramazan Bayramı tatili öncesinde 31 Mayıs 2019 tarihine kadar ödenmesi hususunda her türlü önlemin alınması, herhangi bir gecikmeye sebebiyet verilmemesi şeklinde resmi yazı tüm kurumlara gönderilmişti. Ancak okulların ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tahakkuk servislerinin tüm işlemleri zamanında gerçekleştirmelerine rağmen Adıyaman’da Ziraat Bankası’nın kurumların hesabına aktarılan ücretleri çalışanların hesaplarına aktarmamış olması dolayısıyla birçok öğretmen hala ek ders ücretlerini alamayarak mağdur edildi.

Yaşanan ödeme gecikmesi ile ilgili öğretmenlerin tepkisini dile getiren Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Ali Deniz “ilgili banka, 2 Haziran tarihinden itibaren ilgili kurumların hesaplarına gönderilen ek ders ücretlerini 10 Haziran 2019 itibariyle tüm işlemler tamamlanmasına rağmen hala ödemeleri gerçekleştirmemiş ve öğretmenlerin nazarında ek ders ücretleri üzerinden hukuksuz bir biçimde kazanç sağladığı şüphesi oluşturmuştur” dedi. Söz konusu bankanın bu ödeme gecikmesi nedeni ile eğitim camiasında güvenilirliğini yitirdiğini bilmesi gerektiğini ifade eden Deniz “ek ders ücretlerinin banka tarafından henüz ödenmemiş olması bazı kesimler tarafından devletin ekonomisinin zayıflığı, hazinede para kalmadığı, ödemelerin yapılamayacağı şeklinde menfi ve art niyetli, toplumsal kaosa sebebiyet verecek yorumlara sebep olmuştur” şeklinde konuştu.

BANKA VERDİĞİ SÖZÜ TUTMUYOR

31 Mayıstan bu güne kadar sorunun çözülmesi için ilgili banka yöneticileri ile bazı görüşmeler yaptıklarını ve kurumlar tarafından 3 Haziran 2019 tarihli text dosyalarının gönderilmesi halinde ödemelerin hemen yapılacağına dair söz verildiğini söyleyen Deniz, bankanın verdiği bu sözü de tutmadığını ifade etti. Ali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiçbir kurum veya şahsın kamu çalışanlarının ücretlerinden hukuksuz biçimde kazanç elde etme veya ücretleri saklı tutma, bekletme hakkı yoktur. Ek ders ücretlerini bayram öncesi alacaklarına dair hükümet tarafından güvence verilen eğitim camiası Adıyaman’da Ziraat Bankası tarafından mağdur edilmiştir. Eğitim çalışanlarının normal zaman dilimlerinde her ayın altısında aldığı ücretlerin 31 Mayıs 2019 tarihinde ödenmesine dair bakanlık emri söz konusuyken 10 gündür ödenmemiş olmasının geçerli hiçbir mazereti yoktur, olamaz. Bu bir ihmalden kaynaklanıyorsa ihmale sebebiyet verenler hakkında gerekli işlemler gecikmeden yapılmalıdır; bir ihmal söz konusu değilse bu beceriksizliktir ve bilinmelidir ki basit bir ücret ödemesini 10 gün geciktiren böylesi bir beceriksizliğe camiamızın tahammülü yoktur. İlgili banka ile maaş ve ücret ödemeleri için imzalanan protokolün eğitimciler yanında tarafı olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda protokolün gereği olarak ya sorunu bugün itibariyle çözüme kavuşturarak ücretlerin hesaplara aktarılmasını sağlamalı ya da protokolü tek taraflı olarak feshetmelidir.”

10 Haziran 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Burak - kamu bankası memurun ücretinin gecelik faizi peşine düşmüş, bu ülkenin iflah olması ancak mucizelerle gerçekleşir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Haziran 11:46

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?