Çocuklara paylaşımı nasıl öğretebiliriz?

Anne-baba çocuğun nazarından birinci derecede önemli kişilerdir.

Büyütmek için resme tıklayın

Onların sevgilerini kardeşiyle paylaşmak istemeyen çocuk, bunu tepkisel olarak gösterebilir. Zira çocuk artık anne-baba tarafından daha az sevileceğine ve önemsenmeyeceğine inanmaktadır. O nedenle çocuk, kardeşini kendisini sevilen kişilerin sevgisinden koparan bir kişi olarak görebilir.

TAVSİYE VE ÖNERİLER

Çocuğun vicdani duyarlılığını arttıracak açıklamalar yapın. Kardeşine yardımcı olması için teşvik edin. Çocuğun oyuncaklarını kardeşiyle paylaşması için teşvik edin. Çocuğunuzun paylaşım eksenli ilişkilerini ödüllendirin.

Çocuğunuzu kardeşiyle ilişkileri konusunda eleştirmeyin. Kardeşler arasında ayrım yapmayın. Bir sorun olduğunda iki tarafı da dinleyin ve kardeşlerin uzlaşmaları konusuna teşvik edici olun. Çocuğa yaşantısal olarak model olmaya çalışın.

ÇOCUĞU NASIL MOTİVE EDEBİLİRİZ?

Anne, çocuğu okula uğurlamadan önce güzel bir kahvaltı hazırlayabilir. Aile fertleri sofrada sohbet edebilirler. Bu, çocuğu güne hazırlayacak ve stresini azaltacaktır. Okuldan çıkışta neler yapılacağına dair önemli planlar yapmak da çocuğun motivasyonunu arttırabilir.

Çocuk okuldan geldiğinde ders çalışması yönünde  baskı yapmayın önce dinlenmesini sağlayın.

Bir süre çocuğun oyun oynamasına müsaade edin. Çocuğun oyun saatlerine iştirak etmeye çalışın.

Çocuğunuzla geçirdiğiniz vakitler çocuğunuzun motivasyonunu geliştirecektir. Okulu çocuk için sıkıcı hale getirmeyin. Çocuk çevresinde gördüğü şeyleri gerçekçi şekilde değerlendiremez açıklamaya ihtiyaç duyar. O nedenle çocuğa açıklama yapmalı ve onu rahatlatmalısınız.

Çocuğunuza yaptığınız açıklamalar onun korkularını azaltacaktır.

Çocuğunuza okulla ilgili bilgiler verin ve bütün çocuklar gibi onun da okula gitmesi gerektiğini ifade edin. Çocuğunuz sizden yardım istediğinde onun yanında olun. İhtiyacı olduğunda onun yanında yer alacağınızı belirtin. Çocuk ödevlerini yaparken zorlanabilir, böyle durumlarda ona yardımcı olun.

Televizyonu açık tutarak çocuğunuzu bağımlı hale getirmeyin.

Sizi televizyon seyrederken gören çocuk ödevlerini yapmak istemeyecek, sizinle birlikte TV seyredecektir. Bu tür sorunlara sebebiyet vermemek için çocuğa doğru örnek olun.

Ödevler bittikten sonra çocuğun istediği bir şeyi yapabilir ve onu ödüllendirebilirsiniz.

YAŞINA UYGUN KURALLAR KOYUN

Anne-babalar çocuğun yaşının üstünde bir beklenti içine giriyorlar. Bu durum onun kendine güvenini zedeler ve çocuk ben yetersizim diye düşünmeye başlar.

Anne-babalar çocuğa sorumluluk verirken yaşını ve yeteneklerini dikkate almalılar. Çocuk verilen görevi yapamadığında yardımcı olmalı ve teşvik etmelidirler.

ÇOCUKLAR YARININ BÜYÜKLERİDİR

Anne-babalar dışarıdaki kimselere aşırı ihtimam gösterirken çocuğu pek önemsemezler. Onun hiçbir şeyden anlamadığını ve davranışlarını değerlendiremeyeceğini düşünürler. Oysa çocuk, anne-babanın her hareketini değerlendirir ve kendince anlamlar yükler.

ONA DEĞER VERİN

Anne-babalar aşağılayıcı ifadelerle çocuğu yola getirebileceklerine inanırlar. Dışarıdaki insanlarla ilişkilerinde son derece nazik olurken çocuğu aşağılayarak azarlar ve yerden yere vururlar. Bu durum çocuğun ruhsal yapısında örselenmelere neden olabilir. O nedenle aile, çocuğun hatalarını uygun bir üslupla belirtmeli ve ona çözüm yollarını göstermelidirler.

HOŞGÖRÜNÜN DE BİR SINIRI VARDIR

Çocuklarımızla ilişkilerimizde sabırlı ve hoşgörülü olmalıyız. Fakat yerli yersiz hoşgörü göstermek çocuğun disipline olmasına engel olur. Çocuk istediği her şeyi yapabileceğine inanır. Bu nedenle anne-baba gerektiğinde hayır diyebilmelidirler.

04 Haziran 2019 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?