Reklamı Kapat

Taşgetiren: Ak Parti bünyesinde Davutoğlu ve Gül henüz rüşeym halinde

Karar yazarı Taşgetiren, "Ak Parti bünyesinde iki hareket olduğunu ve bunlardan biri Davutoğlu merkezli, diğeri Ali Babacan biraz da Gül ile alakalı diyerek ikiside henüz rüşeym halinde." diye yazdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, bugünkü köşesinde "Ak Parti bünyesinde iki hareket olduğunu belirterek ikiside henüz rüşeym halinde" diye yazdı. Taşgetiren Ak Parti bünyesinde bulunan hareketleri "biri Ahmet Davutoğlu merkezli, diğeri Ali Babacan... Ali Babacan biraz da Abdullah Gül ile alakalı." olduğunu belirtirken Gül kanadında Sadullah Ergin, Hüseyin Çelik, Nihat Ergün, Beşir Atalay'ın varolduğunu iddia etti. "Abdullah Gül işin ön aktörü değil" diye yazan Taşgetiren, "ama katkıda bulunacak" ifadesini kullandı.

Davutoğlu ile ilgili olarak ise Taşgetiren, "Ankara’da "Devlet yapılanması", Diyarbakır’da "Kimlik Meselesi", Konya’da "Din-Devlet-Siyaset ilişkileri..." gibi. Davutoğlu ayrıca entelektüel muhitlerle, kimi kanaat önderleri ile de görüşmeler yapıyor." diye yazdı.

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren'in "Ak Parti bünyesinde iki hareketli alan" başlığı ile yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

"İki hareket var Ak Parti bünyesinde.
Biri Ahmet Davutoğlu merkezli, diğeri Ali Babacan... Ali Babacan biraz da Abdullah Gül ile alakalı. Her iki hareket henüz rüşeym halinde. Rüşeym, yani embriyon, tohum özü, oğulcuk… Hani ana kovandan ayrılıp yeni bir küme oluşturan yapı.
Bir süredir buluşmalar gerçekleşiyor.
Her iki yapının ana gerekçesi, uzunca bir süre içinde sorumluluk aldıkları partinin “rota kayması” yaşadığı. Bir anlamda “Biz bu değildik, bunu amaçlamamıştık” diyorlar.
Herkes bu iki hareketi okumaya çalışıyor. Ne yapıyorlar, ne yapacaklar, partiyle ve birbirleriyle ilişkileri nasıl olacak?
Bir kere partiyle farklılaşıyorlar. Eleştirileri var, itirazları var. Hazırlık yapıyorlar. Hem itiraz hazırlık gerektiriyor hem de farklı ne söyleyeceklerse, o.
Her iki hareketin içinde, Ak Parti hükümetlerinde önemli görevler üstlenmiş, partinin doğum-gelişme seyrine tanıklık etmiş isimler var. Mahremi biliyorlar. Halen olan bitenleri biliyorlar.
Bir yanda Abdullah Gül, Ali Babacan, Sadullah Ergin, Hüseyin Çelik, Nihat Ergün, Beşir Atalay var. Ekonomi, yargı, çözüm süreci vs’nin ana aktörleri. Bildiğim kadarıyla Abdullah Gül işin ön aktörü değil, olmak da istemiyor, ama katkıda bulunacak.
Diğer yanda Davutoğlu. Danışmanlık, dışişleri bakanlığı, başbakanlık, Ak Parti genel başkanlığı… Bütün bir dış siyaset, artı partiden ayrılış süreci… Davutoğlu kimi eski Ak parti milletvekilleri ile ve onların ifadesiyle “15 Temmuz gecesi darbe girişimine direnişi organize edip de bugün görevde olmayan il başkanları…”
Davutoğlu artık siyasi literatürde “Manifesto” diye anılan bir çıkış yaptı. O manifestodaki her madde bir tür petek kabul ediliyor ve illerde yapılacak toplantılarla “İçinin doldurulması” ön görülüyor. Ankara’da “Devlet yapılanması”, Diyarbakır’da “Kimlik Meselesi”, Konya’da “Din-Devlet-Siyaset ilişkileri...” gibi. Davutoğlu ayrıca entelektüel muhitlerle, kimi kanaat önderleri ile de görüşmeler yapıyor."

# ABDULLAH GÜL İLE İLİŞKİLİ:

28 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?