Reklamı Kapat

Saç Ekimi

Saç ekimi; dökülmüş veya seyrelmiş saçların restore edilmesi, yeniden yerine koyulabilmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir operasyondur.

Büyütmek için resme tıklayın

Saç ekimi; dökülmüş veya seyrelmiş saçların restore edilmesi, yeniden yerine koyulabilmesi amacıyla yapılan estetik cerrahi bir operasyondur. Aslında yapılan işlem, Plastik cerrahinin temeli olan otolog (kişinin kendisinden alınana) doku nakli işlemidir. Plastik cerrahinin temel amacı kişinin görünümünü iyileştirmek, böylece kendisiyle ve çevresiyle barışık bireyleri topluma kazandırmaktır. Saç ekimi de bu amaca hizmet eden en temel ameliyatlardan biridir.

Kaş, sakal ve bıyık eksikliklerinde, bu alanların onarımı/ekimi için materyal olarak yine saç bölgesinden alınan kıl kökleri kullanılmaktadır. Bu nedenle saç ekimi tanım kapsamına kaş ekimi, sakal bıyık ekimi de girmektedir.

Saç ekimi ülkemizde yaygın olarak yapılmaktadır. Ülke genelinde aynı standart kuralların uygulanması gerekmektedir. Saç ekimi öncelikle cerrahi bir işlemdir ve bütün cerrahi işlemlerde uyulması gereken kuralların tamamına adım adım uyulmalıdır.

SAÇ EKİMİ AMELİYATI HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR ?

-Saçsızlık durumlarında ve her türlü yanık bölgelerinde saç ekimi uygulaması ,uygun görülebilir.

Kadınlarda,erkek tipi saç dökülmesi gibi durumların gelişmesinde saç ekimi işlemi hastaya yapılabilir.

Doğumdan sonra oluşan saç dökülmelerine bağlı ve her türlü genetik sorunlarda saç dökülmesi bir diğer adı ile kongenital (Doğuşsal) lokal saç kayıplarında saç ekimi hastaya yapılabilir.

- Herhangi bir enfeksiyona ve hastalığa bağlı durumların gelişmesinde,lokal bölgesel saç dökülmelerinin fazlası ile arttığı durumlarda saç ekimi işlemi hastaya yapılarak,bu sorunun kısa sürede azalmasına öncü olunur.

- Saçın aşırı çekilmesi ,kopma durumlarının hızlı bir şekilde artması sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapma ve saç bağlama sonrası oluşan kopukluklarda)oluşan dökülmeler (Traksiyonel alopesi) işlemi uygulanarak,saç ekimi başarılı bir şekilde hastaya nakledilir.

Sürekli saç kaşınmalarında fazla baskı ile saçı tarama ve gereksiz oynama durumlarında saç zarar görür ve bu aldığı zarardan ötürü dökülmeye başlar.Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde olması ve istenmeyen kopuklukların gelişmesi sonrası (trichotillomani) adı verilen psikolojik rahatsızlıkta saç ekimi işlemine ihtiyaç duyulabilir.

Bu tür sorunlarda,strese bağlı durumlarda saç hiç olmadığı kadar zarar görerek,istenmeyen dökülmelere yol açıyor. Bu tipik durumların ortadan kalkması psikolojik işlevin artması yerine azalması gerekir. Saç ekimi genelde bilinçli kişilere özel olarak yapılmaktadır. Saç ekimi yapıldıktan sonra hasta bu tikleri kesinlikle devam ettirmemelidir. İşlem uygulaması sonrası istenmeyen alerjiler oluşabilir.

25 Mayıs 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?