Reklamı Kapat

Tunceli'nin ismini Dersim olarak değiştirmişti... Flaş açıklama!

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye tabelasında yer alan 'Tunceli' isminin 'Dersim' olarak değiştirilmesine yönelik belediye meclisi kararıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Tunceli Belediye Başkanı TKP’li Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye binasındaki tabelaya ‘Tunceli’ yerine ‘Dersim’ yazılmasına ilişkin belediye meclisinde alınan kararla ilgili basın toplantısı düzenledi. Başkan Maçoğlu, Tunceli Belediyesi’nde asılı tabelanın altında daha önce ‘Dersim Belediyesi’ ibaresi de olduğunu hatırlatarak, belediye meclisi kararının valilik onayıyla uygulamaya konulabileceğini söyledi.

Komünist belediye başkanı Reuters'a konuştu: Sosyalizmin yolunu açmak istiyoruz

“VALİLİK ONAYLAMAZSA KARAR UYGULANAMAZ”

Kentte yaşayanların çoğunun ‘Dersim’ yazılı tabelaya olumlu baktığını kaydeden Maçoğlu, valiliğin kararına göre hareket edeceklerini belirterek, “Yaptığımız belediye meclisi toplantısı sırasında önergeyle bu yönde başvuru yapıldı. Belediye meclisinde arkadaşlarımızın çoğunun oylarıyla bu önerge kabul edildi ve bu karar alındı ama esasen hepimiz çok iyi biliyoruz ki yerel yönetimlerde belediye meclislerinin aldığı kararların tamamı il makamına yani valilik makamına gidiyor. Valilik onayından sonra hareket ediliyor yani valilik kararının olur ya da olmaz kararından sonra alınan kararlar için harekete geçiliyor. Valilik onaylamazsa zaten karar uygulanamaz” diye konuştu.

Komünist Başkan Tunceli'nin adını değiştirdi!Başkan Maçoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bizim burada yaptığımız ‘Dersim’ adını politikleştirmek değil, halkın talepleri doğrultusunda talebi yerine getirme meselesiydi. Şunu belirtelim; bizim verdiğimiz, uyguladığımız bir karar yok. Alınan belediye meclisi kararı, il makamına gönderildi. Sonucunu bekleyip, göreceğiz yani il makamının oluruna göre de davranacağız.”

23 Mayıs 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

12

Ali Aydın - Tabelanın asılmasına Bahçeliyide Çağır Güzel kıvırır ve şenlikle açılış yaparsınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 10:35
10

Alperen Bozkurt - 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 2. Maddesi'ne göre İl ve İlçe isimleri sadece Kanunla değiştirilebilir ve Kanun yapma yetikisi de sadece TBMM'ndedir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 17:11
09

Kavunska Kavunovich - Dersim Olmamış Bence Maçagrad Falan daha güzel olurdu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 16:27
08

Hyko - sayın maçoğlu .ozaman başkan olduğunuz tunceli belediye başk anlığı makamızından istifa edersiniz.yeni seçimlerde DERSİM ismi onaylanırsa oranın belediye başkanı olursunuz.Anayasa ile konulan bir ismi kıytırık belediye meclisi kararı ile değiştiremezsiniz.Ha derseniz ki iandım inat.BAĞBUĞ ATATÜRK'ün uyguladığı cezalrı tekrar tatbik etmekten onur duyarız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 16:07
06

Yasin - Boş işlerle uğraşma başkan. Tarlalar seni bekliyor.

Petrolüdde topraktan çıkartıp işle ve ciftçiye bedava dağıt. Ülkeyi kalkındır vede benim oyumda ölene kadar senin olsun.

Hayallerle yaşama başkan.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 08:15
05

Murat - memlekette bolluk bereket huzur olunca isimiz tabela tc heykel degistirme calismalari ile geciyor napsinlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 08:05
04

Ali - Adam insanca anlatıyor yani biz istiyoruz ama valilik izin vermez ise konu düşer diyor herkesin bi şey isteme hakkı vardır kanunlar kabul eder veya etmez .bu ülkede hak hukuk var herkes hakkını ararsın .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 02:33
03

Çağlayanlar - Tunceli'de Bilinçli tarım yapıp refahı arttırmaya çalışan harama el uzatmadığını düşündüğümüz sayın Maçoğlu acaba Dersim'in Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ki çağrışımlarını dahası gerçeğini biliyor mu?

Bizce sayın Özdemir İnce'nin 27/11/2009 tarihli Hürriyet'de neşredilmiş "Dersim Edebiyatı" başlıklı yazısını da okumalı. Yazıdan minik bir alıntı:

"Osmanlı döneminin askere gitmeyen, vergi vermeyen, komşu köy, kaza, ilçe ve kentleri talan eden, kaçakçılıkla geçinen Dersim’in isyanlarını, eşkıya çapulculuklarını bir yana mı bırakalım ? 1937 isyanının nedeni de aynı eşkiyalık anlayışıdır. Ayrıca Koçgiri ve Seyh Sait isyanları gibi siyasal tarafı da vardır. 21 Mart 1937 gecesi başlayan Dersim Ayaklanması hakkında ABD’nin Türkiye büyükelçiliği Washington’a şu raporu gönderiyor:

“Toplumun sosyal yapısı tipik sosyal özellikler taşıyor ve geniş halk yığınlarının hükümetle olan tek irtibatını aşiret reisleri sağlıyor… Türk hükümeti ekonomik açıdan sorunu çözmeye çalışıyorsa da yöre insanları yollar, köprüler, okullar vs, yapılmasına karşı koyuyor. Son ayaklanma: hükümetin, bölgenin sosyal ve ekonomik şartlarını ıslah etmek üzere geliştirdiği reform programını, daha önce elde edilmiş haklara tecavüz şeklinde gören liderleri tarafından başlatıldı”

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 02:11
01

Dadaş - adam gibi çalışacaksan çalış o iğrenç ideolojini devletin içine sokmadan çalış.

millet biliyor geçmişte ne haltlar yediğinizi.

hainliğin lüzumu yok Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşadığını unutma.

Yanıtla . 23Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 23:20
11

Dersi̇m - @Dadaş 01 nolu yoruma cevabı: Sen hayırdır birader azından çıkanı belliki bilmeden şuursuzca dilegetiriyorsun

Geçmişte yaşanan tek şey zamanın hükümeti tarafından yapılan soykırım vahşet terör eylemidir bunu öğren

T.C. topraklarında yaşıyoruz senden daha eski osmanlıdan daha eski zamandan beri bu vatan vatansa bunu bilki bizlerin de sizlerden çok emeği ile hepberaber kuruldu

Dadaş yazmandan yola çıkarak senin geçmişinle alakalı bir bilgide vereyimde belki utanacak yüzün varsa böyle cahil cahil konuşmak yerine başını önüne eğer utanırda geçmişinizi bir ararştırırsın senin dadadş ların çoğu para için Dersim halkını çoluk çocuk yaşyı gebe demeden katlettiler

birde sen kimin nesi oluyorsunda havlıyorsun o yörenin halkına iradesine sen önce havlayacaksan devletin başına çöken teröriste tepkini göster kendisi malum Cumhuriyet düşmanı fetöcünün önde gidenidir tesmi kurumlardan T.C. yi kaldırdığında havladınmı birde elinin altında tuttuğu köpekçiği var düne kadar ülkücülükten yalanır dururdu şimdi terörist kıçı yalayıp kendisine kemik atılmasını bekleyip vatanını satıyor bunlara tepki gösterdinmi yoookkkk

Cahil bir şahıs olduğun apaçık ortada birdha bilmediğin anlamadığın ve en önemlisi haddin olmayan konulara kullanamadığın beynini alet etme yanar devreler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Mayıs 00:29
07

Keko - @Dadaş 01 nolu yoruma cevabı: hacım haklısın da, devlet kurumlarından tc yazısını kaldıran da bizim yerlı ve milli hükümetti,hatta milletten biraz cesaret alsalardı daha neler değişecektı iyi kötü biliyoruz,balık baştan kokarmış,abdullah gül degılmıyd ıbitlis olabılır "sevgılı norşinliler "dıye

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 24 Mayıs 10:48

İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?