Reklamı Kapat

Öğretmeni görmezden gelerek ‘Yeni Model’ mümkün değil

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yeni getirilen ortaöğretim sistemi ile ilgili kaygılarını dile getirdi…

Sezer Yılmaz
Sezer Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ortaöğretim sisteminde köklü değişiklikler öngören Yeni Ortaöğretim Modeli ile ilgili kaygılar giderek artıyor. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yeni sistemle oluşacak mağduriyetleri görmezden gelerek yeni bir sistemin hayata geçirilmesinin mümkün olmayacağını belirterek, “Eğitim sistemindeki alınan her kararı sahada uygulayacak olan öğretmenlerdir. Onların görüşlerini dikkate almayacak, mahrumiyetlerini yok sayarak, mağdur olma ihtimallerini görmezden gelerek yeni bir modeli hayata geçirmek mümkün değildir” dedi.

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren Yeni Ortaöğretim Modeli geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Lise müfredatında köklü değişiklikler getiren sistem yeni tartışmaları da beraberinde getirdi. Birçok eğitimci yeni sistemle ilgili kaygılarını dile getirirken Memur-Sen ve Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, gazetemize yeni ortaöğretim modeli ile ilgili kaygılarını dile getirdi.

NORM FAZLASI RİSKİNİ TAŞIYOR

Yeni sistemle beraber derslerin çeşidinde ve saatlerinde değişiklik yapmanın riskler taşıdığını dile getiren Yalçın, “Başarılı ve sürdürülebilir bir eğitim sistemi, eğitimin sorunlarına çözüm getirmenin yanında sistemin aktörü öğretmenlerin hak ve menfaatlerini koruyan topyekûn bir iyileşmeyi hedef alan, birini diğerine feda etmeyen tasarım modelidir. Mücbir bir sebep olmadıkça, derslerin saatinde ve çeşidinde bir değişikliğe gitmek, okulların fiziki altyapısının ve mevcut insan kaynaklarının verimli kullanılamaması yani bazı branş öğretmenlerimizin norm fazlası olması riskini taşımaktadır. Ders çizelgelerinde ve dolayısıyla saatlerinde yapılacak herhangi bir değişiklik, norm kadro fazlası veya açığı oluşturmaya doğrudan etki eden, bu nedenle çok boyutlu düşünülmesi gereken dönüşüm alanlarıdır” uyarısında bulundu.

KADRO FAZLASI OLUŞTURACAK

Yalçın, bazı branşlardaki öğretmenlerin mağdur olabileceğini vurgulayarak, “Bakanlık tasarısında beden eğitimi, müzik ve görsel sanatlar gibi derslerin zorunlu olmaktan çıkarılıp sadece birinin seçilebileceği bir öneride bulunması bu branşta çalışan öğretmenlerimizin norm kadro fazlası olmasını doğuracaktır” diye konuştu.

UYGULAYACAK ÖĞRETMENLERDİR

Öğretmenleri ve öğrencileri doğrudan ilgilendiren tasarının sahadaki paydaşlarla olgunlaştırılması gerektiğini ifade eden Yalçın, “Unutulmamalıdır ki eğitim sistemindeki alınan her kararı sahada uygulayacak olan öğretmenlerdir. Onların görüşlerini dikkate almayacak, mahrumiyetlerini yok sayarak, mağdur olma ihtimallerini görmezden gelerek yeni bir modeli hayata geçirmek mümkün değildir. Eğitim-Bir-Sen, eğitim sistemimize katkı sağlayacak her değişime destek olur, aynı zamanda bilinmelidir ki eğitim çalışanlarını mağdur edecek bir tasarım modelinin karşısındaki en büyük duvardır” ifadelerini kullandı.

 

24 Mayıs 2019 - Eğitim

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?