Reklamı Kapat

“Kara delik” genişliyor!

Bütçe açığının en önemli sebeplerinden olan hesapsız yapılan harcamalar ve Hazine garantili projeler, önümüzdeki süreçte farklı sektörleri de içine alacak şekilde yaygınlaştırılmak isteniyor.

Ahmet Sesli
Ahmet Sesli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2018 yılına ilişkin hazırlanan raporda, “Kamu-Özel İşbirliği”nin kullanılmaya devam edileceği ifade edildi ama sistemin sorunlarına hiç değinilmedi.

hükümetin büyüme ve gelişmenin göstergesi olarak sunduğu ve bütçeye yük olmadığını savunduğu garantili sözleşmeler ile yapılan ve bütçeden müteahhitlere ve sermaye gruplarına bütçeden büyük tutarların aktarılmasına neden olan havaalanları, köprüler, şehir hastaneleri gibi projelerin yaygınlaştırılması hedeflendi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından 2018 yılına ilişkin hazırlanan “Kamu-Özel İşbirliği” raporunda, 1986 yılından beri uygulanmakta olan kamu-özel işbirliği yönteminin önümüzdeki dönemde de kullanılmaya devam edileceği ifade edilirken, sistemin kendi içindeki sorunları ve neden olduğu sorunlarına ise neredeyse hiç değinilmiyor.

FARKLI SEKTÖRLERDE DE UYGULANMALI

Yoğun olarak ulaştırma, sağlık, enerji alanlarında daha çok kullanılan bu yöntemin önümüzdeki dönemlerde farklı sektörlerle birlikte kentsel altyapı ve küçük ölçekli projelerde de kullanılması hedefinin altı çizilen raporda tespitler şöyle sıralandı: “Yeni alanlar ve muhtemel modeller dikkate alındığında, mevcut Kamu ve Özel İşbirliği (KÖİ) mevzuatının farklı sektörlerde farklı modellerin uygulanmasına imkân verecek ve KÖİ uygulamalarında bütünlük sağlayacak şekilde yeni bir çerçevede ele alınması bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. KÖİ alanında alternatif finansman yöntemlerinin değerlendirilmesi ve buna yönelik teknik ve hukuki altyapının tamamlanması bir ihtiyaç olarak görülmektedir.

 

24 Mayıs 2019 - Ekonomi

Muhabir Ahmet Sesli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?