Reklamı Kapat

Zekât ve fitreleri fıkhına uygun kullanıyoruz

Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü’yle Ramazan ayını, İslam coğrafyasının son durumunu konuştuk…

Ramazan Kaya
RÖPORTAJ Ramazan Kaya Tüm Haberleri

Mazlum coğrafyalarda neler yapıyorsunuz, yüzleri nasıl güldürüyorsunuz?

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’miz 2005 yılından bu yana yardım faaliyetlerini sürdürmektedir. Her Ramazan Türkiye’nin içerisinde ve dünyanın muhtaç bölgelerinde muhtelif ülkelerindeki kardeşlerimize hayırsever kardeşlerimizin yardımlarını ulaştırmak için büyük bir gayret sarf etmektedir. Bu sene yine aynı minval üzere inşallah çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tabii, her geçen yıl İslam coğrafyasında bir yerimiz daha kanıyor. Eskiden tek tük bir yerlerde kanamalar, saldırılar, işgaller veya doğal afetler meydana geliyordu. Birkaç senede bir oluyordu. Şimdi ise her yıl birkaç yerde birden krizler meydana geliyor, pek çok yerde birden Müslümanlar zor duruma düşürülüyor. Dolayısıyla biz de daha geniş bir alanda yardım çalışmaları yapmak mecburiyetinde kalıyoruz. Elhamdülillah, derneğimiz her geçen sene büyüyerek geliştiği için biz de bu tempoya ayak uydurmaya çalışıyoruz. Ama tabii olaylar çok büyük gelişiyor. Milyonlarca insan aynı anda mağdur ediliyor. Buna bizim dernek olarak tek başımıza yetişmemiz mümkün değil. Ancak biz, elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Ne kadar oraya destek verebilirsek vermeye çalışıyoruz.

ZEKÂT VE FİTRELERİ FIKHINA UYGUN KULLANIYORUZ

Bu yıl yine mutat olduğu üzere Türkiye’nin her tarafında yardım çalışmalarımız devam edecek. Ayrıca Arakan, Filistin, Moro, Yemen gibi şu anda hakikaten açlığın, yokluğun en acı bir şekilde yaşandığı bölgeler başta olmak üzere yine dünyanın en fakir ülkelerinde yardım çalışmalarımızı sürdüreceğiz inşallah. Bu arada hayırseverlerimiz bize zekâtlarını gönderiyorlar. Onların gönül rahatlığıyla bize göndermelerini tavsiye ediyorum. Çünkü biz zekâtları kendi fıkhına uygun olarak, yani Cenab-ı Hakk’ın “Zekâtı şuralarda kullanın” diye talimatı var. Kur-an’ı Kerim’de ayet var elbette. Biz de zekâtı o emri üzere uygun bir şekilde kullanıyoruz. Fitrelerini de gönül rahatlığıyla bize gönderebilirler. Fitreleri de yine en muhtaç insanlara ulaştırma çalışmalarımız devam ediyor.

SU KUYUSU SAYISI 2.500’ÜN ÜZERİNE ÇIKTI

Ramazan ayı dışında ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Derneğimizin çalışmaları sadece Ramazan çalışmalarından ibaret değil. Biz yıl boyu yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünyanın pek çok yerinde kuraklık nedeniyle bir yudum suya ihtiyaç toplulukların bulunduğu bölgelerde, özellikle de Afrika’nın çeşitli ülkelerindeki su kuyusu çalışmalarımız yıl boyunca sürüyor. Şu ana kadar açarak insanların hizmetine sunduğumuz su kuyumuzun sayısı 2 bin 500’ün üzerine çıkmış durumda. Allah’a çok şükür, her yıl su kuyusu sayımız artarak devam ediyor.

OKUL, CAMİ VE SAĞLIK ÜNİTELERİ YAPIYORUZ

Son yıllarda ağırlık kazanan bir faaliyetimiz daha var. Okul, cami ve sağlık üniteleri yapıyoruz. Bu çalışmalarımız da her geçen sene biraz daha ivme kaydediyor. Tabii hayırsever kardeşlerimiz bu faaliyetlerimizi öğrendikçe, duydukça faaliyetlerimize ilgileri daha çok artıyor. Katkıda bulunmak için onlar da ellerinden gelen imkânlarını seferber etmeye çalışıyorlar. Bu katkılar geldikçe güzel eserler meydana geliyor. Külliyeler yapıyoruz. Cami-okul müşterek olarak yapıyoruz. Yani 24 saat kullanılabilir tesisler kurmaya, yapmaya çalışıyoruz. Mesela; külliyelerimizde sadece okul olarak öğrenciler faydalanmıyor. Bölgedeki yaşlı insanların okuma–yazmalarını temin edebilmek için eğitimler veriliyor, Kur’an-ı Kerim kursları veriliyor. Hanımlara yönelik sosyal faaliyetleri gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Dolayısıyla bu tesisler, mekânlar bizdeki gibi sadece namaz vakitlerinde açılan veya ders saatlerinde açılan saati bitince kapatılan müesseseler gibi değil. Yani 24 saat süresince bölge halkına çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Bilhassa sağlık hizmetlerinin hemen hemen hiç yok denilecek şekilde imkânsız olduğu bölgelerde sağlık üniteleri, tesisleri kuruyoruz. Çok makbule geçiyor ve o bölgelerdeki insanlardan çok büyük dua alınıyor elhamdülillah. Çalışmalarımız devam ediyor.

YETİMLERİN İHTİYAÇLARI CANSUYU TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Yetim çalışmalarımız da aralıksız olarak devam ediyor. Onların ihtiyaçları Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğimiz tarafından karşılanmaktadır. Şu an yetim çalışmalarımız konusunda bir sıkıntı görünmüyor. Yemen dâhil bütün kriz bölgelerindeki yetimlerimizin hepsine rahatlıkla ulaşabiliyoruz ve ihtiyaçlarının temini konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Aylık ihtiyaçlarını gönderebiliyoruz.

ÖZEL İSTEK ÜZERİNE YAPTIĞIMIZ İŞLER VAR

İmkânları kıt, ihtiyaç sahipleri ailelerin öğrencilerine eğitim yardımında bulunuyoruz. Yine Türkiye içerisinde yetimlerimiz var. Onların aylık giderlerini karşılıyoruz. Türkiye’de talep üzerine çeşmeler yapıyoruz. Bu tarz yardımları bizden ziyade daha çok hayırseverlerimiz yönlendiriyorlar. Kafalarında oluşturdukları bir proje ile geliyorlar. Biz de onu araştırıyoruz, uygunsa onlara yardımcı oluyoruz. İstediklerini birlikte yerine getiriyoruz. Bir anlamda hayırseverlerimize yardımcı oluyoruz.

FİTRE 23 LİRA AÇIKLANDI ANCAK BİRAZ CÖMERT OLUN

Bu yıl fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 23 lira olarak açıklandı. Bu rakam 25 lira olarak verilirse herhangi bir sıkıntı olmaz. Fitre biraz da vücudun zekâtı olduğu için kardeşlerimizin bu konuda biraz daha cömert davranmalarında fayda vardır. Neticede canımızın korunmasında fitrelerin çok büyük önemi var. Bu fitrelerin de en muhtaç insanlara ulaştırılması için çaba sarf ediyoruz.

SIERRA LEONE’YE BÜYÜK BİR CAMİ YAPMAK İSTİYORUZ

Afrika ülkelerinde yoğun çalışma yürütüyorsunuz, bu kıtada çok istediğiniz bir projeniz var mı?

Sierra Leone’de inşallah bir pozisyon var. Orada yaşamakta olan halkın yüzde 75’i Müslüman. Başkentlerine gittik, gördük. Halkın yüzde 75’i Müslüman ama 300 tane cami, bin tane kilise var. Her taraf kilise ile donatılmış. Dolayısıyla orada bir cami yapmak istiyoruz. “Bu coğrafya Müslümanlara ait bir coğrafyadır. Buranın halkı Müslüman’dır” diye kendinin nerede olduğunu bilmeliler. İşte böyle güzel bir cami yapmak istiyoruz.

CAMİ YAPTIRMAK İSTEYEN HAYIRSEVERLER CANSUYU’YLA İRTİBATA GEÇSİN

Bu konuda bu camiyi yaptırabilecek hayırsever kardeşlerimizi arıyoruz, bekliyoruz. Eğer bu konuda bize yardımcı olabilecek kardeşlerimiz varsa derneğimizle temasa geçmelerini rica ediyoruz. Bu caminin projesini henüz çizdiremedik, haliyle ne kadar paraya mal olacağını da hesaplayamadık. Bu cami bir külliye olacak. Toplamda 18 dönümlük bir arazi üzerine yapılacak. O arazide eski 2 tane okul var. Bu binalar yıkılacak. Okul binaları zaten oldukça harabe vaziyette. Duvarlar çatlamış, ara ara yıkılmış vaziyette. İçerisinde bir de küçük mescit var. Oraların hepsi yıkılacak. Cami yapılacak, ayrıca bir kenarına da güzel bir okul yapılacak.

MÜSLÜMANLARIN TOPLANABİLECEĞİ BİR DE KONFERANS SALONU YAPACAĞIZ

O bölgede Müslümanların bir araya gelebilecekleri, görüşmelerini yapıp, birbirlerine meramlarını anlatabilecekleri, toplantı yapabilecekleri bir yapı olsun istiyoruz. Ülkemizin her yerinde onlarca, yüzlerce, belki binlerce toplantılar yapabileceğimiz irili ufaklı çok sayıda salonlarımız var. Oteller, spor salonlarımız var. Ancak orada böyle bir imkân yoktur. O bölgedeki Müslümanların toplantı yapabilecekleri bir de konferans salonu yapmak, onlara kazandırmak istiyoruz. Bahsettiğimiz bu konferans salonunu da bu caminin, külliyenin içerisinde bulunduracağız.

BÜTÜN KARDEŞLERİMİZİN RAMAZAN-I ŞERİFLERİNİ TEBRİK EDİYORUM

Ramazan ayının önemine ilişkin son olarak neler söylemek istersiniz?

Bütün kardeşlerimizin Ramazan-ı Şeriflerini tebrik ediyorum. İnşallah Ramazan sonrasında kurtuluşa ulaşmış müminlerden olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Cenab-ı Hak hem bize, hem hayırsever kardeşlerimize yâr ve yardımcı olsun. Ve yeryüzünde sıkıntı içerisinde bulunan kardeşlerimizi de bir an önce inşallah sıkıntılarından kurtarsın diye dua ediyorum.

ÇEŞİTLİ ALANLARDA KİTLESEL VE BİREYSEL YARDIMLARDA BULUNUYORUZ

Yurt içerisindeki faaliyetlerimiz de malumdur. Biz kitlesel yardım, dağıtımlar yapıyoruz. Zaman zaman afet bölgelerine, yangın bölgelerine, deprem ve sel bölgelerine kitlesel dağıtımlar yapıyoruz. O bölgede kaç kişi mağdur olmuşsa resmi kayıtlardan da faydalanarak bütün mağdurlara destek olmaya, yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Bir de münferit yardım faaliyetlerimiz var. Zor durumda olan ailelere yardımlar gönderiyoruz. Yetim çocuklar büyüyünce evlenirken onlara eşya yardımında bulunuyoruz. Keza adam çalışıyor ama çok düşük ücretlerle çalışıyor. Böyle ailenin 3-4 çocukları okuyor. Babanın kazandığı para bunlara yetmiyor. O şekilde olan ailelere yardımlarda bulunuyoruz. Veyahut da SGK’nın bazı ödemediği tıbbi cihazların alımında insanlara yardımda bulunuyoruz. Yani insanların ihtiyacı olan ama kendileri tarafından yahut bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanmayan hususlarda insanlara yardımcı olmaya çaba sarf ediyoruz.

24 May 2019 - 00:30 - Ramazan

Muhabir Ramazan Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?